Deri fuarının yıldızı: Protesto!

Deri fuarının yıldızı: Protesto!
Deri fuarının yıldızı: Protesto!
İstanbul Deri Fuarı'nın açılışında önce Deri-İş üyesi işçiler, ardından hayvanseverler protesto eylemi yaptı.

İSTANBUL  -  “7. İstanbul Deri Moda Fuarı”, işçiler tarafından protesto edildi. Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) ve Türkiye Deri Vakfı (TÜRDEV) işbirliğiyle düzenlenen “7. İstanbul Deri Moda Fuarı” TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.
TÜYAP Beylikdüzü Kongre Merkezi önüne gelen Deri-İş Sendikası üyeleri, “Sendika anayasal haktır, işten atmak suçtur” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Deri-İş Sendikası Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, sendikaya üye olan bazı deri firmalarında çalışan üyelerinin işten atıldığını ifade etti.
Kararlı bir şekilde direnişlerini sürdüreceklerini belirten Tay, “Her iş yerinde farklı sorunlar yaşansa da sorunlarımız ortaktır. Problem işverenlerin sadece kârlarını düşünerek, çalışanlarına keyfi tutumlar sergileyerek, onları köle olarak görmeleri, emeklerini, alın terlerini sömürmeleridir. Tüm iş yerlerinde kuralsız ve güvencesiz çalışma dayatılmaktadır” diye konuştu.
Türkiye Deri-İş Sendikası üyelerinin ayrılmasının ardından fuar alanına, “Vegan Özgürlük Hareketi” üyesi bir grup geldi. Davul çalıp dans eden gruptakiler, “Kürk ve Deri Vahşi İnsanın Eseri” yazılı pankart açtı.
Grup adına yapılan açıklamada, her yıl protestoların ve isyanların yükseldiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Hiçbir şey değişmiyor gibi geliyor bazen. Oysa yüreklerinde canlı sevgisini taşıyamayanların, o canlıların hayatı pahasına yüzülerek alınan kürk ve derilerini halen statü sanıyor olmalarına karşı gitgide artan bir tepki var.” (AA)