Dersim'de çekilmeye Munzur izin vermiyor!

Dersim'de çekilmeye Munzur izin vermiyor!
Dersim'de çekilmeye Munzur izin vermiyor!
Tunceli'deki PKK'lıların Munzur ve Pülümür nehirlerinin izin vermemesi nedeniyle çekilmeye Haziran'da başlayacakları ve Eylül sonlarına doğru tamamlayabilecekleri öne sürüldü.

TUNCELİ - Çözüm süreci kapsamında Türkiye 'deki PKK 'lıların Irak'a çekilmesi devam ederken; PKK'nın 'Dersim eyaleti' olarak adlandırdığı Tunceli ve çevresindeki grubun Haziran ayında başlayacak çekilmesinin eylül ayı sonlarına doğru tamamlanacağı belirtildi.
PKK'nın 8 Mayıs'tan itibaren çekileceğini açıklamasından sonra Karadeniz Bölgesi'nde bulunan yaklaşık 20 kişilik PKK'lı grup, sonbahar aylarında bölgeden ayrılarak Tunceli bölgesine gelirken; kışı Sivas'ta geçiren 7 kişilik grubun ise Tunceli'ye gelmek için 10 gün önce yola çıktığı öğrenildi. Askeri kaynakların Tunceli bölgesinde, daha önce 230 ila 250 kişi olduğunu tahmin ettikleri PKK'lıların, yapılan izlemelere göre aslında 300 kişi oldukları iddia edildi. 

MUNZUR VE PÜLÜMÜR'DE SEVİYESİNİN AZALMASINI BEKLİYORLAR 
PKK'lıların Kuzey Irak'taki yöneticilerine telsizle verdikleri bilgilerde, bahar mevsimiyle birlikte Munzur ve Pülümür çaylarındaki su yoğunluğunun artmasından dolayı bu nehirleri aşamadığı için beklemede olduğu öğrenildi. PKK'lıların nehirleri geçebilecek noktalarda ise askeri karakolların bulunduğu kaydedildi. PKK'lıların, Irak'a gitmek için bu yüzden Munzur ve Pülümür nehirlerindeki su seviyesinin azalmasını beklemek zorunda kaldıkları öğrenildi.
Tunceli'deki ilk PKK'lı grubunun Haziran ayının ilk haftasında çekilmeye başlayacağı ve 300 kişilik grubun çekilmesinin ise Eylül ayı sonlarında tamamlanacağı belirtildi. 

KOBRA HELİKOPTERE ROKETLİ SALDIRI İDDİASI 
Öte yandan, PKK'lıların çekilmeye başladığı 8 Mayıs'tan önce 6 Nisan günü, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'na ait 2 helikoptere Hozat İlçesi sınırları içerisindeki dağlık bölgede keşif uçuşu yaptığı sırada, roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı iddia edildi. Aliboğazı Vadisi'ndeki Mıh Taşı ve Şelale mevkiinde kontrol için alçak uçuş yaparken ateş açılan Kobra helikopterlerine, roketatar mermilerinin isabet etmediği öğrenildi.
Bölgedeki PKK'lıların da Kandil'deki örgüt merkeze geçtikleri telsiz mesajında, saldırıyı bölgedeki 15 kişi oldukları tahmin edilen TKP-ML/TİKKO militanlarınca gerçekleştirildiğinin bildirildiği önü sürüldü. (Ferit DEMİR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113531011353105

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Daglar ve baris. - caglarkarademir

  Kurdistan sadece Kurtlerin degil,herkesindir. Turkiye de Ermenilerin lazlarin cerkezlerin rumlarin turklerin suryanilerin ateistlerin zerdustlerin gaylerin cingenlerin ve ekmek yiyip su icen herkesin...

  Munzuru gördüm - Amedia

  ZAP ve HEZİL çaylarını görmemişim ama Kurdistanın en güzel ve hırçın Çayını Munzuru gördüm Yaz aylarının ortasıydı ve asi asi akıyordu geçilmesi zor bir çay...... inşllah bu yaz imkanlarım olursa BOTANA da gidecem CİLO dağlarını ve BERÇELLA yaylasını görmek isterim askerler çekilse daha güzel olur oralar....

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  karakol basmaya giderken dere tepe ne varsa aşıyorsunuzda şimdi zor mu geliyor

  Sebep - TosunBunu

  Havada bulut var,gozunun ustunde kasin var gibi sebeplerle teroristlerin gitmemek icin ayak surudugu anlasiliyor.Eee kolay degil yillarca teror yap,cinayet isle,harac topla,bomba patlat,ekmek elden su golden insanlarin sirtindan gecin simdi haziri birakmak zor gelir tabii.

  İlahi - gazetey

  tel edin başbakana, cumhurbaşkanına, genelkurmay başkanına. Yollasınlar bir skorski. Sonra mızıkcılık yaptılar sanacaklar. nerden nereye. Ne oldum değil ne olacam demeli.