Dershane tartışmasında Taraf gazetesinden MGK belgesi

Dershane tartışmasında Taraf gazetesinden MGK belgesi
Dershane tartışmasında Taraf gazetesinden MGK belgesi
Taraf gazetesi, dershanelerin kapatılacağı haberiyle başlayan tartışmaları "Fethullah Gülen grubunun faaliyetlerine karşı alınması gereken tedbirler" başlığıyla 2004'teki MGK'da alınan kararı yayınlayarak sürdürdü. Alper Görmüş'ün geçen yıl gündeme getirdiği belgelerde dershanelere ilişkin herhangi bir düzenleme talebi olmaması dikkat çekiyor.

Dershanelerin kapatılması tartışmalarında ‘şok bir belge’ açıklayacağı duyurulan Taraf gazetesi bugünkü sürmanşetinde 2004 yılında alınmış bir Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararına yer verdi.

2004 yılı Ağustos ayında yapılan toplantıda “Fethullah Gülen grubunun faaliyetlerine karşı alınması gereken tedbirler” başlığıyla bir tavsiye kararı alındığını iddia eden gazete bugün Mehmet Baransu imzalı “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” haberiyle konuyu gündeme taşıdı.

Baransu’nun haberine göre MGK kararında, “Nurculuk Faaliyetleri ve Fethullah Gülen grubuna” ait kurumların faaliyetlerinin engellenmesi için, “Ağır yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır, eylem planı hazırlanmalıdır” deniyor. 25 Ağustos 2004 tarihli MGK kararının altında, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül’ün yanı sıra, beş ayrı bakanla, dönemin MGK üyeleri Aytaç Yalman, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, M. Şener Eruygur da imzası yer alıyor.

Dershane tartışmaları üzerine yayınlanmasına rağmen MGK kararlarında dershaneler hakkında herhangi bir düzenleme tavsiyesinde bulunulmuyor. Gülen okulları ve cemaat evlerinden bahsedilen MGK kararlarında ‘tasfiye’nin merkezine de bu iki oluşum oturtuluyor.

İşte Mehmet Baransu’nun Taraf gazetesinde yer alan haberindeki iddialar:

24 Haziran 2004 tarihli MGK toplantısında “ Türkiye ’deki Nurculuk Faaliyetleri ve Fethullah Gülen” konusu da gündeme alınıp konuşuluyor. Toplantıda, Gülen Grubu’nun faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin 15 ayrı karar alınıyor. Karar, iki sayfa hâlinde getirilip, bir üst yazıyla ilgili kişilere veriliyor. 25 Ağustos 2004 tarihinde de tüm kurul üyeleri tarafından imzalanıp, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunuluyor.

BAŞBAKANLIK TAKİP EDECEK
481 Sayılı MGK Kararı olarak kayda geçen kararda, “Bir eylem planı oluşturulmasının” kararlaştırıldığının altı çizilirken, resmî kurumların atacağı adımlar da tek tek sıralanıyor. Konunun “Psikolojik harekât boyutuna” dikkat edilmesi gerektiği de vurgulanıyor. Gülen cemaatine karşı uygulanacak tedbirler için ise; Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (BUTKK) koordinesinde, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı görevlendiriliyor.

CEMAAT OKULLARI TAKİP EDİLMELİ
2004 tarihinde tavsiye kararı olarak alınan MGK kararlarındaki bazı maddeler şöyle: “F.GÜLEN grubunun yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleri, Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu (BUTKK) koordinesinde İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, MİT Müsteşarlığı ve ilgili diğer kurumlar aracılığı ile yakından takip edilmelidir. Devletin yurt dışında görevli memurları aracılığı ile F.GÜLEN grubu yakından takip edilmeli gerekiyorsa Dışişleri Bakanlığı tarafından ilave tedbirler geliştirilmelidir. F.GÜLEN grubuna ait özel okulların faaliyetleri, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından incelenmeli ve takibe alınmalıdır. Bu gruba ait okullardaki şüpheli ve yasa dışı faaliyetler periyodik olarak BUTKK’na rapor edilmelidir.”

