Dersim'de İnönü imzası

Dersim'de İnönü imzası
Dersim'de İnönü imzası
19 Temmuz 1939'da Tunceli'de yapılan askeri harekat kararının dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün Başkanlığında toplanan Bakanlar kurulunun onayıyla gerçekleştiği belgelendi.

Radikal.com.tr - Tunceli’ye yönelik 19 Temmuz 1939’da yapılan askeri harekat kararının dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Başkanlığında toplanan Bakanlar kurulunun onayıyla gerçekleştiği ortaya çıktı. Kararda İnönü’nün ve dönemin Bakanlar kurulunda yer alanların imzası yer alıyor.
Evrensel gazetesinden Şerif Karataş’ın haberine göre, “1937/38/39 “Dersim Tedip/Tenkil Harekâtı”nda iki küçük kardeşi ve annesi dahil on dokuz yakını süngülenerek öldürülen, kendisi de süngülenmesine rağmen kurtulan Bornak köyünden Ali Doğan, Danıştay’a dava açmıştı. Avukatı Barış Yıldırım’la dava açan Ali Doğan, Başbakan ve Bakanlar Kuruluna davacı olmuştu.
Avukat Barış Yıldırım, geçen yıl 27 Ocak’ta açtığı davanın dosyasına gönderilen Başbakanlık Dersim Arşivi Belgeleri’nden birinde Dersim Askeri Harekâtının 1939’da yapıldığını kamuoyuyla daha önce paylaştığını hatırlattı.

 

 


"DERSİM POLİTİKASI HEP AYNI" 


Söz konusu askeri harekat için kararın 19 Temmuz 1939’da dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca alındığının anlaşıldığını belirten Yıldırım, “Bu durum aslında devletin Dersim politikasının Cumhurbaşkanları, Başbakanlar da değişse aynı kaldığının göstergesi” dedi. Yıldırım devamında şu değerlendirmeyi yaptı: “Dersim Askerî Harekâtı meselesinde Mustafa Kemal ile ayrı düştüğü için 1937 yılında Başbakanlıktan istifa ettiği konu ile ilgili bir kısım kişice dile getirilen ve bu sebeple de Dersim meselesinde namı ve sorumluluğu pek anılmayan İsmet İnönü’nün 1939 yılında bizzat harekât emri içeren karara imza attığına dair belge tartışmaların seyrini değiştirecek gibi...”
Yıldırım, Dersim Askeri harekâtı emrinin Bakanlar Kurulunca verildiği dikkate alındığında Bakanlar Kurulu kararı için BM Genel Kurulu tarafından kabûl edilen 60/147 sayılı Ağır Uluslararası İnsan Hakları Hukuku İhlâlleri ve Ciddi Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlâlleri Mağdurlarının Çözüm ve Tazminat Hakkına Dair Temel Prensipler ve Kurallarda belirtilenlere göre çözüm kararının alınmasının hukuksal bir zorunluluk olduğunu söyledi.

DAVACININ TALEPLERİ

Davacı Ali Doğan, kendisinden kamuoyu önünde özür dilenmesini, askeri harekatla ilgili bütün gerçeklerin kamuoyuyla paylaşılmasını, katledilenlerin onurlarını, itibarlarını ve haklarını iade eden resmî bir açıklama yapılmasını, askeri harekat sonrasında meydana gelen hadiselerle ilgili olarak sorumlulukların kabûlünü ve gerçeklerin tanınmasını içerecek şekilde kamuoyundan özür dilenmesini, katledilenler için anma törenleri düzenlenmesini, askeri harekat sırasında ve sonrasında meydana gelen ihlâllerin doğru bir anlatımının uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuk eğitimi ve çalışmalarına yönelik dokümanlara dahil edilmesini, söz konusu ihlâllerin bir daha tekrar edilmeyeceğine dair garanti verilmesini, bunun için de Bakanlar Kurulu’nun karar vermesini talep etmişti.


  http://www.radikal.com.tr/1115394111539412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  arjinn - biyorumlukcan

  O bahsettigin test yapildi hepimiz Afrika'daki bir kabileye ait ciktik. Bence cok kurcalama o isleri. Inaniyorum demek baska ama gercek bu dedigin zaman insanlar sana o gercekle uyusmayan bircok delil gosterirler, isler hircinlasir. Ayrica genlere vs. girersen Kurt Turk diye birsey kalmaz bunlar insan eliyle imal edilmis ayrimlar. Istersen "Recent African origin of modern humans" wiki maddesindeki kaynaklara bakabilirsin. Erisebiliyorsan DOI adreslerini de ayrica gonderebilirim.

