Dershaneler kapatılıyor, SBS kalkıyor

Dershaneler kapatılıyor, SBS kalkıyor
Dershaneler kapatılıyor, SBS kalkıyor
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı açıklyadı: Dershaneler kapatılıyor, SBS kaldırılıyor. Veliler çocuklarını dershaneye kaydettirmekte acele etmesin

Avcı'nın açıklamaları özetle şöyle: 


SBS kalkıyor, dershaneler kapanıyor.Normalde derslik içerisinde çocuklar matematik, Türkçe, tarih gibi derslerden yazılı yoklamalar yapılıyor. Bu sınav sonuçlarının çocuklarının derslerde gördükleri başarıdan oluşmasını öngörüyoruz. Çocukların okul başarılarına göre bir şey olsun istiyoruz. Okullarda sınavlara ilişkin değerlendirmeler her zaman çok sağlıklı olmuyor. Geçmiş yıllarda gördüğümüz kadarıyla. Öğretmenlerimizin not verirken bazılarının çok cömert bazılarının tutumlu olduğunu görmüşüz geçmişte.


SBS OLMAYACAK

Şimdi bu sınavlardan bazılarının merkezden yapalım yani Bakanlık olarak biz yapalım. Değerlendirmenin de nasıl yapılacağını biz belirleyelim. Not havuzu oluşsun. Bunları okullara girişlerde kullanabilelim diye çalışma yapıyoruz. Gelecek yıl SBS olmayacak Dershanelerle ilgili Başbakan’ın daha önce net açıklamaları oldu. Ben bunu Meclis’te paralel bir eğitim sistemi diye açıkladım. Bazı yayın organlarında paralel paralı diye çıktı.347 BİN AKILLI TAHTA İÇİN İHALE GÜNÜ BELLİ OLDU

Paralel olmasın diye dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüşmesi çalışması devam ediyor.Çocuklarımızı dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde yetiştirelim. Çocuklarımız sınıf içinde aldıkları eğitimi ciddiye alıp sahiplenirlerse dershanelere olan ihtiyaç da azalacaktır.
Dershaneleri dönüştüreceğiz demek daha doğru olur belki. Özel okullara dönüştürülmesi için çalışmalar yapıyoruz. Öğrencilere dershanelere kayıt yaptırmayın diye 1,5 yıldır konuşuluyor. Ben şu anda yürürlükte olan mevzuat yürürlükte kaldığı sürece çağrı yapamam. Ama söylediklerimden çıkan sonuç belli.


SENE İÇİ SINIFLAR 8’NCİ SINIFLARLA SINIRLI İLK ETAPTA

 
Sene içi sınavlar daha sonra 5.6. 7’nci sınıflarda da uygulanacak şekilde geliştirilecek. Şu anda sadece 8’nci sınıflar için çalışma var. 5-6 dersi ilgilendiren bir çalışma olacağı için…. Türkiye genelinde olacak.


GEZİ EYLEMLERİ

Gezi eylemleri tek bir başlık altında toplanabilecek eylemler değil. Farklı illerde ve mekanlarda farklı gruplar tarafından gerçekleştirilen eylemler var. Yetiştirdiğimiz gençlikle ilgili olarak söylenenler konusunda çocuklarımıza gönlümüzden geçen bütün becerileri kazandırdığımızı söyleyebilecek durumda değiliz. Fatih projesini başlatıyorsak bu alandaki eksikliklerimizi gördüğümüz için bunları yapıyoruz.
Daha iyisini yapabiliriz. Buna gücümüz yeter.

Üç sorun üzerinden dershane meselesine bakış ve bir teklif


GELENEKLERİNE BAĞLI GENÇLİK


Bu soruların nereye varacağını anlayacak kadar siyasetin içindeyim. Buradan farklı polemik cümleleri çıkar. Eğitimimizde bilgi, beceri, değerler eğitimi konusunda gönlümüzdeki yerde olmadığımızı biliyoruz. Eğitimizi bilgi, beceri ve değerler eğitimi konusunda daha ileriye taşımak için projelerimizi yürürlüğe koyuyoruz.