ÖĞRENCİ EVLERİNE ENGEL OLUNMALI
MGK kararında Gülen cemaatine ait kurumlar için “Ağır yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır” deniyor. Kararda, “öğrenci evleri”ne de vurgu yapılıyor. MGK kararında yasaların etkin hâle getirilmesi vurgulanarak şöyle deniyor: “F.GÜLEN grubunun ‘öğrenci evleri’ kapsamında sempatizan ve yandaş edinme gayretleri İçişleri Bakanlığı nezdinde dikkatle takip edilmelidir. Yasal olmayan yollar kullanılarak din eğitimi veren ve bir nevi dini alet ederek yandaş toplama sistemi olan ‘öğrenci evleri’ uygulamalarına engel olunmalıdır.”

BAĞIŞ YAPANLAR İZLENMELİ
25 Ağustos 2004 tarihli belgede, MASAK’ın cemaate bağış yapan iş adamlarını takibe alması da şu satırlarla talep ediliyor: “Yapılan bağışlar ile usulsüz para hareketleri ve kara para uygulamalarının Maliye Bakanlığı-MASAK (Mali Suçlar Araştırma Kurulu) aracılığı ile takip edilmesi sağlanmalıdır.”

GENELGELER ÇEKİLECEK
Belgede dikkat çeken önemli detaylardan biri de, Milli Görüş’e yardım edilmesi ile ilgili genelgenin geri çekilmesinin istenmesi. Abdullah Gül’ün, Dışişleri Bakanı sıfatıyla gönderdiği iki genelgenin de geri çekilmesi kararlaştırılıyor. Kararda, Gül’ün Büyükelçiliklere, Gülen okullarına ve Milli Görüş’e yardım edilmesi için gönderdiği 3846 ve 3847 sayılı genelgelerin geri çekilmesi isteniyor.

Taraf Alper Görmüş’ün yazısını da hatırlattı:
Gazete, bu iddiaların gazeteci Alper Görmüş tarafından 24 Şubat 2012’de yine Taraf’ta yazıldığın da hatırlattı.
Görmüş, “MGK 2004’te ‘Cemaat’i takip’ kararı alıyor” başlığı altında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Soru şöyle: Devletteki ‘Cemaat’le ilgili olduğu düşünülen kadroları tasfiye kararı MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasından epeyce önce alındığı iddiası doğruysa, bu karar ne kadar eskiye gitmektedir? Ya da hükümet ile cemaat arasındaki gerilim ne zamandan beri vardır?”

“Ben, aşağı yukarı 2006’dan beri ‘Hükümet, cemaatin devlet içindeki ağırlığından rahatsız, harekete geçecekmiş’ cümlesini ya da onun türevlerini duymaktayım. Fakat 2004’te Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) Gülen Cemaati’nin takip edilmesine dair bir tavsiye kararı alındığını herkes gibi ben de bilmiyordum. Fakat alınmış. Özden Örnek’in günlüklerinin Haziran 2004 ve Ağustos 2004 MGK’larının anlatıldığı bölümlerinde bu durum şöyle ifade ediliyor:

24 Haziran 2004: Fethullah Gülen konusunda Genelkurmay Başkanı oldukça ağır bir konuşma yaptı ve hükümeti suçladı. Eğer siyasi irade konulup bu konunun üstüne gidilmezse bir felaket olacağını belirtti.

25 Ağustos 2004: Fethullah Gülen ve teşkilatı ile ilgili olarak geçen toplantıda yapılan görüşmeden sonra bu adamın faaliyetlerinin yakından takip edilmesine karar verilmişti, onunla ilgili tavsiye kararı bugün imzalandı. Bilmem ne işe yarayacak.

