Dershaneler için kritik hafta

Fethullah Gülen cemaati ile AK Parti ’nin arasını açan dershanelerin kapatılması konusu bugün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın başkanlığında toplanacak Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Toplantıda daha önce paydaşlarla görüşen Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunumu ele alınacak. Konu daha önceki Bakanlar Kurulu’nda da gündeme gelmişti.
Dün Taraf gazetesi MGK kararına dair yeni belgeler yayımladı. Habere göre; Dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’e bağlı Başbakanlık Takip Koordinasyon Kurulu, ağustos MGK’sından hemen sonra cemaatin dershaneleri, yurtları, okulları, dernekleri dahil tüm kurumlarını fişledi. Taraf, kurulun her ay ayrı bir fişleme raporu oluşturduğunu, ellerindeki son fişleme belgesinin ise 2010 tarihli olduğunu yazdı. 

Güler: Belgeleri versin 

Dün gazetecilerin soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler ise Taraf’ta “Cemaat dershanelerine irticacı fişlemesi” başlığıyla yayımlanan haberle ilgili, elinde belgesi olanların gerekli kurumlara vermesi gerektiğini söyledi. Güler, “ Türkiye bir hukuk devletidir. Geriye doğru sardırarak oradan değişik yorumlarla istikrarı bozmanın bir anlamı yoktur” dedi.