Dershanecilerden MEB'e protesto: Meyhane miyiz, genelev mi?

Dershanecilerden MEB'e protesto: Meyhane miyiz, genelev mi?
Dershanecilerden MEB'e protesto: Meyhane miyiz, genelev mi?
İzmir'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın üst düzey yöneticilerine tepki gösteren bir dershane temsilcisi "Biz meyhane miyiz, genelev miyiz veya birhane miyiz bizi kapatıyorsunuz, biz eğitim kurumuyuz" diye bağırdı.

 

 

İZMİR - MEB’in dün Antalya ve Samsun’da dershanecilerle yaptığı bölge toplantılarının, dershanecilerin protestosu yüzünden yarım kalmasının ardından bugün de Ege toplantısı İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapıldı. ’Özel Dershaneler ve Özel Etüt Eğitim Merkezleri’yle İlgili İştişare ve Değerlendirme Toplantısı’ adıyla düzenlenen organizasyona İzmir’in yanı sıra Manisa, Aydın, Afyon, Kütahya, Muğla, Denizli ve Uşak illerinden gelen 700 üzerinde dershane temsilcisi katıldı. Dershane temsilcileri toplantıya siyah kurdele takarak geldi.

’TEK İSTEĞİMİZ SİZİ DİNLEMEK’

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, toplantının amacını katılımcılara aktardı. Dershaneler ile ilgili yapılacak dönüşüm öncesi dershane temsilcilerinin fikir ve görüşlerinin almak istediklerini belirten Büyük, "Yapılacak çalışmaya sizin katkınızı almak için geldik. Toplantının tek maksadı budur. Bu toplantılardan alacağımız önerileri gerekli mercilere ulaştıracağız. Yani biten, kesinleşen bir şey yok. Bu toplantının amacı kimseyi ikna etmek değildir" dedi. Yapılan dönüşümün MEB Bakanı Nabi Avcı’nın göreve gelmesi ile alakasının olmadığını söyleyen Büyük, "Tek istediğimiz sizi dinlemek, kesinlikle başka amacımız yoktur" diye konuştu.

’BİZ EĞİTİM KURUMUYUZ’

MEB Müşteşar Yardımcısı Büyük, konuşmanın ardından toplantının çalıştay niteliğinde olması nedeniyle basın mensuplarının dışarı çıkması talebinde bulundu. Basın mensuplarının dışarı çıkarılmasına tepki gösteren dershane temsilcileri toplantının basına açık olmasını istedi. Bunun üzerine toplantının çalıştay niteliğinde olduğunu tekrarlayan MEB Müşteşar Yardımcısı Büyük, "Basın konunun ayrıntılarını biliyor. Biz sizinle konuşmak istiyoruz. Bu yüzden basın mensuplarını dışarı alıyoruz" dedi.

Basın mensuplarının bazı görevlilerin tarafından dışarı alınmak istemesine tepki gösteren dershane temsilcileri alkış ve ıslıklarla salonu terk etti. Bu sırada bir dershane temsilcisi MEB yöneticilerine "Biz meyhane miyiz, genelev miyiz veya birahane miyiz bizi kapatıyorsunuz, biz eğitim kurumuyuz" diyerek tepki gösterdi.

’MAHALLE BASKISINA GEREK YOK’

Bazı dershane temsilcilerinin ise toplantıyı takip etmek ve dışarı çıkmak istememesi gerginliğe neden oldu. MEB Müşteşar Yardımcısı Büyük, "Oturup konuşacağız. Kimse kalanlara müdahale etmesin. Mahalle baskısına gerek yok. Kalmak isteyen kalır ve dinler. Biz kalanlara toplantımızı sürdüreceğiz" dedi. Dershane temscileri ’Yüzde 100 burada, yüzde 70 nerede?’ sloganlarıyla salonu terk etti. Salonda yaklaşık 700 dershane temsilcisinden 20 kadarı kaldı. Toplantı bu dershanecilerle devam etti.

