Dersim olayının cellatları ilk kez konuştu

Dersim olayının cellatları ilk kez konuştu
Dersim olayının cellatları ilk kez konuştu
1938'de Dersim'de gerçekleştirilen büyük katliama katılan askerler Dersim'de ne yaşandığını ilk kez anlattı.

Dersim’in Kayıp Kızları filminin yönetmeni Nezahat Gündoğan, ikinci filmi Hay Way Zaman ’da katliama katılan dört askeri buldu. Yozgatlı Haydar Yıldırım, Erzurumlu Mehmet Ali Çiftçi, Malatyalı Haşim Özçelik ve Konyalı Mehmet Ali Doğaner; Gündoğan’ın 5 Aralık’ta galası yapılacak yeni filminde katliamı anlattı.

Taraf gazetesinden Müjgan Halis’in haberine göre filmde yer alan askerlerden Mehmet Ali Doğaner; Dersim Katliamı’nın bir numaralı ismi General Abdullah Alpdoğan’ın İstihbarat Amiri. Filmin çekiminden sonra Haydar Yıldırım ile Mehmet Ali Doğaner vefat etti, ancak diğer iki isim yaşıyor.

Nezahat Gündoğan, askerlerin aradan 74 yıl geçmesine rağmen Dersim’i hâlâ karış karış hatırladıklarını anlattı. Taraf’ ın sorularını yanıtlayan Gündoğan; “Yaşları ilerlemiş olmasına rağmen katliama katılan askerler, her şeyi bütün detaylarıyla hatırlıyordu. Hepsinin akli dengesi yerindeydi. Ancak İstihbarat Amiri Doğaner’in görüşmesinde MİT de bulundu ve her şeyi anlatmasına izin vermediler” dedi.

Katliamdan bir ay kadar önce Elazığ’da “zehirli ve yakıcı gaz eğitimi kursu” açıldığını da tespit ettiklerini söyleyen Gündoğan, “Alpdoğan’ın Milli Savunma Bakanlığı’ndan zehirli gaz istediği telgrafı ilk kez yayınlayacağız” diye konuştu.

“TUNCELİ’Yİ TEMİZLEDİK”
Film Gülver’in hikâyesi etrafında şekillense de, en önemli yanı katliama katılan askerlerin tanıklıkları. Onlardan ilki Mehmet Ali Doğaner. Doğaner, katliamı şöyle anlatmış: “Tunceli’nin temizlenmesi gerekiyordu. Ordu, girdi çıktı. Yani sıcak çatışma olmadı. Bizimkiler vardılar, temizlediler. Karşılık veren yoktu. Ufak tefek çapulculuk oluyordu. Yoksa devletle alakaları yok onların. Bizimkilerin çok zaiyatı olmadı yani. Bu temizlik yapılırken haksızlık edildi tabii, özür dilenmeli.”

“37 KİŞİYİ ÖNÜMÜZE KATIP GÖTÜRDÜK”
Erzurumlu bir hacı olan Mehmet Ali Çiftçi, Dersim Katliamı’nda yer alan askerlerden biri. İlk hatırladığı yüzbaşının kendilerine Dersim hakkında söyledikleri: “Yüzbaşı geçti ortaya. Dedi, ‘Arkadaşlar biliyor musunuz, biz nereye gidiyoruz. İçimizde bir çıban var. O çıbanı paylamaya gidiyoruz. Onlar da bütün Kızılbaştır’ dedi.”

İnsanların topluca öldürüldüğü anlara dair ise şunları söylüyor Çiftçi: “Köylere çıktık. Tüfeğini teslim etmemiş, devlete teslim olmamış, onları evlerinden çıkartıyoruz; önümüze katıyoruz. 37 kişi topladık. Önümüze kattık. Kutuderesi derler, bir büyük bir dere. Makineli tüfekler yerleşmiş orada. Bizi geriye aldılar, ateş emir verdiler. 37 kişi bir salavat çekti ki, dağ taş inledi... Onları oturtuyorlardı birarada. Makine tüfekleri gır gır baştan çıkıyor. Bütün kırıyorlardı.”

Haşim Özçelik, Malatya’nın Arguvan İlçesi’nden. Dersim Katliamı’na ilişkin hiçbir pişmanlığının olmadığını kendi ifadeleriyle anlatıyor: “Harbe gideceğiz dediler. Harbe gidiyoruz, ne için gidiyoruz? Adam vurmaya. Ne kadar adam vurduk biliyor musun? Adam kalmadı, öldü Dersim’de. Çok öldü. Ölenin sayısını mı bileceğim? Ne üzüntü duyam ölenlerden dolayı. Öldürmeye gidiyoruz, üzüntü mü duyacağız?”

