'Derhal görevden alınsın'

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun "Türkiyede yaşayan Kürtlerin yüzde 30'u Türk kökenli, Kürt Alevilerin bir kısmı ise Ermeni kökenlidir" açıklamalarına tepkiler artıyor.

ANKARA - Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun "Türkiyede yaşayan Kürtlerin yüzde 30'u Türk kökenli, Kürt Alevilerin bir kısmı ise Ermeni kökenlidir" açıklamalarına tepkiler artıyor. Tepkilerde öne çıkan ortak talep: Halaçoğlu görevden alınsın.
AKP: Savcılar harekete geçmeli
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat: Halaçoğlu TCK'ya göre suç işledi. Savcılar hemen harekete geçmeli. Türkiye devleti vatandaşları arasında ayrım, nifak sokmak anayasal bir suçtur. Halaçoğlu ırkçılık yapmaktadır. Bu yaklaşım kabul edilemez.
AKP'den milletvekili seçilen Alevi yazar Reha Çamuroğlu: Halaçoğlu'nun 'Kürt kökenli Alevilerin Ermeni soyundan geldiği' iddiasının herhangi bir dayanağı olduğunu sanmıyorum. Halaçoğlu'nun iddialarıyla ne amaçladığını bulmiyorum. Bu sözler bir TTK Başkanına yakışmıyor. İstifa etmesi gerekir.
CHP'li Özdemir: Akılcılıktan uzak
CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir: 1915'teki tehcir sırasında Sivas'taki Ermenilerin bir kısmı Alevi köylerine sığındı. Onlar tarafından korundular. Bir süre sonra da bu köyleri terk ettiler. O dönemde Alevilerin göstermiş olduğu bu insani yaklaşımı çarpıtarak, sığınan Ermenilerin Alevileştiğini, ya da Alevilerin Ermenileştiğini iddia etmek akılcılıktan uzaktır.
DTP'li Türk: Tarihten haberi yok
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk: TTK Başkanı kalkıp ilime, ahlaka, siyasete aykırı söylemle ortaya çıkıyor. TTK Başkanı'nın tarihten haberi yok. Irkçı, bölücülüğü geliştiren, adeta kamplaşmayı esas alan bu yaklaşım karşısında hükümetin suskun kalmaması gerekir. Derhal görevden alınması gerekir. Bu tamamen kardeş halkları karşı karşıya getiren bir anlayıştır.
SHP: Bu Nazi bilimidir
SHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Cilasun: Halaçoğlu derhal görevden alınmalıdır. Aksi takdirde TTK'nın adı 'Irk Araştırma Enstitüsü' olarak değiştirilmelidir. Halaçoğlu'nun 'Bilimsel bulgularla konuşuyorum' derken hangi bilimi kastettiğini bilmiyoruz ama bu bilim olsa olsa ellerinde pergeller, ölçecek kafatası arayan Nazi antropologlarının bilimi olabilir.
Alevi örgütleri: Bölücülük
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Turan Eser: 'Kürt yok, Alevi yok' gibi mesnetsiz görüşleri savunmak, bilimsel olmaktan daha çok ideolojik bir amacı gütmektir. Tarihi ters yüz etmeye dönük Halaçoğlu'nun açıklaması aynı zamanda bir bölücülük girişimidir. Halaçoğlu derhal görevden alınsın.
AB diplomatları: Kafatasçılık
AB diplomatları, açıklamaların kafatasçılık ürünü olduğunu belirtirken, önemli bir kurumun başında bu zihniyetin olmasının 'inanılmaz' olduğunu vurguladı.
Tek destek MHP'den
MHP'liler ise Halaçoğlu'nun iddialarını değerlendirirken destek mahiyetinde ifadeler kullandı. MHP Çanakkale milletvekili Mustafa Kemal Cengiz, "Kürtler Türk soyundan geliyor" derken MHP'nin Alevi milletvekili adayı Timur Ulusoy da "Kürt Alevisi olmaz. Bütün aleviler Türk kökenlidir" diye konuştu.