  Uydurma Tarihin Sonuçları... - Arjinn

  Aleviler Kürttüe diye birşey yok,bir ırk biri inanç yada yaşam şeklidir.Bunu karmaşık hale getirerek saçma sapan Türk sentezcilerinin suyuna gitmeyin.Aslını inkar eden zorla asıl icad edecekte değiliz,kim ne isterse öyle hisseeder bunada kimse birşey diyemez ve yapamaz.Ancak işi Dersimliliğe geldimi orda duracaksın,dersim Kürtoğlu Kürtttür,tabi ufak ayak oyunlarınızla zaza diyebilirsiniz ma bunuda yemezler.Kürdistan halkının konuştuğu dilleri ırk olarak ayrımda kullanmak ancak kötü niyet olabilir,kaldıki devir bilim devridir bir gen testi yaparsınız ki yapılmıştır,orda net bir şekilde görürsünüzki,dersimdeki bir insan ile Diyarbakırdaki bir insanın aynı gene sahip olduğunu ve bunlarında ortaasyadaki genlerle hiçbir alakası olmadığını görürüsünüz,çokzor değil.Ama amaç başka ki bu amaç son seçimlerde çokta başarılı olmuştur.Bu gerçeği değiştirmez Dersimliler Kırmançki konuşan Kürtoğlu Kürtlerdir.Kimse Alevi diyede kıyımdan geçirilmemiştir,net bir şekilde Kürt olduklarından hatta saf Kürt olduklarından katliamdan geçirilmişlerdir.Saygılar....

  Atatürk'ün Harekat Planı - aRjEnn

  Dersim harekatı öncesi Atatürk'ün kendi el yazıyla harekatın planlarını çizdiği Trabzon Atatürk Köşkü'ndeki harita... Dersim katliamından Atatürk'ün haberi yoktu diyenlere...

  tum yorumculara - biyorumlukcan

  anlamiyorum bu CHP yi destekleyen alevileri diyen yorumculara, neden Ataturk hayrani bunlar diye dertlenenlere once tesekkur ediyorum cunku en azindan bir celiski oldugu kanaatina varacak kadar dikkat gostermisler. Kendilerinden birazcik daha merak ve okuma rica ediyorum. O kadar karmasik degil aslinda ancak karsilastiklari seyler hoslarina gitmeyebilir. Dersim raporlarinin kitaplari her yerde var yasakli da degiller. Amerikan Ingiliz Rus Turk Ermeni tum rapolar kitaplastirilmis durumda. Okumayi sevmiyoruz farkindayim ama cok yardimi olacagini ve konusup anlasmamiza yardimi olacagina inaniyorum. Dersim oyle kisilerin kalem sallamasiyla, irkci insanlarin tepeleyin canim demesiyle olabilecek is degildir. Turkuleri de, hikayeleri de, dedeleri de anlatir dinleyen kulaga.

  Yani? - RadikalGokhan

  Bugün de teröre karşı operasyonlar Bakanlar Kurulu ve Başbakanın emri ile yapılıyor? Bu adamların görevi memlekette güvenliği sağlamak. Böyle bir belgeden imza çıkmasaydı haber olurdu, imza çıkması normal.

  dön aynadaki çelişkine bak - kurşunkalem21

  Burda yorum yazan kürtçüler! alevilerin nasıl oluyor da inönüye, chp ye sarıldıklarından bahsediyorlar. Peki yıllarca kürtleri katleden, faili meçhul cinayetler işleyen, derin ergenekoncularla kürtçülerin pkk nın kolkola olduklarına nasıl akıl erdirebiliyorsun. ergenekoncula aleyhine hiç laf söylediklerini duymadık.bunun yerine kürt halkına pek çok faydalı işler yapan akp ye saldııryorlar

  Dersim`de Inönü imzasi - urolog

  Sayin yorumcular, Tunceli`lilere laf edeceginize önce kendinize bakin. 1:Idrisi Bitlisi Türklere nasil yardim etti? 2:Ebusuud ne fetva verdi? 3:AKP Dogu ve Güneydogu`dan nasil bu kadar milletvekili cikardi? 4:CHP gecmiste sadece Tunceli`den mi milletvekili cikardi? 5:Seyh Said Seyit Riza`dan destek istemek icin Dersim`e geldiginde kurban etmek istedigi hayvanlari kendi kasaplarina kestir dimi?(cünkü alevilerin kestigi kurbanin eti yenmezmis!!)6:Hamidiye Alaylari(hepsi safi kürt) Ermenileri katletti mi?(Dersimliler bunu yapmadilar, aksine Ermenileri korudular) Karninizdan konusmayin