DÖRT HAİN: FARE, KURT, DOMUZ, KÜRT
Yozgat Sorgunlu Alevi bir asker olan Haydar Yıldırım, katliamı ağlayarak anımsayanlardan: “Onların yaptığı iş acı, cin biberi gibi. İnsanlığa yakışmıyor. O zamanın yarasını açma.” Yıldırım, alay kumandanının benzetmesini ise dün gibi hatırlıyor: “Bir alay kumandanımız geldi, Konya’dan. Dedi ki, ‘Arkadaşlar dünyada dört hain var: Biri fare, biri kurt, biri domuz, biri Kürt. Bunun dördü de hain.’ O adamdan duydum. 500-600 kişi ağır makineli tüfeklerle öldürdüler, Harçik ırmağına attılar. Harçik Irmağı’nın 500 metre aşağısı kıpkırmızı aktı.”


  http://www.radikal.com.tr/1163983116398342

  YORUMLAR
  (42 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  savaşçıkemalissarıoğlu - blueknife

  valla kardeş ben seni hiç ciddiye almıyorum. :-) basitçe sen hastalıklı bir ideolojik şartlanmanın iyi işlenmiş bir imalatısın. :-) seni inkar imha tehcir asimilasyon işkencehaneler ve katliamlardan çok ama çok iyi tanıyorum Atatürkçü-Türkçü-Kemalist kardeş... birşey daha senin Atatürk'ünün en has adamları yardımcıları Ermeni Tehcirinin İttihatçı valileri subayları ve teşkilat-ı mahsusacılarıydı. Atatürkün onlarla yürüdü o yolları. Malta sürgünlerine ne olduğunu Atatürk döneminde hangi görevleri yürüttüklerine bak sonra konuşursun. İttihatçılık artık sizin bile taşıyamayacağınız bir yüze dönüşüp teşhir olunduğunda Kemalism diye bir maske buldunuz. O da taşınamaz hale gelince AKP elinde Dinci-Sunnici-Kemalisme dönüştünüz. :-) Sen daha çok fırın ekmek yersin kardeş. Ama nafile ekmek bile kifayetsiz kalır o zehirlenmiş, kirlenmiş zihninin dehlizlerine:-)

  Ey blueknife!.. - savassarioglu

  Seni ciddiye alıp yanıt vermekle hata ediyor olabilirim ama hadi 1915 olayları ile ilgili, örneğin Atatürk'ün tutumunu bilmiyor olabilirsin. Diyelim ki, nasıl Türkçe konuşurken "English" değil de İngiliz diyorsak, Kürtlere de "Kürd" demenin gülünçlüğünü kavrayamıyor olabilirsin. Ancak, hangi hakla bir insan grubunun tercihlerini, sana göre ne denli yanlış olursa olsun, böyle densizce eleştirebiliyorsun. Bence yanlış dersin olur biter. "Celladına aşk" gibi nitelemeler yapamazsın. Herkesin kendi muhakeme yeteneği var. İnsanlar olayları önlerine koymuşlar ve kendi kararlarını vermişler. Katılmak zorunda değilsin. Ama "bu sonuca varamazsınız" deme hakkın yok. Ayrıca sen neden kendini bunca ezen, sömüren, katleden Türklerin dilini kullanıyorsun? Sen de mi celladına aşıksın?

  Varolma, Bütüne karşı gelme masumemidir? - Azaplık

  Tanzimatla beraber özerkliğini yitiren dersim aşiret reğisleri, uzun yıllar ayaklanmalara, merkez hükümete karşı gelmeye, devlet iradesine karşı koymaya devam etmişlerdir. Aşiret reğislerinin en masumane çıkardıkları zorluklar vergi verilmesini önlemek, askere göndermemektir. Aşiret reislerinin hangi konularda özellikle özerlik istediği tartışılabilir. Sonuç olarak devlete çıkardıkları zorluklar çatışmalara dönmüştür.Osmanlı devletinin parçalarından kurulmuş, genç Cumhuriyet, güçsüz görünmeyi ve yeni toprak kayıplarını göze alamazdı. Bu yüzden devlet bir takım önlemler almıştır. fakat askeri müdeleden başka çağre kalmamıştır. Bu operasyon sırasında kişisel kin ve nefret duyguların karışması üzücüdür. Ama olan olmuştur. I. dünya savaşından itibaren İngiltere'den Rusya'ya, Çin'e günüze kadar son 100 yılı inceleyin. Özerklik,bağımsızlık yada herhangibir silahlı ayaklanma sonucunda devletler tebalarına karşı nasıl bir tutum ve cezalandırma yolu izlemiştir? Malesef her harekatta en büyük zararı masumlar görmüşlerdir. Birlikte uyum için de yaşamak için yolun, özerkleşmeden federafyonlaşmadan ötekileşmekten geçtiğine inanmıyorum. Olayın acısını yaşayanlardan objektif bir değerlendirme beklenemez Fakat taraftar olarak ortaya çıkanlar her yönüyle olayları değerlendirmelidir. Geçmişteki düşmanlıları kazımak yenilerini eklemek hepimizi üzer ve hepimize zararı dokunur.

