Dersim'de anma etkinliği

Dersim'de anma etkinliği
Dersim'de anma etkinliği
Hozat ilçesinde, Canan ve Baran ailelerine mensup kişilere ait toplu mezar bulunduğu iddia edilen alanda anma programı düzenlendi. Ailelerin avukatı Cihan Söylemez "Dersimliler, ne intikam istiyor ne de daha fazla gözyaşı. İstedikleri devletten yazılı bir özür ve taziye mesajı" dedi.

RADİKAL - Tunceli'de, Canan ve Baran ailelerine mensup kişilere ait toplu mezar bulunduğu belirtilen alanda anma programı düzenlendi.

Hozat ilçesi Karabakır köyü Sekesure mevkisinde iki aileden kişilere ait toplu mezar olduğu ifade edilen yerde gerçekleştirilen anma programı, saygı duruşunda bulunulması ve duaların okunmasıyla başladı.

Canan ve Baran ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, yaptığı açıklamada, "Dersimliler, ne intikam istiyor ne de daha fazla gözyaşı. İstedikleri devletten yazılı bir özür ve taziye mesajı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Dersimli yurttaşlarına karşı 77-78 yıl önce işlenen insanlığa karşı suçlar nedeniyle bir taziye ve bir özür sorumluluğu vardır. Devlet, Dersimlilerin manevi acılarını hiçbir zaman dindiremez ama atacağı samimi ve diyalog içeren adımlarla azaltabilir" diye konuştu.

YAZILI ÖZÜR TALEBİ

Devletten yazılı özür beklediklerini ifade eden Söylemez, yaşanan acılar nedeniyle taziye mesajı yayımlaması ve her yıl 4 Mayıs'ta gerçekleştirilecek anma yıl dönümünün resmi takvimde yerini alması talebinde bulundu.
Anma programı, mum yakılıp lokma dağıtılmasıyla son buldu.

Programa, HDP Tunceli Milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin ile bazı kurum temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.
AA