Dershanelere ceza yok

Dershanelere ceza yok
Dershanelere ceza yok

Türkiye de 2008-2009 eğitim öğretim yılında 4 bin 262 olan dershane sayısı, 6 Kasım 2013 tarihi itibariyle 3 bin 640 a düştü.

Dershanelerin kapatılmasına yönelik taslakta yer aldığı öne sürülen bilgiler dershane tartışmasını alevlendirdi. MEB, bazı ifadeleri yalanladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan yasa taslağında, dershanelerin ve bütün etüt merkezlerinin bu eğitim-öğretim yılı bitiminde kapatılması, özel okula dönüşmeleri için 3 yıl süre tanınması, kapatılmadığı takdirde ağır para cezaları verilmesine ilişkin düzenlemeler yer aldığı iddia edildi. Bu iddiayla birlikte dershane tartışması yeniden alevlenirken, Milli Eğitim Bakanlığı, haberleri yalanlarken, dershanelerin özel okula dönüşmesi için teşvik edileceğini vurguladı.
Zaman gazetesinde dün Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında bir heyet tarafından hazırlandığı iddia edilen bir taslak yer aldı. Gazetede yer alan taslağa göre, dershaneler ve bütün etüt merkezlerinin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bitiminde kapatılması planlanıyor. Dershanelerin özel okula dönüşümleri için 3 yıl süre tanınacak. Bu sürede dönüşemeyenler kapatılacak. Dershane olarak çalışmaya devam edenlere 500 bin liradan başlayan cezalar verilecek. Taslak yasalaştığında evlerdeki özel dersler de dahil, hiçbir özel kurs verilemeyecek. Eğitim bilimleri, genel yetenek ve genel kültür ile alan bilgisi sınavlarını başarıyla geçecek olan öğretmen adayı ayrıca mülakata alınacak. Adaylar, mülakatı kazandığı takdirde öğretmen olabilecek. Kapatılan dershanelerin işsiz kalan öğretmenleri ise KPSS şartı aranmaksızın MEB kadrolarına mülakatla atanacak. Yeni düzenlemeyle isteyen vatandaş çocuğunu eğitim için isterse en yakın azınlık okuluna gönderebilecek. Düzenlemeyle birlikte özel okullarda anadilde eğitimin önü açılacak.

MEB’den açıklama

Söz konusu haber dershaneler tartışmasını yeniden alevlendirirken, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan akşam saatlerinde bir açıklama geldi. Haberlere kamuoyunu yanlış yönlendirecek yalan unsurların monte edildiğinin savunulduğu açıklamada sosyal medyada da bu yalan haber unsurları ekseninde, ‘Eğitime Darbe Planı’ başlığı ile sistematik bir kampanya yürütüldüğü öne sürüldü. Bakanlığın, dershanelerin özel okullara dönüşmesini kolaylaştıracak bazı teşvikleri öngören bir yasa önerisi hazırlığı içinde olduğu ifade edilen açıklamada şunlar dile getirildi: “Ancak bu hazırlıklar esnasında en çok riayet edilen husus, başta dershane çalışanları, öğrenciler ve veliler olmak üzere hiç kimsenin mağdur edilmemesi, Türkiye ’de özel sektörün eğitim alanında daha etkin bir biçimde yer alması ve okul dışı alternatif programlar uygulayan kurumlara bağımlılığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu kapsamda, ‘haberde’ ileri sürüldüğü gibi dershanelere para cezası uygulamak, sıkıyönetim uygulamaları getirmek, yazı-reklam-broşür yayımlayan dershanelere maddi yaptırım getirmek gibi alenen yalan ve ilgili kamuoyunu kışkırtıcı ifadeler taslak metinde kesinlikle bulunmamaktadır. Tam aksine bakanlığımızca yapılan ve yakında ayrıntıları paylaşılacak olan çalışmalarda, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi için birçok alternatif ve teşvikler öngörülmektedir.” 

‘İhtiyaçtan doğdu’

Dershane tartışmasına siyasiler de katıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetecilerin dershane sorusuna cevap vermezken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek dershanelerin ihtiyaçtan doğduğunu dile getirip yasal düzenleme için vakit yok mesajı verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, dershanelerin kapatılması ile fırsat eşitliğinin kaybolacağını dile getirirken, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da “ Bu arz-talep meselesi. Dershaneler kapatılmamalı” dedi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Bu 80-90 yıllık süre içerisinde, eğitimde kaç defa model değiştirdik, ona bir bakalım. Bu değişiklikleri yaparken de zaman zaman işin gerçeği bilimsel değişikliklerden ziyade ideolojik yaklaşımlar öne çıktı. İmtihan sisteminden kaynaklanan bir kısım zorluklar ortaya çıktı. Dershaneler de bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu ihtiyaç mevcut uygulama ya da alternatif düzenlemeyle ortadan kaldırılıyorsa mesele yok. Değilse insanoğlu başka bir formülle yine benzer yol ve yöntemlere başvurabilir. Şu an Meclis’in çok fazla yasa çıkaracak bir zamanı kalmadı. Kasım ayı çıkmak üzere, gündemi belli. Aralık ayında bütçe var. Ocaktan itibaren de mahalli seçimlere gideceğiz.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak: Biz de kapatılmasını ve ailelere yük olmamasını istiyoruz ama eğitimde fırsat eşitliğini yaratabildiniz mi? Doğu ile batı arasında eğitim alma standardı aynı değil. Ailelerimiz mutfak paralarından kısarak çocuklarını dershaneye götürüyor.
Eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu: Bakanlığım döneminde okul ile dershaneyi birleştirmeyi düşündük, ancak önemli bir boşluğu doldurduğu için dershaneleri kapatamadık. Şimdi dershaneleri ‘pat’ diye kapatırlarsa, eğer altı doldurulmadan bunu yaparlarsa dershaneler yerin altına iner.