VELİLER DERSHANE İÇİN ACELE ETMESİN

Daha fazla sınav olacağı anlamına gelmez. SBS kalkıyor, SBS’cikler geliyor diye Böyle bir eleştiri geleceğiniz bekliyorduk.
Ama bu doğru bir eleştiri olmaz. Sene içinde çocuklarımız bu derslerden zaten sınavlara giriyorlar. Dershaneler konusunda kayıt konusunda veliler de çok acele etmesinler. Kayıt yaptırmış olanlar için de yapabileceğimiz bir şey yok şu anda. Yönetici seçiminde mülakattan vazgeçmeyeceğiz. Sadece bilgi ölçer sınav sonucuna göre yönetici atamanın doğru olmadığını gördük


SERBEST KIYAFET UYGULAMASI


Serbest kıyafet uygulaması olumlu karşılanmakla birlikte bu seçim yelpazesi içine formanın da dahil edilmesi yönünde bir talep var.
Nitekim yönetmeliğe göre özel okullarda velilerin yüzde 60’ı ne diyorsa o oluyor. Bizim öğretmen ve velilerle ve de öğrencilerle yaptığımız temaslar sırasında gördük ki özel okullara tanınan tercih hakkı resmi devlet okullarına da tanınsın diye bir talep var. Yönetmeliği değiştiriyoruz. İster özel ister resmi olsun tüm okullarda velilerin yüzde 51’inin tercihi doğrultusunda okullar kıyafet seçebilsin.  Bunu serbest kıyafetten geri adım olarak görmüyoruz. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1140202114020215

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dershaneler kapatılsın - gaziyilmaz66

  bile bile oy kaybedeceğini seçimlere bukadar yakınken bunu yapmak akılsızlık değilmi,helal olsun kim yapıyorsa dersane hep zaten başarılı olan öğrencilere yardımcı olmuştur. 20 kişilik bir sınıfın ilk 5 i okullaran toplanır. bunlaran para alınmaz ,diğer 15 kişi bunların parasını öder yeter farkına varın gerçeklerin daha neler var devlet özel okul olun öğrencilerin yarısının parasını ben vereyim diyor neden kabul etmiyorlar.çünkü takip edilecekler bundan korkuyorlar. dersanelerle öğretmenlik mesleğinin kalitesi düşürülmüştür.A dersanesi sürekli kazanmış. B,C,D.... dersaneleri çok az parayla köle öğretmenlerle işlerini sürdürmüşlerdir.

  Sbs - cannurseyma

  Sbs olmayacaksa ve merkezi sınav yapacaksanız bu yıl sonu notlarının da mı alınacağını mı gösteriyor. Ben okulumuzun birincisiyim. Eğer ortalamalar alınırsa benim hiç şansım kalmaz hele de eğer 5-6-7-8 alınırsa benim ortalamalarım özellikle 5'te çok düşüktü. Sonradan bu ortalamaların bu kadar önemli olduğunu öğrendim. Ve kolejlerde okuyan birçok arkadaşımın ortalaması 100.8. sınıf ortalamaları alınsın sadece veya sbs olsun. Sınavda herkes hakettiği puanı alıyor. Eğer sbs kalkarsa ve not ortalamaları alınırsa ben hakettiğim yere gidemem. Allah sonunu hayır etsin!

  Hep aynı - abusparke

  Her sene bu tartışmaları gündemde tutmanın bir anlamı yok cidden. Eğitim sistemini yeterince deneme-yanılma tahtasına çevirdiniz. Yemiyoruz canım.

  Kesinlikle kapatılmalı... - memuzinidil

  Dersanelerin çok iyi bir sistem ile denetlenmesi gerekirdi. Bu şu güne kadar olmadı. Kayıt dışı çalıştırma, kalitesiz eğitim, eğitimcilerin çok uzun saatler çalışmaları... Nerden bakarsanız bakın dersaneler kapanmalı ve eğitim parasız olmalı, eğitim insanın kendi anadilinde olmalıdır...

  Bekliyoruz - VeliTalim

  Bu haberlerin uzerine yeni bir ses kayitlari furyasi bekliyoruz, yoksa cemaate guvenimiz sarsilir.

  Elbette Kalkmalı. - Clear

  SBS elbette kalkmalıdır.Eğer yaklaşık bir milyon üç yüz bin kişinin girdiği bu sınavda,80-(20 artı 3)=? sorusunu,yanıtlayamayan 600 bin kişi çıkıyorsa(yani yaklaşık %45),en kestirme çözüm,o sınavı kaldırmaktır.Yavrucukları ele güne rezil etmenin,cici velicikleri de üzmenin,ne alemi var?

  kapat - ibrahimbaytak

  Dershaneler kapanacakmış, kapansın. Karşı mı çıktık? Bizim zamanımızda dershaneler yoktu. ama üniversiteye girişte OKULDA ÖĞRENDŞİKLERİMİZ YETİYORDU. şimdi bu sistemi getirecek misiniz? Göreceğiz. Her yaptığınız düzenleme daha fazla kaos getirdi. 444 bir yıl sonunda değişecek. Güvenmiyoruz. Bu işin altında muhakkak yine YANDAŞA RANT olmasın?