"Dersim Katliamı"nda kimyasal izi ilk kez ortaya çıktı

"Dersim Katliamı"nda kimyasal izi ilk kez ortaya çıktı
"Dersim Katliamı"nda kimyasal izi ilk kez ortaya çıktı
'Dersim Katliamı'nda kimyasal kullanıldığına dair ilk somut kanıtlar ortaya çıktı. Belgelere göre, orduya Elazığ'da kimyasal gaz kullanımı ile kurslar da verilmiş.

"Dersim Katliamı" döneminde Malatya Emniyet Müdürü olan İhsan Sabri Çağlayangil'in Kemal Kılıçdaroğlu 'na söylediği "Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içerisinden bunları fare gibi zehirledi" itirafını destekleyecek belge açığa çıktı.

Cnnturk.com’dan Murat Aydın’ın haberine göre Dersim Katliamı sırasında Malatya Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten ve Dersim harekatının sonuçlanmasının ardından kurulan mahkemede, idama mahkum edilen sanıkların infazını düzenlemekle görevlendirilen İhsan Sabri Çağlayangil, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'na yıllar evvel konuşmuş ve çarpıcı itiraflarda bulunmuştu.

"BUNLARI FARE GİBİ ZEHİRLEDİ"
İhsan Sabri Çağlayangil, "Abdullah Paşa şimdiye kadar bu işin böyle olduğunu, fakat hükümetin bundan sonra kararlı olduğunu, Dersim'in de yurdun öbür parçaları gibi hükümetin otoritesinin cari olduğu ve hükümetin üstünde tek bir otoritenin bulunmadığı, ağaların lafına kapılmamasını, meseleyi tekrar tezekkür etmelerini söyledi. Bunlar kabul etmediler. Sonra biz geri döndük, yeni mehil istendi. Neticeyi söylüyorum. Bunlar kabul etmediler, mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içerisinden bunları fare gibi zehirledi. Ve yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler. Kanlı bir harekât oldu. Dersim davası da bitti. Hükümet otoritesi de köye ve Dersim'e girdi. Bugün Dersim'e rahatça gidebilirsiniz. Jandarma da girer, siz de girebilirsiniz" demişti.

Yönetmenliğini Nezahat Gündoğan, yapımcılığını ise Kazım Gündoğan'ın yaptığı İki Tutam Saç Dersim'in Kayıp Kızları belgeselinin devamı olan "Hay Way Zaman" adlı belgeselde yapılan arşiv çalışması sonucu ulaşılan ve ilk kez yayımlanan belge İhsan Sabri Çağlayangil'in itiraflarını teyit eder nitelikte."YAKICI VE BOĞUCU GAZ BOMBALARI İSTEDİM"
50. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Belgesel Jüri Özel Ödülü alan ve 5 Aralık'ta galası yapılacak olan "Hay Vay Zaman"da yer alan belge Dersim'de "yakıcı ve boğucu gaz" kullanımına işaret ediyor.

Dersim'deki harekata dair önemli ayrıntılar taşıyan telgraf, 30 Mart 1937'de 4. Umumi Müfettiş Korgeneral Abdullah Alpdoğan tarafından Elazığ'dan İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilmiş.

Harekatın yeni başladığı dönemde Abdullah Alpdoğan'ın bilgilendirme amacıyla gönderdiği telgrafta, Dersim'de yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veriliyor.

Telgrafın en can alıcı bölümü ise, Alpdoğan'ın, "Tayyare Alay Kumandanı'ndan yangın ve Milli Müdafaa'dan yakıcı ve boğucu gaz bombaları istedim" sözleri. Alpdoğan'ın gaz temini için talimat verdiği bu bölümün, Dersim'de kimyasal gaz kullanıldığını gösterdiği yorumu yapılıyor.HAREKAT BAŞLAR BAŞLAMAZ BOMBARDIMAN UÇAKLARI GÖNDERİLDİ
Telgrafta ayrıca Alpdoğan, "Tayyare Bölüğü bugün Elaziz'e geldi. Çanakkale'den tertibine emir buyrulmuş olan jandarmaların Balıkesir'den bindikleri trenin dün hareket ettiği haberi de alındı. Her sıkıntılı zamanlarda vazifelerimizi kolaylaştırıcı ve bizleri kuvvetlendirici yüksek eli, yardımı yetiştirmekle büyüğümüze arzı şükran müsaraat ederim" sözleriyle harekata Çanakkale'den getirilen askerlerin de katıldığını belirterek hükümete şükranlarını sunuyor.

