Dersim Komisyonu John Turk'un peşinde

Dersim Komisyonu John Turk'un peşinde
Dersim Komisyonu John Turk'un peşinde
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun bünyesinde kurulan Dersim Alt Komisyonu ‘kayıp kızlar’ olarak bilinen Sakine ve Şemse’nin izini ABD ’de aramaya başladı.
Milliyet gazetesinde dün yer alan habere göre Erdal Karakoç isimli vatandaş, Dersim Alt Komisyonu’na başvurarak hayatı boyunca kızları Sakine ve Şemse’yi arayan ancak bulamayan babası İsmail Koç’tan edindiği bilgileri aktardı. Komisyon da Erdal Karakoç’un iddialarını araştırmaya karar verdi. İddiaya göre 1938 Dersim katliamının ardından Sakine ve Şemse bölgede görev yapan Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk tarafından ‘himaye’ altına alındı ve gerçek aileleri ile bağlantıları kesildi. Radikal’in edindiği bilgiye göre Erdal Karakoç, Dersim Alt Komisyonu’na Münip Kemal Yılmaztürk’ün oğlunun soy adını değiştirerek halen ABD’de yaşayan Oğuz Türkyılmaz olduğunu ifade etti. Oğuz Türkyılmaz’ın oğlu, yani Dersimli iki kız kardeşi ‘himayesine alan’ Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk’ün torunu ise ABD’li model, vücut geliştirici, antrenör ve aktör John Turk. Alt Komisyon, Dışişleri Bakanlığı’na yazı yazarak, Oğuz Türkyılmaz ve John Turk’un bulunmasını istedi. Yazıda, Karakoç’un iddialarına yer verilerek, Washington D.C. ve Chicago’daki büyükelçilik veya konsoloslukların arşivlerinde gerekli araştırmanın yapılması, aranan kişilerle iletişime geçilmesi istendi.
Dersim katliamı sırasında Koç ailesi Hozat’a giderken 4 yaşındaki Sakine ve 6 yaşındaki Semse, asker ateş açınca kayboldu. Manisa’ya sürülen baba Koç, dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’a telgraf çekerek yardım istedi. İçişleri Bakanlığı 1941’de çocukların yerini buldu. Sakine’nin İstanbul ’da Yarbay Münip Yılmaztürk’ün himayesinde, diğerinin ise Zonguldak’ta olduğu ortaya çıktı. Baba, kızları bulmasını oğluna vasiyet ederek 1994’te vefat etti.