Dershanelere 1 Ocak'tan itibaren ruhsat yok

Dershanelere 1 Ocak'tan itibaren ruhsat yok
Dershanelere 1 Ocak'tan itibaren ruhsat yok
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 1 Ocak'tan itibaren dershanelerin ruhsatlarının yenilenmeyeceğini açıkladı.

Uzun bir süredir kapanıp kapanmayacağı tartışma konusu olan dershanelerin durumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı net tarih verdi. Bir televizyon kanalına konuşan Bakan Avcı, 2014-2015 öğretim yılında MEB sistemi içinde dershanelerin olmayacağını belirterek şunları söyledi:

2014-2015 öğretim yılından itibaren dershane, Milli Eğitim sistemi içerisinde olmayacak. Şu anda MEB sistemi içinde. MEB’in ilgili yasasında dershaneler bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere eğitim veren kurumlar olarak tanımlanıyor. Bu kalkacak. MEB sistemi içerisinde yasal olarak tanımlanmış dershane diye bir kurum olmayacak. Devam ederse biz tanımıyoruz. Bu piyasada MEB’in onaylamadığı, ruhsat vermediği ve denetlemediği kurumlara itibar edilmez. Yasal olarak MEB sistemi içinde olmalarını önleyen düzenlemeyi de yapacağız.

‘ETÜT MERKEZİ’NE DE İZİN YOK
Dershaneler Ocak ayından itibaren ruhsatlarını alıyorlar. Bu yıl Haziran’a kadar şu anda dershanelerde öğrenim gören öğrenciler devam ediyorlar. Geçtiğimiz Ocak ayında bu dershanelere izin verilmiş. Dolayısıyla onlar da haklı olarak Ocak’ta aldıkları ruhsatlara dayanarak öğrenci almışlar, öğretmenlerle sözleşme imzalamışlar, yer kiralamışlar. 2014 Ocak ayından itibaren ruhsat verilmeyecek. Yasadan da dershane tanımı çıkarılınca daha esnetilmiş, standartları biraz daha aşağı çekilmiş koşullarda özel okula dönüşmeleri için teşvik edilecekler.

Bakan Avcı dershanelerin Milli Eğitim sistemi içerisinde ‘etüt merkezi’ adı altında faaliyet yürütmesine de izin vermeyeceklerini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/115437611543768

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ??????????? - görengözler

  Ruhsat vermemek ve tanımamamın anlamı???Anafen dersaneleri falan da kapatılacak mı acaba?

  Bırakınız açık kalsınlar, bırakınız okutsunlar - huberhirsch

  Devlet dershanelerden ödlek bir palyaço gibi korkuyor. Çünkü dershaneye giden öğrenci ve ailesi, devlet okullarındaki kalitesizlikle dershanelerdeki kaliteyi aynı anda görüp devletin aslında ne kadar başarısız, ne kadar kötü durumda olduğunu tekrar, tekrar ve tekrar görüyor. Devlet, dershaneleri kamulaştırarak değil, devlet okullarını özelleştirerek kaliteyi artırabilir ancak; tabi eğer amaç iyi eğitimse.

  Kapatılmalı mı - aganta burina

  Özel okula gidemeyen öğrencilerin önemli bir kısmı dershaneler aracılığıyla açığını kapatıyor. Dershaneler kapatılırsa özel okullarla devlet okullarının rekabet etmesi çok zorlaşır, asıl fırsat eşitsizliğini o zaman görürüz.

  Milli eğitimin iflası! - mlylmz

  Yenilerinin açılmasına izin vermeyeceğiz diyorsunuz, hepsini kapatıyoruz desenize. Diyemezsiniz, çünkü mevcutları koruyup piyasaya yeni aktörlerin girmesini engelleyerek, mevcutların karlarını katlamasını istiyorsunuz. Dersane-okullar eliyle milli eğitimin özelleştirildiğinin, devletin eğitim alanından çekildiğinin en önemli adımıdır bu.

  İtibar mı? - Huslu

  Sayın Bakan değişik bir düşünceye sahip ve hâlâ MEB'nin bir itibarının olduğunu varsayıyor sanırım. Bazı dershanelerin itibarının MEB'den yüksek olması kimseyi şaşırtacak bir durum değil. Ne yaptığını bilmeyen, her sene sistemleri silbaştan değiştiren bir MEB'nin mi itibarı varmış? MEB, baştan beri amaçladıkları gibi, sadece dini eğitim konusuyla ilgilense ve diğer alanlardan elini çekse çok daha iyi bir eğitim sistemi kurulabilir bu ülkede.

  dershaneler - şev_baş

  Ben dershanelerin kapanacağına inanmıyorum. Kesin gündemde yine birşeyler var üzerini şimdi de bununla kapatmaya çalışıyorlar.

  DERSHANE SORUNU - yagareser

  Bu konu kangren olmuş bir meseledir. Bugüne kadar kazancımın % 30 u dershaneye gitti desem yalan olmaz. Hükümet umarım halk yararı gözeterek bu meseleyi çözer.