SEYİT RIZA: "BİZ YAPMADIK"
Telgrafa göre, harekatın başladığı ilk günlerden itibaren Seyit Rıza'nın hükümetle irtibat halinde olduğu, yıkılan köprünün ve askerlere karşı saldırının kendileriyle ilgisinin olmadığını askeri yetkililere iletiyor.

Telgrafta "Dün Seyit Rıza'nın büyük oğlundan ve bugün Seyit Rıza'nın bizzat kendisinden Sin'deki müfreze kumandanının yanına adamlar geldi. Kendilerinin bu işlerle karışmadıklarını iddia ediyorlar" tespitinde bulunuluyor.ZEHİRLİ GAZ KURSLARI AÇIYORLAR!
İlk kez yayınlanan ikinci belge de 3 Ağustos 1937 tarihli Tan gazetesinin haberi.

"Kırmanjlar Bunların Kürtlük Denilen Şeyle Hiç Alakaları Yoktur" başlıklı haber ise Abdullah Alpdoğan'ın "Yakıcı ve boğucu gaz istedim" sözünün uygulamaya geçtiğini gösteriyor.

Latif Erenel tarafından yazılan haberde, Dersimlilerin öz be öz Türk oldukları belirtilerek, Alpdoğan tarafından Elazığ'da zehirli gaz kursu açıldığı belirtiliyor.

Haberde Alpdoğan'ın gaz kursunu açarken "Devlete uzanan eli kırmak, devlet kanununu tecavüz edilemez hale getirmek vazifemizdir" dediği aktarılıyor.

GÜNDOĞAN: "BM İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLAR"
"Yeni belgeler ne anlama geliyor?" sorusunu cevaplayan "Hay Way Zaman"ın yapımcısı Kazım Gündoğan, "Dersim katliamında her geçen gün yeni belgeler açığa çıkıyor. Ancak en güçlü belge tanıkların kendisidir. Gerek mağdurlar, gerekse failler cephesinde her bir tanık devletin resmi tarih yazımını yıkıyor ve yeni bir tarih yazımının önünü açıyor. Devlet cephesinden pek çok görevlinin anlatımları, itirafları bu en güçlü belge niteliğindedir. İ.Sabri Çağlayangil'in 'Ordu zehirli gaz kullandı, o Dersimli Kürtleri fareler gibi öldürdü' itirafını destekleyen bu belgeler şunu gösteriyor. Devletin Dersim'de yaptıkları BM İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar kriterlerinin hepsiyle örtüşüyor. Bugün ve yarın tartışılması gerek budur" dedi.

"HAY WAY ZAMAN"
Belgenin yer aldığı "Hay Way Zaman" adlı belgeselin kısa özeti ise şöyle:

"Köklerinde koparıldığında henüz 5-6 yaşlarındaydı. Ailesi öldürülmüş yaralı abisiyle ölülerin içinden çıkıp köylerine giderken yolda abisini de kaybeder. Onun travmalı çocuk hafızasında, 75 yıldır abisinin kan kokusu vardır. İki Tutam Saç-Dersim'in Kayıp Kızları belgesel filminden sonra ulaşılan yüzlerce kayıp kızdan biri Emoş Gülver... Ailesinden, dilinden, inancından, tarihinden, kültüründen koparılmış bir kız çocuğunun 74 yıl sonra köklerini arama ve hatırlama hikâyesidir Hay Way Zaman..."


