Dersim'de çekilmeye Munzur izin vermiyor!

Dersim'de çekilmeye Munzur izin vermiyor!
Dersim'de çekilmeye Munzur izin vermiyor!
Tunceli'deki PKK'lıların Munzur ve Pülümür nehirlerinin izin vermemesi nedeniyle çekilmeye Haziran'da başlayacakları ve Eylül sonlarına doğru tamamlayabilecekleri öne sürüldü.

TUNCELİ - Çözüm süreci kapsamında Türkiye 'deki PKK 'lıların Irak'a çekilmesi devam ederken; PKK'nın 'Dersim eyaleti' olarak adlandırdığı Tunceli ve çevresindeki grubun Haziran ayında başlayacak çekilmesinin eylül ayı sonlarına doğru tamamlanacağı belirtildi.
PKK'nın 8 Mayıs'tan itibaren çekileceğini açıklamasından sonra Karadeniz Bölgesi'nde bulunan yaklaşık 20 kişilik PKK'lı grup, sonbahar aylarında bölgeden ayrılarak Tunceli bölgesine gelirken; kışı Sivas'ta geçiren 7 kişilik grubun ise Tunceli'ye gelmek için 10 gün önce yola çıktığı öğrenildi. Askeri kaynakların Tunceli bölgesinde, daha önce 230 ila 250 kişi olduğunu tahmin ettikleri PKK'lıların, yapılan izlemelere göre aslında 300 kişi oldukları iddia edildi. 

MUNZUR VE PÜLÜMÜR'DE SEVİYESİNİN AZALMASINI BEKLİYORLAR 
PKK'lıların Kuzey Irak'taki yöneticilerine telsizle verdikleri bilgilerde, bahar mevsimiyle birlikte Munzur ve Pülümür çaylarındaki su yoğunluğunun artmasından dolayı bu nehirleri aşamadığı için beklemede olduğu öğrenildi. PKK'lıların nehirleri geçebilecek noktalarda ise askeri karakolların bulunduğu kaydedildi. PKK'lıların, Irak'a gitmek için bu yüzden Munzur ve Pülümür nehirlerindeki su seviyesinin azalmasını beklemek zorunda kaldıkları öğrenildi.
Tunceli'deki ilk PKK'lı grubunun Haziran ayının ilk haftasında çekilmeye başlayacağı ve 300 kişilik grubun çekilmesinin ise Eylül ayı sonlarında tamamlanacağı belirtildi. 

KOBRA HELİKOPTERE ROKETLİ SALDIRI İDDİASI 
Öte yandan, PKK'lıların çekilmeye başladığı 8 Mayıs'tan önce 6 Nisan günü, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'na ait 2 helikoptere Hozat İlçesi sınırları içerisindeki dağlık bölgede keşif uçuşu yaptığı sırada, roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı iddia edildi. Aliboğazı Vadisi'ndeki Mıh Taşı ve Şelale mevkiinde kontrol için alçak uçuş yaparken ateş açılan Kobra helikopterlerine, roketatar mermilerinin isabet etmediği öğrenildi.
Bölgedeki PKK'lıların da Kandil'deki örgüt merkeze geçtikleri telsiz mesajında, saldırıyı bölgedeki 15 kişi oldukları tahmin edilen TKP-ML/TİKKO militanlarınca gerçekleştirildiğinin bildirildiği önü sürüldü. (Ferit DEMİR/DHA)