'Derin iz kadınların ruhlarında saklı'

'Derin iz kadınların ruhlarında saklı'
'Derin iz kadınların ruhlarında saklı'

Yazar Sibel Eraslan, 28 Şubat ta kadınların yaşadıklarını Saklı Kitap romanında anlatıyor.

Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Ben hukuk fakültesinden mezun olalı 25 yıl olmuş. 25 yıldır bir yasağın kapısında bekliyormuşuz. Çözülerek, batarak, sinerek yaşamışız bu 25 yılı.” 28 Şubat döneminin yazar Sibel Eraslan’daki karşılığı bu. ‘Saklı Kitap ’ romanıyla o günleri anlatan Eraslan’la konuştuk:
28 Şubat’a bugünden bakınca ne görüyorsunuz?
28 Şubat aslında belki de 1920’lerden beri oluşturmaya çalıştığı ‘uluslaştırma projesinin’ fay hatlarından birisi. 27 Mayıs’la, 12 Eylül’le, 2007’deki e-muhtırayla akrabalığı olan derin kırıklardan biri. O kırığın en derin izleri kadınların ruhunda saklı.
İkna odaları nasıl bir iz bıraktı?
Büyük bir hayal kırıklığıydı. Hayal kurmaya izin vermiyordu. 28 Şubat’ın üniversitelerle, sermayeyle, medyayla yakın bir alakası vardı ama ben kendi şahit olduğum alanı, kadınlar dünyasında bıraktığı izleri yazıya taşımak istedim. Bir kadın korkusu olarak gördüm ben o günleri. Başörtülü kızlar düşünülmeyen, hesap edilmeyen kızlardı. Rejimin münasebetsiz bulduğu kadınlar ortaya çıktı. O kadınlar üzerinden insanları cezalandırmak çok daha kolaydı. Odağında kadın vardı ama kadının yanındaki erkekler de nasiplerini aldı.
Kitapta saçını kazıtarak başörtüsünden vazgeçen kızlar var…
Çok kolay değildi yaşananı taşımak. İzlerini hâlâ yaşıyoruz. Pek çok arkadaşımı kaybettim. Sağlığı bozulanlar, ülkeyi terk edenler oldu. Belki bu süreç olmasaydı o kadar çok farklı sesi duymayabilirdik. Bir adalet dili oluşturmamızı sağladı.

‘Bir safra gibi gördüler’

Refah Partisi iktidardayken böyle bir sürecin yaşanacağını tahmin edebilir miydiniz?
Türkiye ’nin genel demokrasi tecrübesine baktığınızda baskıcı bir tavır var zaten. Cumhuriyet her an bu kadar kurucu bir dille tanımlanıyorsa elbette onun içinde kuran gücün refleksleriyle karşılaşacaksınız. O yüzden Ergenekon ve Balyoz davalarını önemsiyorum. Her ne kadar tutukluluk sürelerinin çok uzun sürmesi ve çok genelleştirilerek insanların mağdur edilmesi gibi bir eleştirimiz var ama yine çok önemli. Türkiye’deki mütedeyyin kesim hiçbir zaman devletle karşı karşıya gelmek, bir şiddet üzerinden tavır geliştirmek yöntemini tercih etmedi. Müspet mücadele yöntemini benimsediler. Devletin kavram olarak altını boşaltacak bir eleştiri geliştirmedi. Biri Ermeni, Alevi, Kürt olduğu için üniversiteye alınmasa bütün dünya ayağa kalkar, hepimiz tepki duyarız. Başörtülü bir kız için okulun kapanması, otobüsten indirilmesi gibi şeyler korkunçtu. İnsanların beyninin zonklaması gerekirdi bununla karşılaşınca fakat öyle olmadı. İslami kesim içinde de bir safra gibi görülmeye başlandı. “Türban sorunu” dendi dendi en sonunda sorun oldu.
Peki nasıl atlattı bu kızlar o süreci?
O zaman Anadolu’dan İstanbul’a okumaya gelmek kolay değildi. Bizim dört beş yıl sonramızda bu çember kırıldı insanlar yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Bu bizim de sosyolojimizi değiştirdi. Şimdi bizim çocuklarımız için dünya çok küçük bir yer. Bizim için çok büyüktü.
AK Parti 10 yıldır iktidarda. Yasak bitti mi sizce?
Tedrici bir durum var. Ak Parti hükümeti yasağın kaldırılması konusunda çok ciddi adımlar attı. Sadece üniversite eğitimiyle sınırlı değil. Kamusal alanda, iş dünyasında yasakların fiili olarak devam ettiğini görüyoruz. İnsanlar size iyilik yaptıklarını zannediyorlar sizi işe aldıkları zaman. Ben fakülteden mezun olalı 25 yıl geçmiş. 25 yıldır bir yasağın kapısında bekliyormuşuz. Biz çözülerek, batarak, sinerek yaşamışız bu 25 yılı.