  http://www.radikal.com.tr/1164486116448633

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  düşünür - muratcelik123

  "Birincisi" Türkiyedede orta sınıf egemen olmuştur. Bugün beyaz türk dedikleri ne? Memleketin orta sınıfı değil mi? Ayrıca Fransız devrimi orta sınıfın değil burjuvazinin iktidarıdır. Bugün iktidar mücadelesi hangi gruplar arasında yürütülüyor? Aslında TÜSİAD ve MÜSAİD arasdında bir iktidar kavgası var. Yani burjuvazi arasında bir iktidar kavgası var. Yani bu anlamda Kemalist devrim burjuvaziyi iktidara getirmeyi başarmıştır. "İkinci" meseleye gelirsek hiristiyanlara yönelik soykırımdan kemalistler sorumlu değil zira kavga hiristiyan konstantinopolisle müslüman İstanbul arasındaydı ve çoktan bir iç savaş başlamıştı zaten. Kemalistler bu korkunç tablodan bir ulus devlet çıkartmayı başarmışlardır. "Üçüncüsü" kemalist devrim ırkçı değildir ve sadece rejime bağlılığı esas almıştır kürt olan İsmet İnönü bunun ispatıdır. Bir kürt bu ülkede milli şef olabilmiştir. "Dördüncüsü" kemalist devrim eğitim sistemini ve hukuk sitemini laikleştirmiştir yani laik bir rejim inşa etmiştir. Diyanet ise dinde reforma amacıyla kurulmuştur. Avrupada olduğu gibi dinde reform yapmaya çalışmıştır Kemalist "Devrim". Ama hukuk sistemi ve eğitim sistemi laikti yani rejim hiç şüphesiz laikti...

  düşünür - muratcelik123

  Leninin ekim devrimindeki pek çok toplu infazdan ve katliamdan haberi yok muydu? Sovyetler Birliği arkasında yirmi milyona yakın (maalesef bu rakam abartısız) faili meçhul bırakarak yıkıldı. İnsanlık tarihinde görülmemiş bir vahşet uygulandı. Politik ve kültürel bir soykırıma maruz kaldı Sovyet halkları. Saymama gerek yok. Bolşevik olmayanların tek bir hakkı vardı oda ölmek. Ama bu korkunç tabloya rağmen Ekim devrimine saygı duyarım. Bolşevikleri insan kasabı gibi görmek istemem. Kemalist "devrimde" farklı davranmadı İsmet İnönü, Yaşar Kemal, istiklal marşının yazarı vs.vs. türk değildi. Kemalist "devrimi" yapanlarda bütün diğer devrimciler gibi rejime bağlılığı esas aldılar. Irkçılık yapmadılar. Ne mutlu türküm diyene ırkçı bir laf değildir bugün Fransada hala uygulanan politikadır bu. Aslında sadece Fransada değil bütün ulus devletler uygulamıştır bu politikayı. ABD başkanı Obamaya bak istersen tam bir beyaz dersimli kılıçdaroğlundan farksız. Kendisini köleleştirenlere benzetilmiş zorla. TC diğer ulus devletlerden daha faşist değildir. Aslında bütün ulus devletler az yada çok faşisttir. Ama tarih ileri doğru akar. Ulus devletlerde insanlık tarihinde bir yapraktan ibaret...

  düşünür - muratcelik123

  İstersen komintern yani ekim devrimini yapan bolşevikler Dersim için ne demiş ona bakalım. Feoadal-gerici bir ayaklanma bastırıldı demişler. Bana inanmıyorsan araştır. Neden bunu demişler? Basit zira kemalist "devrim" emperyalizme karşı bir ulus devlet inşa etmişti ve bu "devrim" emperyalizmin pençesinde kıvranan mazlum halklara umut vermişti...

