Dershanelerin yeni kazanç kapısı; KMS

Özel dershaneler, uygulamaya konulan her sınavla birlikte yeni bir gelir kapısı kazanıyor

ANKARA - Özel dershaneler, uygulamaya konulan her sınavla birlikte yeni bir gelir kapısı kazanıyor. Öğretmenlik, müfettişlik ve kaymakamlık gibi kadrolara atamalarda
'Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS)' getirilince, birçok dershane 500-700 milyon liralık ücretlerle 'KMS'ye hazırlık kursları' açtı.
Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OÖSYS), Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Yabancı Dil Sınavı (YDS), Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES), Yüksek Lisans Eğitimine Giriş Sınavı (YLS), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Kamu Personeli Dil Sınavı (KPDS) ve Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS), bir de kamu kuruluşlarına alınacak personelin seçimi için Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) ile Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS) eklendi.
Sınava 700 trilyon
KMS'nin sisteme çok kısa bir süre önce girmesine karşın, birçok dershane hemen programlar hazırlayarak, bu sınava yönelik kursları hizmete açtı. Kurslar iki ayrı program olarak düzenlenirken, meslek bilgisi ağırlıklı olanların ücreti, ders saatine göre 250- 350 milyon lira arasında değişiyor. Dershanelerin ayrıca sınav kapsamında bulunan genel yetenek ve genel kültür alanları için açtığı kursların ücreti de 175 milyondan başlayıp 250 milyon liraya kadar çıkıyor.
Adayların OÖSYS, ÖSS, LES, YDS, TUS, KPDS, DGS ve DMS gibi sınavların bürokrasisi için yaptığı harcamaların toplamı 50 trilyon lirayı aşarken, dershane ve özel kurslara da ücret olarak trilyonlarca lira gidiyor. Geçen öğretim yılında çeşitli sınavlar için yapılan harcamalar, 700 trilyon liraya kadar ulaştı. (anka)


    ETİKETLER:

    Ankara