  http://www.radikal.com.tr/112322311232234

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insan haklari bir butundur, basortululeri de kapsar. - aktivist

  Iste bu yuzden demokratik bir ulke degiliz biz, hala magdurun ya da failin kimligine bakmadan yapilan yanlisa yanlis diyemiyoruz. suradaki yorumlari okuyunca bile umitsizlige kapilmadan edemiyor insan. surekli baskalarina zulmeden islamcilarmis.. islamcilardan da solculardan da fasistlerden de akplilerden de chplilerden de zulmeden olmustur ve maalesef olacaktir. bize dusen zulmeden kim olursa olsun bunu elestirmek, protesto etmektir. magdur basortulu olunca ona reva gorulen zulmu onemsizlestirmek sakat bir yaklasimdir. solculara, ermenilere ya da dindarlara yapilmasinin onemi yok, yapilan yanlisa bakmak lazim gelir. dunyanin o kadar gerisindeyiz ki.. olaya insan haklari cercevesinden bakamiyoruz. bu insan haklari ihlalidir diyemiyoruz hala magdura ya da faile takilmadan.

  12 Eylül ve İslamcılara karşı darbeler - alchemy

  Şimdi sen 12 Eylül'ü 27 Mayıs, e-muhtıra ve bu 28 Şubatla aynı kefeye koydun ya, gerisini okumak gereksiz artık bu yazının. 12 Eylül Türk-İslam sentezi üzerinden ABD modeli ılımlı islamın bu ülkede kök salması için yapılmış bir darbe. Faşistliğini söylemeye gerek yok, tüm darbeler faşist sonuçta. Tıpkı sivil darbelerin de faşist olduğu gibi. Bugünkü iktidar bir 12 Eylül çocuğudur ve onun mirasını sivil olarak sürdürmektedir. Yok aslında birbirinizden farkınız mı demeli, dinime küfreden müslüman olsa mı demeli... 2023'te kafamı zorla kapattırmayacağınızı bilmiyorum ben. Hatta, tam tersini düşünüyorum. Yemiyoruz, istediğiniz kadar allayıp pullayıp mazluma yatın.

  'Derin iz kadınların ruhlarında saklı' - ms@deniz

  Evet bir anlamda haklısın, ama bu ülkede üzerinde derin izler bırakılan kadın ve erkek solcular sağcı ve dincilerden saldırıya uğradı ve halauğramakta. Şimdiki İktidar sizleri koruyor solculara saldırıyor. Peki buna ne demeli? Sizlerde bu düzenin birer parçasınız...

  Egemenlik özgürlüğü - van der oost

  Bir 28 Şubat'tan bu kadar yalan, bu kadar riya bu kadar zalimlik doğuran ahlaksızlığa lanet olsun. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde mağdur olmak bir kenara, 1950'li yıllardan beri hep üstte olan, kendisinden olmayanı dışlayan, hor gören ve başkalarına zulüm eden yegane kesim İslamcılar oldukları halde, şimdi çıkıp utanmazca ağlayabiliyorlar 28 Şubat'tan ötürü. Bu ülkede AKP dönemine kadar İslamcıların tek mağduriyeti vardı, o da toplumun tüm kesimlerine islami yaşam tarzını dayatamamak... Sadece kendilerinin çoğunlukta olduğu yerlerde İslamcılar, başkalarını tacizle şiddetle sindirebiliyorlardı. Ancak azınlıkta oldukları yerlerde de hor görülüyorlardı. Şimdi ise tüm Türkiye'ye hakimler ve kendileri gibi olmayanlar için yaşamı çekilmez hale getirme özgürlüklerini doyasıya kullanıyorlar. Üstelik aynı zamanda yüzleri kızarmadan mağduriyet türküleri çığırabiliyorlar. Herhalde bu riya AKP'nin PKK ile el sıkışıp İslami diktatörlüğü kurumsallaştırana kadar bitmeyecek. Sonra da İslamcılar, laiklere eziyet etme özgürlüklerine sahip olacaklar.