'Derin aramalar' sıradan hale geldi

'Derin aramalar' sıradan hale geldi
'Derin aramalar' sıradan hale geldi

Savcılar ve bir hâkimi taşıyan araçlara, Seferberlik Bölge Başkanlığı?nın kapısına kadar polisler eşlik etti. FOTOĞRAF: GÜRSEL ESER / AA

Arınç'a suikast iddiasıyla ilgili askeri belge araması sürerken, baskının 'darbe girişimi soruşturması'yla ilgili olduğu da öne sürüldü
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi
MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda 25 Aralık gecesi başlatılan aramalar dün de sürdü. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sokağında yakalanan subaylara aracı kiralayan şirket yöneticileri de sorgulandı.
Ankara’da, 19 Aralık’ta iki subay  Arınç’ın sokağında kuşku üzerine yakalanıp daha sonra serbest bırakılmış, altı gün sonra Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda baskın arama gerçekleşmişti. 25 Aralık’taki ilk aramanın ardından Genelkurmay,  sekiz askerin gözaltına alındığını açıklamıştı.
26 Aralık Cumartesi gecesi başlayan aramaya 27 saat sonra, pazarı pazartesine bağlayan gece 00.45’te ara veren terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli savcı, dün beraberindeki Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle üçüncü kez Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın olduğu Kirazlıdere mevkiindeki askeri bölgeye geldi. Savcıları ve onlara eşlik eden polisleri taşıyan araçlar, saat 11.40’da bölgeye giriş yaptı. Bu kez beş binek otomobile bir de dolu bir minibüs eşlik etti.
Aramanın üçüncü gününde de yöntem değişmedi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bir hâkim, arama sırasında savcılara eşlik etti ve askeri savcıların ‘devlet sırrı’ diyerek savcılara göstermek istemedikleri belgeleri tek tek inceledi. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 125. Maddesi doğrultusunda belgeleri inceleyen hakimin soruşturma ile ilgisi olduğuna kanaat getirdiği belgeler de savcılarca tutanak altına alındı. Belgelerin kopyalanmasına, dışarı çıkarılmasına yine izin verilmedi. 

Gözaltı süresi doluyor
Aralarında 19 Aralık Cumartesi günü Arınç’ın sokağında yakalanan Bölge Başkanı Albay Yusuf A., Albay Erkan Y.B ve Binbaşı İbrahim G.’ninde bulunduğu sekiz askerin gözaltı süresi bugün saat 21.30’da bitiyor. Bu da askerlerin bugün ya  bırakılacağı ya da tutuklanma istemiyle hakim karşısına çıkacağı anlamına geliyor. 25 Aralık günü sabaha karşı Merkez Komutanlığı’na götürülen askerlerin  sorgulanıp sorgulanmadığı bilinmiyor.   
Askerlerin, arama yapılan kurumun ve binada bulunan belgelerin gizlilik derecesi konusunda soruşturmayı yürüten yargı mensuplarını özellikle uyardığı öğrenildi. 
Arınç’ın evinin önünde yakalanan subayların kullandığı otomobilin kiralandığı Bumerang adlı şirketin çalışanları da dün  savcı ve polislerce sorgulandı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın otomobil kiralama için sıkça tercih ettiği iddia edilen şirketin yöneticileri, ifadeleri alınıp bırakıldı. Yöneticilerin daha önce de aynı kişilere  araç kiraladıklarını anlattığı öğrenildi.

 Darbe soruşturması mı?
Bu arada aramanın, darbe soruşturması çerçevesinde yürütüldüğü iddia edildi. 19 Aralık’tan beri yürütülen soruşturma ‘Arınç’a suikast soruşturması’ olarak nitelendiriliyordu. Soruşturmayı yürüten savcılar darbe soruşturması iddiasını doğrulamazken, bir savcının basına yansıyan haberlerinin büyük bölümünün yanlış olduğunu söylemesi kafaları karıştırdı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ve terör konusunda yetkili savcıların bu soruşturma için seferber olması dikkat çekti. Savcıların bir bölümü hâkim nezaretinde Seferberlik Bölge Başkanlığı’da arama yaparken, bir bölümü Adliye’de toplanan bilgi ve delilleri değerlendirdi. 

Askerlere sorgu hazırlığı
Adliye’de çalışan savcılar, bugün gözaltı süresi dolan sekiz askerin sorgusu için de hazırlık yaptı. Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda görevli ve Arınç’ın evinin önünde yakalanan iki subay dahil sekiz askere, hükümet üyelerine yönelik gözetleme faaliyetleri sorulacak.

Yayın yasağına ret
Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Komutanı, iki odada ‘devlet sırrı’ kapsamında bilgilerin bulunduğunu belirterek, buna ilişkin önleme ve yayın yasağı talebinde bulundu. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği talebi reddetti.