Dershanelere son süre: 2014-2015

Dershanelere son süre: 2014-2015
Dershanelere son süre: 2014-2015

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınavla öğrenci alan liselere yerleşemeyen ve sayıları 574 bin civarında olan öğrenciler için imam hatip lisesi, meslek lisesi, açık lise ve çok programlı lise alternatiflerinin olduğunu belirterek, “Meslek liseleri ve imam hatip okulları, Anadolu liseleri kazanılamadığı için gidilen okullar değil. Tam tersine pek çok öğrencimiz için, pek çok aile için meslek liseleri, imam hatip liseleri pekâlâ birinci öncelik” dedi. Avcı, dershanelerin dönüştürülmesine yönelik düzenlemenin de ancak 2014-2015 eğitim yılında olabileceğini belirtti.
Bakanlıkta gazetecilerle bayramlaşan Bakan Avcı, soruları da yanıtladı. Bakan, ‘28 Şubat Süreci’nde görevinden alınan eğitimcilerin tümünün tekrar görevlerine başlayabileceğini açıkladı. Bakan, başvuracak kişi sayısını 1.800 olarak tahmin ettiklerini söyledi. Avcı’nın diğer açıklamaları şöyle:

İMAM HATİP ZORUNLULUĞU:

(SBS ile kayıt alan okullara yerleşemeyen 574 bin öğrencinin zorunlu olarak meslek, imam hatip ve açık lise ile çok programlı liselere kayıt yaptıracağı sorusu üzerine):
Zorunluluktan meslek lisesi ya da imam hatip lisesine gidilecek diye bir şey yok. Meslek liseleri ve imam hatip okulları, Anadolu liseleri kazanılamadığı için gidilen okullar değil. Tam tersine, pek çok öğrencimiz için pek çok aile için meslek liseleri, imam hatip liseleri pekâlâ birinci öncelik. Eski düz lise dediğimiz lisede okuyup, yer değiştiren öğrencilerin geldikleri yerlerde eşdeğer bir okul bulamamalarına binaen onlar için de çok programlı sınıflar açıyoruz.

SBS’NİN YERİNE SINAV YOK:

Yeni bir sınav icat etmiyoruz. Sadece öğrencilerin yıl içerisinde zaten girdikleri yazılı sınavlardan bazılarını daha denetimli yaparak, notların daha güvenilir olmasını, bunların da liseye geçişlerde kullanılabilmesini sağlamak istiyoruz. 

DERSHANE:

Meclis açıldıktan sonra yapılacak bir düzenlemeyle dershaneler özel okula dönüşebilecek. Demek ki önümüzdeki yasama döneminde yapılacak böyle bir düzenleme ancak 2014-2015 ders yılından itibaren geçerli olur.