  HİÇ KİMSE UNUTMASIN - blueknife

  Hiç kimse unutmasın unutulmasın. Karşımıza geçip celladına aşıklığına bahane uyduranlar, celladlarının resimlerini duvarlarına asanlar, onu Aleviliğin-Kızılbaşlığın bir piri 13. İmamı görenler, yattığı yeri tavaf edenler, yakalarına resmini asıp bizzat kendilerini yok eden ideolojinin, Kemalist Faşist Türk-Sunni Irkçısı Kapitalist düzenin taşıyıcısı, militanı olanlar onun kurduğu partinin yada türevlerinin (CHPMHPAKP) içinde rol edinenler bilsinler ki, herkes bilsin ki Dersim soykırımın, Sosyalist-Komünistlerin yokedilmesinin, Ermeni, Rum, Yahudi sürgünleri katliamlarının, İnsanların öyle yada böyle inandıkları için uğradıkları zulümlerin kısaca bu toprakların Emekçilerinin, Halklarının ve İnançlarının ve tabiki Türklerin ve Sunnilerin uğradığı Sömürünün,Zulümlerin,İnkar İmha ve Tehcirin en büyük veya yegane sorumlusu, suçlusu İttihatçı yüz taşınamayacağı için kendine yeni bir Maske edinmiş Mustafa Kemal'dir. Evet doğru duydunuz ATATÜRK'tür. Kapitalist Türk-Sunni Irkçısı Aşiret Devletinin kodlarında bugün de değişen hiçbirşey yoktur. Bugün değişen tek şey KÜRD HALKI'nın ve Ötekilerin yok olma pahasına, ölümüne direnişinin yarattığı sarsıntı zelzele fırtına vardır. Mesele bunun yanına onunla birlikte el ele kol kola Türk-Sunni Halkımızın ne koyacağıdır artık...

  Dersim - urolog

  Bir arkadasin yazdigi gibi bu mesele devlet olma ve kendinden olmayani yok etme meselesidir. Yavuzdan beri Kizilbas düsmanligi ile basladi, Ittihat ve Terakki ile Kürt düsmanligi ilave edilerek devam etti. Hem kürt kem de alevi olunca da yasama hakkin yok denildi. Yoksa " ne pisman olam" diyen Malatyali olmazdi. Adamdaki kine bak!! Bu kin Maras, Corum ve Sivas olaylarinin nedenidir. Evet bu elim olay CHP iktidarinda oldu. Oldu olmasina da, bir yorumcunun yazdigi gibi, baska parti mi vardi? Islamci Fevzi Cakmak Genel Kurmay Baskani, Celal Bayar basbakan. Cellatlarin hepsi sünni Türk(Humanist, bu aciyi yüreklerinde duyan Türkleri tenzih ederim). Ve bugün TC`nin Basbakani R.T.Erdogan alevi rakibini yuhalatmakta beis görmüyor(Taraftarlari da aninda yuhaliyorlar. Hic cekinmeden ve vicdan azabi cekmeden. Ve hic düsünmeden). Yahu madem bu kadar vicdaniniz sizliyor niye Cemevlerini Ibadet yeri olarak kabul etmiyorsunuz? Bir de AENCÜ`ye birseyler yazmak istiyorum. Sizin Dersimlilere karsi allerjiniz mi var? Evet hic bir toplum homojen degildir. Dersimlilere devletle isbirligi edip ihanet olan olmustur. Hain Rayberi biz de biliyoruz. Anladigim kadari ile siz de kürtsünüz. Peki koruculara ne demeli? Cuvaldizi Dersimlilere batirmadan önce biraz da igneyi kendinize batirin

  ... - k-a-o-s

  ağzı olan "celladına aşık olmak" tan bahsediyor konu Dersim olunca...doğrudur,yıllar yıllar boyu süren katliamlar,sürgünler,faili meçhuller,asimilasyonlar vs. vs. insanları o kadar bezdirmiş ki eğer tüm bunları yapanların tarafına geçerse veya öyle görünürse korunabileceğini düşünmüştür azımsanmayacak bir kısmı...iyi de kardeşim bunu eleştirmeden önce herkes özeleştiri yapsın bi hele örneğin güneydoğuda yıllardır hangi partilere oy verilmiş,şimdi kimler büyük devlet adamı olarak gösteriliyor keza diğer bölgelerde bütünüyle asimile olup kraldan fazla kralcı olanları da saymaya gerek yok sanırım tek tek...

  EY DEVLET... - alibey71

  Dizlerinin üstüne çök ve Kürt halkından ve Alevilerden af dile!