Özden Örnek ‘Bilmem ne işe yarayacak’ diyor ama, MİT’in MGK kararına dayanarak o günden beri bir çalışma yapmadığını bugün kim güvenle öne sürebilir?”


  http://www.radikal.com.tr/116334411633444

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YAZIKLAR OLSUN 3 - HARAYDIN

  Ya bırakın test sınavlarıyla öğrenci seçmeyi ya da test sınavına hazırlanma yardımının en ahlaklısı,en ucuzu,en illegali,en kayıtiçi olan dersanelere takılmayın. Sorun çözün.Örneğin kontenjanı yüzde 20 yapın ve sadece sosyal yardımlaşma vakfının göndereceği fukaraya kullandırın.Promosyonla öğrenci kaydını yasaklayın.Sınav sonucuna göre araba alan,maaş bağlayan öğrenciye ders çalıştırma dışında bir şey vaad eden dersaneyi kapatın.Hiçbir sorun çözmeyin,herkes çiftlik gibi kendine kurallar geliştirsin,sonra kapattım deyin.Böyle eğitimi herkes idare eder.Bu ülkenin gördüğü en güçlü idareye bu yakışır mı? Millete ne cemaat kavgasından.Herkes kendi çocuğuna en faydalı olanı herkesten iyi bilir ve bunun için para ödüyor,bunu anlamak bu kadar mı zor

  YAZIKLAR OLSUN 2 - HARAYDIN

  Neden dersanelere olan ihtiyacı kaldırmıyorsunuz ortadan. Marifet dersane kapatmak değil insanların dersane ihtiyacını ortadan kaldırmak.Bırakın lise yerleştirme sınavlarını.Liseleri aranır yapan lise değil seçtiğiniz öğrenci.Bırakın öğrenci seçmeyi yerleştirmeyi.Herkese üç lise bir imam hatip bir meslek lisesi gösterin evine yakın,birini seçsin.Mahallesi dışında okumakta ısrar edenin de birinci dönem ve ikinci dönem merkezi yazılı sınav yapın, yarısını bu nota yarısını da parayla alın.İnsanları sınava mahkum etmeyin dersane kalmasın.Kapattım demekle değişen ne, herkes öğrenciyi karanlık bir köşeye çekecek ve ders çalıştırma numarasıyla para soygunundan fuhşa teröre uyuşturucuya kadar gidecek. Yok canım diyenler koca üniversite hocalarının yaptığına baksın.Hakkari'de senin sınavlarına yardımcı olacağız diye kız öğrencilere cinsel istismar yapıldığını duymayan kaldı mı? Bundan önce her yıl bunun örnekleri çıkmadı mı? Öğrenciyi birbirine paslayarak meslek haysiyetini satan öğretmenler yeniden hortlamayacak mı,bunların unutulduğunu sananlar fena yanıolacak ta olan öğrenci ve veliye olacak.Yazık değil mi onlara?

  YAZIKLAR OLSUN 1 - HARAYDIN

  Dersane öğrenciye işkencedir.Kim gündüz okul gece dersaneye katlanır? Kim hafta içi okul hafta sonu dersaneye katlanır? köle mi bu? Peki neden bu insanlar bu işkenceye para verir? Çünkü kendilerine lazım da ondan.İnsan niye sigaraya para verir vücuduna zarar verdiği halde? Faydalı olana haydi haydi verir.O halde sorunu ipe sapa gelmez yerlere çekmek, koca devletin basit bir cemaatle uğraşmasına kadar gittiğini iddia etmek ve hele hele bu algı ile ortalığı tozduman etmek niye? Burada basit bir kamu hatası var.Bunu düzeltmek yerine dünyanız sizin olsun gözlerinde ne dünya sevdası ne cehennem korkusu sadece Allah sevgisi olan insanların bu kadar tozduman içine çekilmesi niye? Bunu cuntalar bile yapmadı. ?

  çanlar AKP için çalıyor... - chedmrhn

  İstanbul için düşünülen deprem sanırım en önce AKP'yi vuracak... Cemaatin fay hattı AKP'nin altından geçiyor ve sanırım bu fay hattı kırılmak üzere... Ama ne yazıktır ki,bu depremde enkazı kaldırabilecek Kürt dinamikleri dışında öyle güçlü kalibrede bir alternatif de ne yazık ki ortada yok...