Dersim Belediyesi tabelası asıldı

Dersim Belediyesi tabelası asıldı
Dersim Belediyesi tabelası asıldı
Barış ve Demokrasi Partisi İl Teşkilatı, Tunceli Belediyesi'ne Dersim Belediyesi yazan tabela astı.

BDP İl Başkanı Ergin Doğru, partililer ve vatandaşların katıldığı tabela asma eyleminde "Dersim onurdur, onuruna sahip çık" sloganları atıldı.

Evrensel'den Kemal Özer'in haberine göre, tabela asılmadan önce bir açıklama yapan BDP İl Başkanı Ergin Doğru, "Halkımızın talep ve istemleri doğrultusunda birilerinin lütfuyla değil halkımızın taleplerini hayata geçirmek için fiili bir eylemlilik yapıyoruz. Herkesin kabul ettiği bir gerçekliği tabela üzerinden sembolik olarak halkımıza armağan ediyoruz. Bizler için burası Tunceli Belediyesi değil Dersim Belediyesi idi. İlk adımı o yüzden Dersim Belediyesi'nden atıyoruz. Yavaş yavaş Dersim'deki her yeri kendi tarihsel kimliği ve anadilindeki adıyla anılması noktasında kampanya başlattık" dedi.
Doğru'nun konuşmasının ardından, "Dersim Belediyesi" yazan tabela belediye girişine asıldı. Tabela önünde hatıra fotoğrafı çektiren katılımcılar daha sonra dağıldı.


  http://www.radikal.com.tr/116687111668712

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tunceli'nin gerçek adı nedir - aksazli

  Ülkemizde her alanda olduğu gibi bu haberde de görülen gibi yanlışlar var. Tuncelinin eski adı Dersim değildir. Dersim bir bölgenin adıdır. Tuncelinin gerçek ismi KALAN dır bilmeyenlere duyurulur.

  statikonun sonu - Toujour Ali

  Silah zoruyla ismi değiştirilen bir bölgenin ismi, hiç bir zaman halk tarafında kabul görülmez.o yönetimide yüreğinde tanımazlar ve zamanı geldiğinde ismini geri alırlar. Bu yerlerden biride Dersim dir. Yıllar geçsede her gerçeklilik birgün özüne döner.