Dershaneler: Bu dönem değişiklik olmaz!

Dershaneler: Bu dönem değişiklik olmaz!
Dershaneler: Bu dönem değişiklik olmaz!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, derbhanelerin kapatılacağını belirterek 'Kayıt için acele etmeyin' dedi ama dershane kayıtlarının üçte ikisi bitti
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS’nin gelecek yıl kaldırılacağı ve dershanelerin kapatılacağını yineledi. Velilere de “dershanelere kayıt konusunda acele etmeyin” dedi. Oysa dershaneler gelecek yıl kayıtlarının üçte ikisini tamamladı, hazırlık derslerini bile yapıldı.

Dershaneciler rahat: “Gelecek dönem için dershanelerle ilgili bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Kayıt yaptılar, öğretenleriyle sözleşme yaptılar. Bütün bunları da kendilerine verilen yasal hak ile MEB ’in denetimiyle ve izniyle yaptılar.”


Dershaneler kapatılıyor



Derslere takviye için kayıt yaptıran çok


Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü: “Sayın Bakan’nın velilere yönelik ‘kayıt için acele etmeyin’ sözünü SBS ile ilgili yapılacak değişiklikle bağlantılandırıyorum. MEB’in dershanelere verdiği yasal haklar var. Kurumlar gelecek yılla ilgili kayıt yaptılar. Kayıtlarının kapatan kurumlar var. Hatta gelecek yıl için kayıt yaptığı öğrencilere ek çalışmalar bile yaptırdılar. Bütün bunları da kendilerine verilen yasal hak ile yaptılar. Öğretmenlerin sözleşmeleri de yapıldı. Yeni, farklı bir açıklama yok. SBS kalkacak ama sınavlar devam ediyor. Dershanelere kayıtlarını yaptıran orta okul öğrencileri de sadece sınava yönelik kayıt yaptırmış değil. Veliler çocuklarını takviye amaçlı da dershanelere kayıt yaptırıyor. Konu sadece sınav değil, veli çocuğunu eğitim öğretim ile ilgili zayıf olduğu dersler için de kayıt yaptırıyor. Bence, kurumlarımızın, velilerimizin, öğrencilerimizin tedirgin olmasına gerek yok. Test sistemi olmayan sınavlar yapıldığında da dershaneye ihtiyacın azalacağını düşünmüyorum. Bu kez de evlerde, özel bürolarda takviye dersleri yapılacak.”


Final Dergisi Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Dershaneler Birliği Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel: “Şu anda 5,6, 7. sınıflarda sınav olamamasına karşın bu sınıfların öğrencileri dershaneye geliyor çünkü yazılılarına da hazırlanıyorlar. Bu bir arz talep meselesi. Öğrenciler aynı eğitim imkanına sahip olsa bile, bireysel farkları bu ihtiyacı her zaman doğuracaktır. Bu ihtiyaç dershane tarafından karşılanmazsa özel öğretmen ya da özel bürolar tarafından karşılanacaktır ve ailelere daha pahalıya mal olacaktır. Dershanelerin kapatılması ile ilgili MEB üzerinde çalışıyor ama bu konuda atılmış somut bir adım yok. Kaldı ki dershaneler kayıtlarının üçte ikisini tamamladı. Gelecek dönem için dershanelerle ilgili bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Bakan bey, kayıt için acele etmeyin lafını daha çok SBS’nin değişecek olmasından dolayı dedi. Dershaneler kanunla kurulmuş, atamaları MEB denetiminde yapılan, kayıt izni, ücret ilanı bakanlık bilgisinde yapılan kuruluşlar. Dershaneler okul olsa bile dershanelerin bugünkü işlevini yapacak başka gruplar çıkacak. 30 soruluk geometri testinde doğru ortalamasının 4, 50 soruluk matematik testinde doğru ortalamasının 10 olduğu sistemde ek çalışma her zaman şart. TÖDER olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Derdimiz kaos ya da bu zaaftan para kazanmak değil.”

GÜVENDER Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı: “Bundan önce de açıklamalar oldu. Sayın Başbakan’ın dershanelerle ilgili tavrı belli. Bakanlık çalışma yapıyor ama ortaya konmuş kayda değer bir çalışma da yok.”


RAKAMLARLA DERSHANELER

* Türkiye ’de yaklaşık 4 bin dershane var
* Bu kurumlara giden öğrenci sayısı 1 milyon 280 bin
* Buralarda 70 bin öğretmen , 20 bin personel çalışıyor
* Dershaneler okul olursa 4 binin içinden okul olabilecek dershane sayısı 263.


  http://www.radikal.com.tr/114025611402561

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Acele etmeyin sayın bakan - bernakirmit

  Yapılan açıklama tamamen seçim yatırımıymış gibi geliyor bana nedense...!!!!sen altyapıyı oluşturmadan matematik te doğru sayısın 4,5 seviyelerinde olduğu bir eğitim sisteminde sınavsız sadece okul eğitimi ile bu seviyeyi ancak ve ancak -cak,-cek ile düzeltebilirsin sayın bakan.dersaneleri kapatıyorum artık üoçuklar sınava girmeyecek veliler maddi külfetten kurtulacak iyorsanız eğer bunun sağlam temellere oturtulması çalışmasını 10 yıl önceden yapmış ve bugün açıklamış olmanız lazımdı .ben çoçuğumu devlet okulunda okutan bir veliyim ve maalesef üzülerek söylüyorum ki okulunda alamadığı bilgi gelişimii maalesef yıllardır dersane ve özel öğretmenleri ile sağlayabildim.sınavı kaldırıp dersaneleri kapatırsanız bu sef merdivenaltı sisteme zorlarsınız velileri en azından şuan resmi denetlenebilir ve vergisini veren kurumlarla bu işi halldebiliyorsunuz bence siz şimdiden devlet okullarındaki emekliliği gelmiş hocaları eleyin,okullara pırıl pırıl yeni mezun öğretmenleri KADROLU atayın ,yöneticileri seçerken daha titiz davranıp okulları bir gözden geçirin ,sınıfları 60 değil 35 kişiye düşürün ,özel okullardaki gibi sağlıklı ortamlar kurun ozaman dersaneleri kapatın.herhalde bütün bu saydıklarım bir 6 -7 yıl sürer sayın bakan .bu eğitim sistemi asla ve asla seçim yatırımı olmamalıdır .biz dersaneler için acele etmeyelim kabul ediyorum da sizde kapatmak için bence acale etmeyin.