'Derin'ler varsa barış zor

'Derin'ler varsa barış zor
'Derin'ler varsa barış zor

Bir yıl sonra ilk kez evden çıkan Tarık Ziya Ekinci (soldan ikinci) Kanın durması için çalışıyoruz dedi.

Barış Meclisi'nin düzenlediği 'Barışa Omuz Veriyoruz' forumunun gündemi 'İmralı süreci'ydi. Öne çıkan ortak görüş, 'sürecin şeffaf yürütülmesi' oldu.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Ocak ayının hemen başında İmralı’da başlayan görüşmelerle Türkiye ’nin gündemine oturan müzakere süreci, toplumun farklı kesimlerinden insanların ortak çağrısıyla konuşuldu. Taksim Hill Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Tarık Ziya Ekinci, Ethem Sancak, Oya Baydar, Osman Kavala, Büşra Ersanlı, Cemal Uşşak, Turgut Tarhanlı, İbrahim Betil, Fuat Keyman, Ercan Geçmez, Faruk Ünsal, Abdullah Demirtaş, Lami Özgen, Masis Kürkçügil ve Ayhan Oğan gibi sendika, meslek örgütü, sivil toplum kuruluşu, akademi, medya, edebiyat, sanat ve dünyasından temsilciler katıldı.
Evinden, 1 yıl sonra ilk kez bu buluşmaya katılmak için çıkan Tarık Ziya Ekinci’nin konuşması toplantıya damgasını vurdu. Ekinci, “Barış için kalktım geldim. Hepimiz Türkiye’de akan kanın durması için çalışıyoruz” diyerek başladığı konuşmasını atılan bir adımlık yolun bile kendisine umut verdiğini anlatarak sürdürdü. “Sayın Başbakan zaman zaman barıştan yana tavır alıyor, sonra bir bakıyoruz esip kükrüyor. Bu bizde hayal kırıklığı yaratıyor” diyen Ekinci, devletin derinlerinde halkın iradesine müdahale eden bir gücün bulunduğunun da altını çizdi. “Başbakan’ın evinde dinleme cihazı bulundu, Özal’a suikast düzenleyen cezasını çekti ama bunu kim yönlendirdi açıklanmadı” diyerek devletteki derin güçlere dikkat çeken Ekinci, sözlerini, “Devlette derin güçler olduğu sürece Türkiye’de barışın tesisi zordur. Eğer demokrasi sağlanmamışsa yeniden savaş koşulları oluşabilir” uyarısıyla bitirdi.
KONDA adına söz alan Bekir Ağırdır ise süreçle ilgili önerilerini sıraladı: Aktörler üzerine düşünmemek; kategorik değerlendirmelerden kaçınmak; geçmiş yerine geleceği konuşmak; yeni bir dil oluşturmak ve kırmızı çizgileri öne sürmemek; karşı tarafı tanımaya çalışmak; atılacak adımları şarta bağlamamak...

Hudeybiye’yi unutmayın’
Gazeteci ve Yazarlar Vakfı adına konuşan Cemal Uşşak da İslam tarihinin ilk anlaşması sayılan Hudeybiye Barışı’nı örnek gösterdi. “Hudeybiye Barışı olduğu zaman insanlar Peygamber Efendimize isyan etme noktasına gelmişti. Hudeybiye Barışı’nda da bir yutkunma duygusu oluşmuştu. Bu yutkunma duygusuyla başa çıkmamız gerekir. Bu süreç olumsuz sonuçlanırsa, toplumdaki hayal kırıklığı çok büyük olur” dedi. İşadamı Osman Kavala da süreçten umutlu olduğunu şöyle dile getirdi: “Bu sefer emekler boşa çıkmayacak görünüyor.”

‘Kür’tüz ama terörist değiliz’
“Yüzleşmeyi hayatımızın her alanında yapmalıyız” diyen Büşra Ersanlı da sözlerini, “Hepimiz Kürt’üz, Lazız, Ermeniyiz ama hiçbirimiz terörist değiliz” diyerek bitirdi. 104 imzacı tarafından oluşturulan metne www.turkiyebarismeclisi.com adresinden ulaşılabilecek. Platformun Baris_Meclisi ismiyle de bir Twitter hesabı var.


Patriot’lar artık ‘hazır’!
Türkiye’nin ‘Suriye’den gelebilecek füze ve uçak saldırılarına karşı’ NATO’dan istediği Patriot füze savunma sistemleri Adana Havalimanı yanındaki kışlaya konuşlandırıldı. Hollanda’dan getirilen 2 Patriot bataryası, İncirlik Üssü’nde montajları tamamlandıktan sonra sivil havaalanı yanındaki Recai Engin Kışlası’ndaki arazide dağınık olarak konuşlandırıldı. Patriot’ların kurulumunda görevli 360 Hollanda askerinin montajını yaptığı 3 Patriot bataryası ‘kullanıma hazır’ hale geldi. Patriot’ların kurulduğu arazinin yakınlarında bulunan golf sahasında ise ABD ’li askerler golf oynadı.