Dernekteki Tunceli gitti, Dersim geldi

Hükümetin demokratik açılım projesiyle birlikte yerleşim yerlerine eski isimlerinin iade edileceği yönünde açıklamalar, hemşehrilik derneklerini de harekete geçirdi.EREN AŞNAZ


Tunceli’nin isminin Dersim olarak değiştirilmesi Meclis’te tartışılırken, Tuncelililer Kültür ve Dayanışma Derneği, adındaki Tunceli’yi ‘Dersim’ olarak değiştirme kararı aldı. Dernek yönetimi kararı önümüzdeki günlerde Dernekler Masası’na da bildirecek.
Tuncelililer Kültür ve Dayanışma Derneği Kültür ve Sanat Sekreteri Hüseyin Güngör, kararla ilgili olarak, “Uzun bir zamandır genel kurullarımızda bunu tartışıyorduk. En son genel kurulumuzda bunu karar defterine geçirdik. Yakında kararı Dernekler Masası’na vereceğiz, ondan sonra da gerekli başvurular neyse hepsini yapacağız” dedi Başvurunun kabul edilmemesi halinde hukuki süreç başlatacaklarını belirten Güngör, şöyle konuştu:
“İlk defa böyle bir başvuruda bulunuyoruz. Ancak çok uzun zamandır tartıştığımız bir konu. Tunceli’nin ismi aslında Dersim’dir. Bunu tüm yöre halkı, hâlâ bu ismiyle telaffuz eder. Yani asıl ismimizin zaten Dersimliler olması lazım. Eğer bu konuda yapacağımız başvuru kabul edilmezse, gerekli hukuksal süreci başlatıp bununla ilgili etkinlikler düzenleyeceğiz. Tuncelililer adının asıl adı olan Dersimliler olarak değiştirilmesinde kararlıyız”
Güngör, kararın hükümetin Kürt açılımıyla alakası olmadığını da savunarak, “Açılımdan çok daha önce, yönetim olarak bunun tartışmalarını yapıyorduk. Ancak açılım tartışmaları bazı üyelerimizi biraz daha cesaretlendirdi” dedi.