’İŞTİARE DEĞİL DAYATMA TOPLANTISI’

Toplantıyı terk eden dershane temsilcileri adına konuşan İzmir Özel Dershaneler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Özer Akdemir, yapılan toplantının iştiare değil ikna ve dayatma toplantısı olduğu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yaptığı açıklamalardan bu düzenlemeden geri adım atmayacağının anlaşıldığını söyleyen Akdemir, "Bugünkü toplantı göstermelik ve formaliteden ibarettir. Bakanlıkça dershane ve etüt merkezlerinin yüzde 70’nin okullara dönüşmek istediği söylenmektedir. Biz özel okula dönüşmek istemiyoruz. Bu yapılan çalışma sonucunda pek çok sorun ortaya çıkacak. Dershaneler yasa ile kapatıldığında çalışanların tazminatlarını kim ödeyecek? Dershane binalarını eski haline getirme maliyetini kim karşılaycak? Dershanelerin banka borçlarını kim ödeceyek? Dershaneler rant kapısı olarak gözüküyorsa bizim yerimizi alacak özel okullar rant kapısı olmayacak mı?" dedi.

’DERSHANELERİN KAPATILMASI YIKIM OLACAKTIR’

Dershaneler yapılacak dönüşümün toplumun büyük bir kesimini etkilediğini ve böylesi önemli bir kararın kısa bir sürede alındığını söyleyen Akdemir, "Bu toplantı dayatmadır. ’Sadece paydaşlarla görüşüldü, onları dinledik’ demek için yapılan ve ön hazırlığı olmayan bir toplantıdır. Biz paydaşlara bir taslak sunulmadı. Yazılı hiçbir belge verilmedi. Kısacası karar sürecinde bizi kimse muhatap almamıştır. Dershanelerin acele bir şekilde kapatılması kurumlarımızı, çalışanlarımızı, ailelerimizi ve öğrencilerimiz için yıkım olacaktır" diye konuştu.

İzmir Özel Dershaneler Derneği Başkanı Sezai Özel ise yarın saat 14.30’da tüm dershane çalışanları ve öğretmenleriyle beyaz önlük giyerek Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yapacakları bilgisini verdi. Konuşmalar ardından ıslık ve alkışlarla topluluk dağıldı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1163036116303616

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YORUMCULAR - HARAYDIN

  Dersanelerin sahipleri yorumcuların algıladıkları dünya değil. Yarısı içki içer yarısı içmez. Verdikleri örnek ötekileştirme örneği değil. Sınav varsa sınava yardımcı olan her zaman çıkar.Bunu engellemeye yeryüzünde gücü yetecek bir güç yoktur.Elbette ki legal olanı, kayıtiçi olanı,en ucuz olanı gözönünde olanı kapatmak kolay ya sonrası? Bu şekilde sınav yaparak diğer şıklara öğrenci ve veliyi mahkum ettiğini bilmeden,diğer şıkların faturasının dersaneden on kat fazla olduğunu düşünmeden dersane kapatmak mümkündür de bu bir icraat sayılabilir mi onunla ilgili, sınava mahkum olma zorunlu mu, sınav hazırlığı için dersaneye mahkum olmamakla ilgili fikir üretme zamanı,kel alaka örneklerle uğraşma değil.

  Dersane gereklimi? - efeg27

  Mevcut durumda dersane bence gerekli önce mevcut durumu değiştireceksiniz sonra dersaneler kendiliğinde bir şeylere dönüşür. İngiltere de dersane kurumu yoktur ama dersaneye benzeyen örneğin İngilizce eğitimi veren kurumlar vardır, benzer şekilde bilgi teknolojileri yada çeşitli kurslarda vardır. Neden dersane yoktur diyorum; çünkü üniversite seçme sınavı yok! herkes üniversiteli olmak zorunda değil, lisede okurken girilen tek merkezden yönetilen sınavlar var ama bir tane değil eskiden bizde olan bitirme sınavı gibi, bu sınavlardan alınan notlarla üniversitelerdeki bölümlere başvuru yapılıyor ve üniversite yaptığı değerlendirme ile kabul ediyor yada etmiyor, tabi üniversiteler paralı bedava değil onuda söylemek lazım. Öğrenciler derslerden sonra isterse etütlere kalıyor ve istediği çalışmayı yapıyor. Bildiğim kadarıyla ABD,Kanada ve bir çok AB ülkesinde durum aynı... bizde de benzer sistem olsa dersane olmaz. Bizde üniversite liseden sonra gidilecek bir diğer okul olarak görülüyor yanlış burda ve mevcut sınav sistemi dersaneyi mecbur kılıyor, anlayış ve sistemi değiştirmedikçe dersaneler kapatılsa bile mevcut ihtiyaç başka çözümler yaratacaktır. Şu 3 maddeyi bilmeliyiz; herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil, yılda bir gün yapılan sınavla öğrencinin geleceği belirlenemez, talep oldukça arzda olacaktır.

