Ders zili dertli dertli çalıyor

Bugün başlayacak olan eğitim yılında eski sorunlar bu yıl da sürüyor. Öğretmen açığı ve yetersiz dersliklerle ilgili problemler hâlâ çözülmeyi bekliyor.

İSTANBUL/ANKARA - 2005-2006 eğitim-öğretim yılının ilk ders zili bugün çalacak. İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 13.5 milyon öğrenciyle 575 bin öğretmen dersbaşı yapacak. 1 milyonun üzerinde çocuk 'okullu'
olurken, ilköğretim öğrencileri, ücretsiz olarak verilen ders ve çalışma kitaplarını yine sıralarında hazır bulacak.
Yeni uygulamaların yılı
Yeni eğitim yılı pek çok değişiklikle başlıyor. Geçen yıl 10 ilde uygulanan yeni ilköğretim müfredatı, bu yıl tüm ilköğretim okullarının birinci kademesinde uygulamaya konulacak. Liseler ise bu yıldan itirbaren dört yıla çıkarıldı. Ortaöğretimde müfredat ve ders saatleri yeniden düzenlenirken, dokuzuncu sınıfta dil ve anlatım, Türk edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih, trafik ve ilkyardım, sağlık bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, yabancı dil, beden eğitimi gibi alan dersleri okutulacak. 10. sınıftan itibaren isteyen öğrenciler farklı türdeki liselere geçiş yapma şansına sahip olacak.
Yeni eğitim-öğretim yılının ilk dönemi 9 Ocak 2006'da sona erecek. Yarıyıl tatili Kurban Bayramı'yla birleştirildiği için öğrenciler toplam üç hafta tatil yapacak. Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı ise 30 Ocak Pazartesi günü başlayacak ve 12 Haziran 2006 Pazartesi günü sona erecek.
Öğretmen açığı büyük
Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitim, çözülemeyen sorunlar içinde yapılacak. 30 kişilik sınıflarda normal eğitimin yapılabilmesi için Türkiye'nin ihtiyacı olan öğretmen sayısı 200 bin. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı, bu ders yılı için ancak 30 bin 500 öğretmen istihdam edebilecek. Üstelik bu öğretmenlerin sadece 10 bin 500'ü kadrolu. Geri kalan 20 bin öğretmen adayı sözleşmeli olarak atanacak.
Büyük şehirlerde servis ücretlerine yapılan zamlar da velileri zorlayan konulardan bir diğeri. Bu yıl İstanbul'da servis ücretlerine yüzde 17, Ankara'da yüzde 13 zam yapıldı. Eğitim-Sen'in verilerine göre, yeni eğitim-öğretim yılında devlet okullarında yapılacak ortalama eğitim harcalamaları kayıt parasından kaynak kitaba, kırtasiyeden kantin giderlerine kadar toplam 2 bin YTL'yi buluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7571827571820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.