'Ders kitabı çocukları obez yapıyor!'

'Ders kitabı çocukları obez yapıyor!'
'Ders kitabı çocukları obez yapıyor!'

4/B öğrencileri Mehmet Durmaz ve Can Aras, ?Fen ve Teknik? dersi kitabının kaldırılmasını istiyor.

Haber: TESLİME TOSUN / Arşivi

ANTALYA - ‘Ders kitabındaki kahvaltı fotoğrafı biz çocukları obeziteye yönlendiriyor’ diyen ilkokul çocukları, bir dilekçe yazıp baroya başvurdu. Çocuklar, kitabın kaldırılmasını istiyor!
TED Antalya Koleji 4/B sınıfında okuyan 16 öğrenci,  ‘Fen ve Teknoloji’ kitabının arka kapağında yer alan bir fotoğrafa karşı mücadele başlattı! 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü öncesi kaleme kağıda sarılıp bir dilekçe yazan çocuklar sağlıklı beslenmede kahvaltının önemini vurgulayan resimde fast food ürünü sosis ve patatesin ne aradığını sordu.  
Dilekçede imzası bulunan öğrencilerden Mehmet Durmaz,  “Bu yiyecekler sağlıksızdı ve onların fotoğraflarının basılarak özendirilmemiz yanlıştı” dedi. Can Aras ise, “Bize sağlıksız yiyecekler diye gösterilen patates ve sosisin fotoğrafı basılmış. Biz de arkadaşlarımızla düşündük, tek başına bir şey yapamayacağımız için haklarımızı araması için baroya başvurduk ” diye konuştu.
Başvuru üzerine Antalya Barosu yönetimi, Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Mehmet Acar’ı görevlendirdi. Avukat Acar, raporunda fotoğrafın çocukları fast food’a özendirici olduğuna kanaat getirdi. Baro raporu, MEB’e gönderildi.
Kitabı yayımlayan yayınevinin sahibi Işıl Karabıyık ise fotoğrafta zengin bir kahvaltı tabağının yer aldığını, patates ve sosis dışında kızarmış ekmek, kek, bir dilim portakal ve sahanda yumurta göründüğünü söyledi. Kitabın Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nca incelenip onaylandıktan sonra basıldığını hatırlatan Karabıyık, “Sadece bir zengin bir kahvaltı tabağı var. Ancak eleştirmek için bakarsanız çok sayıda bahane bulabilirsiniz” dedi.