Dershaneler 1 yıl daha kayıt alacak

Dershaneler 1 yıl daha kayıt alacak
Dershaneler 1 yıl daha kayıt alacak

Dershane temsilcileri ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Aralık ayında yine birlikte çalışacağız ve inşallah ocak ayında artık hepimizin üzerinde aşağı yukarı söylenecek her şeyin söylendiği bir tasarıyı Meclisimize sunacağız” dedi.
Bakan Avcı dün dershane temsilcileriyle bakanlıkta görüştü. Görüşmenin ardından temsilcilerle birlikte basının karşısına çıkan Avcı, paydaşlarla bundan sonraki süreci de aynı anlayışla sürdüreceklerini söyledi. Avcı, “ Hükümet sözcümüzün de açıkladığı gibi tasarı ocak ayında dershanelerin dönüştürülmesi, milli eğitimimizle entegre içinde daha verimli hale getirilmesi için Meclis’e getirilecek” dedi. Tasarının biçimlenme sürecinde dershane temsilcileriyle görüşmeler yaparak pek çok düşüncelerini aldıklarını kaydeden Avcı, bunu biraz daha somutlaştırarak hem takvim hem içerik konusunda sürecin nasıl yürütülmesi gerektiğiyle ilgili paydaşlarla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Bakan Avcı, kimsenin mağdur olmasına yol açmadan en uygun eğitim ortamlarının oluşturulacağını vurguladı. 

Yeni sistem 1 yıl sonra

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı şunları kaydetti: “2015-2016 eğitim yılının başlangıcında yeni bir düzene taşımış olacağız inşallah eğitim sistemimizi. Bütün sorularınızın cevaplarını önümüzdeki ay içerisinde öğreneceksiniz. Kapatma kelimesini hiçbir zaman kullanmadık kullanmıyoruz, bu geçici bir kurumsallaşma sürecidir. Bundan sonrası nasıl bir takvimde nasıl yürütüleceği meselesi. Bunun için aralık ayında yine birlikte çalışacağız ve inşallah ocak ayında artık hepimizin üzerinde aşağı yukarı söylenecek her şeyin söylendiği bir tasarı Meclis’e sunacağız.”

Dershaneciler umutlu

Özel Dershaneler Birliği Başkanı Faruk Köprülü ise sektörün yaklaşık tamamını temsil eden sivil toplum örgütleri olarak Avcı’yla görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Sayın Bakan tasarının içeriğinin doldurulması için görüşlerimizi alacaklarını, birlikte çalışma yapacağımızı söylediler. Bu yaklaşım bizi son derece mutlu etmiştir. Kamuoyu beklemekteydi, gelecek dönem kayıt olacak mı olmayacak mı? Bu konuda sektörümüzü rahatlatacak bir açıklama yapılmıştır. Yani ocaktan itibaren dershane kayıtlarımız bir yıl daha devam edecek. Velilerimiz, kurucularımız, çalışanlarımız endişe etmesinler. Bu süreci el birliğiyle en uygun biçimde, sektörün hiçbir kesiminin mağdur edilmeyeceği biçimde tamamlayacağız” dedi. GÜVENDER Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı, dershanelerin özel okula dönüşüm sürecinde sunulan alternatiflere göre değerlendirme yapılacağını ifade ederek, bu alternatiflerin arttırılmasının önemli olduğunu, tüm bu alternatiflerden yine de yararlanamayacak kurumların olabileceğini söyledi. TÖDER Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel ise düzenlemenin çalışanların, hizmet alan kişilerin mağdur olmayacağı, paydaşlarla iletişim içinde gerçekleşecek bir düzenleme olacağını, niyet ve çerçevenin belli olduğunu ifade etti.