Ders kitabına zam tartışması

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 2001-2002 eğitim öğretim yılında okutulacak ders kitaplarına yüzde 41 oranında zam yapılmasını önerdiği...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 2001-2002 eğitim öğretim yılında okutulacak ders kitaplarına yüzde 41 oranında zam yapılmasını önerdiği, Yayımcılar Birliği'nin ise enflasyon oranının altına inilmemesini istediği bildirildi.
Bir süre önce fiyatların belirlenmesi amacıyla düzenlenen toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı'nca önerilen yüzde 41 zam oranına, Yayıncılar Birliği karşı çıktı. Yayıncılar Birliği'nden bir yetkili, 'geçen yıl hükümetin enflasyonla mücadele programını desteklemek için yüzde 25 zam yapılması önerisini saygıyla karşıladıklarını' belirterek, bundan dolayı birçok yayınevinin zarar ettiğini söyledi. "Geçen yıl fedakârlık yaptığımıza inanıyoruz" diyen yetkili, bugüne kadar kâğıda, akaryakıta, elektriğe zam geldiğini, sigorta primlerinin artırıldığını anlattı. Ekonomik krizden dolayı yayınevlerinin güç durumda kaldığını vurgulayan yetkili, aradaki farkın kapatılması için zam konusunda en azından enflasyon oranının altına inilmemesini istediklerini belirtti.
Yetkili, özel sektörün bastığı ders kitaplarının fiyatlarının Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenmesine karşı oldukları görüşünü de dile getirdi.
Fiyatı komisyon belirliyor
Ders Kitapları Yönetmeliği'ne göre, Yayımlar Dairesi Başkanı'nın başkanlığında bakanlık yetkilileri ile TOBB ve Yayıncılar Birliği temsilcilerinden komisyon oluşturuluyor. Komisyon, gerekli görüldüğü takdirde kitap yayımlayan kamu kurumları ile özel kurumların da görüşünü alarak, kararını veriyor. Komisyonun kararı, bakanın onayına sunuluyor.