  düşünür - muratcelik123

  Şimdi anadoluda hiristiyanların başına gelenler bir bakalım. Vahim bir tablo. Ama bu tablodan kemalistleri sorumlu tutamazsın. Zira bu tablo kemalistler iktidara geldiğinde zaten vahimdi. Hiristiyanlara yönelik sistemli katliamlar on dokuzuncu asırda çoktan başlamıştı. Anadoluda bir hiristiyan-müslüman savaşı zaten çoktan başlamıştı. İstersen kemalistlerden nefret eden "islamcı" Necip Fazılın ermeniler ve rumlar hakkımdaki laflarını araştır. İslamcıların babası Necip Fazıl Anadoluda tek bir ermeni ve tek bir rum bırakılmamalı dememiş mi? Necip Fazıl kemalist miydi? Necip Fazıl kemalist miydi? Yada Hindistan-Pakistan tarihini bir araştır. Malum gandi hünduların lideryidi ve barışçı bir liderdi ama hindularla müslümanların birbirini boğazlamasını engelleyemece. Milyonlarca insan öldü. Olan bitenlerin kemalizmle kemalistlerle ilgisi alakası yok yani. Kemalist "devrim" ne mutlu türküm diyene dedi ne mutlu türk olana demedi. Kemalistler diğer ırkları aşağı görse neden Venizelos Atatürkü Nobel barış ödülüne aday göstersin?

  düşünür - muratcelik123

  Şimdi Fransadan bahsedelim. Malum Cezayir Fransa tarafından yönetiliyordu. Hani kürdistanın türkiye tarafından yönetilmesi gibi. 1945'te mesela neler olmuş? Hani sen Avrupadaki milliyetçilik anlayışının insanları nasıl birleştirdiğinden bahsediyordun. Şimdi bu milliyetçilik anlayışı arap halkıyla fransız halkını nasıl birleştirmiş şöyle bir bakalım istersen. Malum Cezayir halkı büyük savaştan sokağa çıkıyor ve bağımsızlık talep ediyor. Peki Fransız ordusunun buna tepkisi ne oluyor? Kalabalığı mitralyöz ateşiyel dağıtıyor. Sonra iki şehri haritadan siliyor vs.vs. Kırk beş bin sivil ortadan kaldırılıyor. Milliyetçilik insanları birleştirmez "böler" sevgili dostum. Ama tarih ileri doğru akan birşeydir. Tek tanrılı dinlerde mesele uygarlığa hizmet etmiştir ama artık gereksizdir...

  düsünür - muratcelik123

  1930'larda Avrupadaki milliyetçilik anlayışının nasıl birşey olduğuna bakalım istersen. Pek parlak bir tablo çıkmayacağını garanti ederim. Zira Avrupada o devirde ırkçı-faşist sömürge imparatorlukları egemen. Mesela Birleşik krallık subaylarını dünyayı yönetmek için seçilen "ırkın" askerlerisiniz diye motive ediyor. ABDde zaten ırkçı bir rejim var. Fransa Cezayirde arapları mitralyözle meşgul. Churcill için japonlar sarı çıyan. Siyahlar hayvan, araplar ve türkler yarı insan. asyalılar sarı çıyan. Çizgi film Tenten bile "ırkçılıkla" dopdolu. İstersen o dönemin filmlerine bir bak otuzlarda Avrupa (Fransai ingiltere, isveç, norveç) ve ABDde nasıl bir ırkçılık olduğunu araştırısan böyle bir dönemde kemalist TCnin ne mutlu türküm diyene lafının nasıl kendi döneminin ilerisinde bir laf olduğunu farkedersin...

  düsünür - muratcelik123

  İstiklal marşını yazan "türk" değil. İsmet İnönü "türk" değil. O dönemde çok önemsenen TDKnın baş umzanı ve genel sekreteri "türk" değil. Kemalist "devrim" bir ulus devlet inşa ederken etnik kökene "bakmadı". Rejime bağlılığı esas aldı. Zaten o yüzden İbrahim Tatlıses, Mehmet Ali Birand, Yaşar Kemal bu ülkede önemli insanlar haline gelebildi. Mesela İsmet İnönüden bahsedelim. Biliyorsun kendisinin "kürt" olduğu iddia ediliyor. Bu öyle sıradan bir olay değil. Zira türk olmayan biri bu ülkede "milli şef" olabilmiş kurucu partiyi 1970'lere kadar yönetebilmiş vs.vs. Kemalistler ulus devlet inşa ederken eşyanın tabiatına gayet uygun bir şekilde asimilasyonist politikalar uyguladı. Bunu ABDde, Fransada vs.vs. tüm diğer ulus devletler yaptı...