  İyice saldırganlaştılar artık. - korel dolunay

  Şu hale bak . İyice saldırganlaştılar . Ülkede yıllardır süregelen bir hatadan , bir ahlaki boşluktan nemalanan dershaneler adeta cebren buna devam etmek istiyorlar. Çocukların , ailelerin maddi manevi iliğini kemiğini sömürdünüz yetmedi mi , doymadınız mı . Neymiş efendim dershane hocaları boş kalacakmış . İşsiz binlerce öğretmen var , onlar ne olacak . Binlerce ziraat mühendisi var işsiz , onlara tarla mı açıyoruz çalışsınlar diye . Utanmıyorlar ,

  OGRETIM MI EGITIM MI? - Equalizer001

  Kendini ogretici olarak degil de egitici olarak goren bir dershane temsilcisinin, topluma hem hizmet veren hem de devlete vergisini odeyen Meyhane ve Kerhaneleri asagilamasi kadar utanc verici bir durum olamaz. Bu Kabul edilmez durum dershanelerde ogretim veren sozde ogretmenlerin nasil bir ogrenci yetistireceginin canli kanitidir. Basbakan Erdogan, dershaneleri kapatma kararindan asla vazgecmemeli ve dershanleri yobazlarin ellerinden alarak Milli Egitim Bakanligina vermelidir. Milli Egitim Bakani da Turkiyedeki ilk, orta ve lise seviyeli okullari 12 ay limitli acik tutarak; Haziran Temmuz ve Agustos aylarinda ogrencilerin ve okul yoresinde ikamet eden sivil vatandaslarin degisik konularda egitim almalarini saglamalidir. Bunu basarmak icin yapacagimiz ilk is; ogretmenlerimizin aylik ucretlerine zam yapmak, ikinci is de develete calisan her memur gibi ogretmenlerimizin de Senelik tatil suresini 30 gun ile sinirli tutmak olmalidir. ?Vatan savunmasinin en emin ve ucuz yolu eğitimdir. _ BUCHNER

  Haftada 20 saat test tekniği öğreten(?)kurumlar - Atıf UMRAN

  Bir anda yaklaşık 4000 kantin sahibi, en az 4000 kantin çalışanı,en az 4000 sekreter, en az 4000 hizmetli, 4000 güvenlik görevlisi işsiz kalacak. Sektörün başka yan elemanları da var... On binlerce öğretmenin işsiz kalacak olması da kimsenin umurunda değil. Dershanede çalışan öğretmenlerin önemli bir bölümünün ataması yapılamayacak. Mülakat dediğin nasıl bir şeydir?.. Aylardan beri dershane çalışanları çoluk çocuklarıyla birlikte endişeli ve mutsuz. Bunların vebali kimin boynuna?.. Özel okul olun demeyle olmayacağını azıcık ilgisi olan herkes görebilir... Sonra nedir bu cemaat-hükümet meselesi? Cemaat dışında 2800 civarında dershane var ama bunları savunacak bir gazete de yok! Basın bizi yalnız bıraktı. Devlet güvencesiyle açılmış kurumlar ve çalışanları yetim ve öksüz bırakıldı. Herkeste bir lay lay lom havası... Bunun eğitime ve velilere nasıl bir zarar vereceğini algılamak çok zormuş demek ki! Ama mühim değil. Bizler işsiz kalalım, eğitimde kalite daha da düşsün... Kim ne fayda sağlayacaksa ona hayırlı olsun! Basınımız da sağ olsun!

  Hep Ötekileştirme.. - tirêj.21

  Kendi fikirlerine uymayan her şeyi ötekileştirdikçe ötekilişirsiniz. Dersanecilerin bile söylemlerinde ötekileştirme var..Birahaneler,genelevler,meyhaneler vs..Yakışmamış.

  /// - Al Capone

  Maksat Elit kesim yaratmamak / "Turk kafasi" (Franzilarin fikrasi gibi).