Dershanelerin yüzü güldü!

Dershanelerin yüzü güldü!
Dershanelerin yüzü güldü!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile biraraya gelen dershane temsilcileri görüşmeden memnun ayrıldı. Dershaneler 1 yıl daha kayıt alacak
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Bakan Avcı, “Aralık ayında yine birlikte çalışacağız ve inşallah Ocak ayında artık hepimizin üzerinde aşağı yukarı söylenecek her şeyin söylendiği bir tasarıyı Meclisimize sunacağız” dedi. Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) Başkanı Faruk Köprülü ise, bir yıl daha dershane kayıtlarının devam edeceğini, sektörün hiçbir kesiminin mağdur edilmeyeceğini söylerken, Çözüm Dersaneleri sahibi Nazım Maviş de, bugüne kadar yaklaşımdan mutlu olduklarını dönüşüm için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı dershane temsilcileriyle Bakanlıkta görüştü. Toplantıya; Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) Başkanı Faruk Köprülü, Özel Öğretim Kurumları Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Güven Dershane Sahipleri Derneği (GÜVEN-DER) Başkan Yardımcısı Eyyüp Kılcı, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel ile birlikte Final, Sınav, Çözüm ve Açı Dershaneleri temsilcileri katıldı. Avcı görüşmenin ardından temsilcilerle birlikte basının karşısına çıktı.

Paydaşlarla bundan sonraki süreci de aynı anlayışla sürdüreceklerini belirten Avcı, “Hükümet sözcümüzün de açıkladığı gibi tasarı Ocak ayında dershanelerin dönüştürülmesi, milli eğitimimizle entegre içinde daha verimli hale getirilmesi için meclise getirilecek” dedi. Tasarının biçimlenme sürecinde dershane temsilcileriyle görüşmeler yaparak pek çok düşüncelerini aldıklarını kaydeden Avcı, bunu biraz daha somutlaştırarak hem takvim hem içerik konusunda sürecin nasıl yürütülmesi gerektiğiyle ilgili paydaşlarla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Bakan Avcı, kimsenin mağdur olmasına yol açmadan en uygun eğitim ortamlarının oluşturulacağını vurguladı.


YENİ SİSTEM 1 YIL SONRA


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı şunları kaydetti: “2015-2016 eğitim yılının başlangıcında yeni bir düzene taşımış olacağız inşallah eğitim sistemimizi. Bütün sorularınızın cevaplarını önümüzdeki ay içerisinde öğreneceksiniz. Kapatma kelimesini hiçbir zaman kullanmadık kullanmıyoruz, bu geçici bir kurumsallaşma sürecidir. Bundan sonrası nasıl bir takvimde nasıl yürütüleceği meselesi. Bunun için Aralık ayında yine birlikte çalışacağız ve inşallah Ocak ayında artık hepimizin üzerinde aşağı yukarı söylenecek her şeyin söylendiği bir tasarı meclisimize sunacağız. Eğitim sistemimizin alt yapısı ciddi bir reform sürecine giriyor. Yasalaştıktan sonra dershaneler tek tip homojen kurumlar değil, çok farklı beşeri ve fiziki alt yapılara sahipler. Aralık ayında tekrar bütün dershanelerimizin envanterini ve bakanlık olarak mevcut son durumlarını elden geçireceğiz. Hangi tür okul veya eğitim kurumuna dönüşmeleri, kendileri açısından, bulundukları yer açısından ve Türkiye açısından daha rasyonel verimli olur? Bunların genel değerlendirmesini yaptıktan sonra seçeneklerimizi netleştirmiş olacağız”


KAYITLAR DEVAM EDECEK


Özel Dershaneler Birliği başkanı Faruk Köprülü ise sektörün yaklaşık tamamını temsil eden sivil toplum örgütleri olarak Avcı’yla görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Sayın Bakan tasarının içeriğinin doldurulması için görüşlerimizi alacaklarını, birlikte çalışma yapacağımızı söylediler. Bu yaklaşım bizi son derece mutlu etmiştir. Kamuoyu beklemekteydi, gelecek dönem kayıt olacak mı olmayacak mı? Bu konuda sektörümüzü rahatlatacak bir açıklama yapılmıştır. Yani Ocak’tan itibaren dershane kayıtlarımız bir yıl daha devam edecek. Velilerimiz, kurucularımız, çalışanlarımız endişe etmesinler. Bu süreci el birliğiyle en uygun biçimde, sektörün hiç bir kesiminin mağdur edilmeyeceği biçimde tamamlayacağız.” dedi. Çözüm Dersaneleri sahibi Nazım Maviş, bugüne kadar yaklaşımdan mutlu olduklarını dönüşüm için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/116427311642735

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cemaat - nese2010

  halk desteğini kaybeder bu gidişle.

  Kılıçlar çekilince - user1100903

  Tabi Baransu bavulu açaçam deyince böyle oldu işte artık ne varsa bavulda sizi bu kadar korkutan asıp kesiyordunuz

  geri - ibrahimbaytak

  DERSHANELERİN KONUSUNDA BAŞBAKAN GERİ ADIM ATTI. Bakanlar kurulu toplantısı 7,5 saat sürdü. Bu gün gurup konuşmasında başbakan tek söz etmedi. Demek ki bakanlar başbakana çok sert direniş göstermiş. Dershaneler hakkında karar 2 yıl sonraya 2015 e kalmış. O zamana kadar “yerel, cumhurbaşkanı ve genel seçimler” olacak. GÜN OLA HARMAN GELE. KİM ÖLÜR, KİM KALIR.

  Noooldu Şimdi? - Clear

  Günlerdir bu konuyu sessizce takip ediyorum.Ortalık toz dumandı.Fırtınalar koparılıyordu.Eee,ne oldu şimdi? Dersaneler de memnun...Uzlaşmaya varıldı.Peki onca yaygaraya ne oldu? Çöpe mi gitti? Demek ki "SABIR" gerçekten gerekliymiş.Ama huyumuz böyle,sonucu bekleyemez,önce ortalığı bir güzel yangın yerine çeviriveririz.Sonra uzlaşıp karşılıklı gönül alırız.Demek ki böylesinden hoşlanıyoruz.Paranoyak mıyız,panik atak mıyız yoksa sadomazoşist miyiz ne?

  DEMEK - HARAYDIN

  Demek ben herşeyin en doğrusunu bilirim deme yerine en doğruyu bulalım diye uğraşılırsa çare üretmenin yolu açık olurmuş. Ben yaptım oldu deyince herşeyin en güzeli yapılmazmış. Dersane ve okul aynı anda çocuğa işkencedir. Formül üretilerek çocuklar dersane muhtaç olma durumundan kurtarılmalıdır.Bunun çaresi de yaptım oldu dersane kapattım değildir. Dersane olmasa daha acı reçeteler ortaya çıkar çünkü. En azından lise son sınıfta çifte işkenceye son verin, dersaneye yazılan öğrenci açık lise statüsüne aktarılarak kamu lisesine devam hakkından mahrum edilsin, ya dersane ya okulu seçsin ki hem kaynak israfı olmasın hem öğrenciye çifte işkence olmasın hem de kamu dersaneye gitmeyen öğrenciyi sınava nasıl hazırlayacakmış hem sınav şeklini değiştirerek hem kendi kendine ve okul yardımıyla öğrenciyi yeter hale getirdiğini göstersin, iş demogojiyle değil aklın yolunu bularak yapılır.