@ismailsaymaz

'Dersim'i anmak' terör suçu oldu: Altışar yıl üçer ay hapis!

'Dersim'i anmak' terör suçu oldu: Altışar yıl üçer ay hapis!
'Dersim'i anmak' terör suçu oldu: Altışar yıl üçer ay hapis!
Dersim katliamının yıldönümünde Dersim'de anma yürüyüşüne katılan Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ve yedi kişiye yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) üyeliğinden altışar yıl üçer ay hapis cezası verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Dersim katliamının yıldönümünde Dersim’de anma yürüyüşüne katılan Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan ve yedi kişiye yasadışı Maoist Komünist Parti (MKP) üyeliğinden altışar yıl üçer ay hapis cezası verildi. Mükan’ın da aralarında bulunduğu altı kişinin tutukluluğunun sürmesine hükmedildi. Bu davada savcılık, Dersim Katliamı anmasını terör suçu ilan ederken, Dersim katliamına ise “sözde Dersim olayı” demişti. Hiçbir şiddet eyleminin yer almadığı ve bir silahın bulunmadığı dosyada, “İbrahim Kaypakkaya lehine slogan atmak”, “Sivas Davası’nın zamanaşımından düştüğü gün yürüyüş yapmak” ve “HES barajını protesto etmek” gibi eylemler yer alıyordu.

Tunceli’de, Kasım 2012’de MKP’ye yönelik operasyonda Dersim Kültür Derneği (DKD) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) basıldı. DKD Başkanı Ali Mükan’ın yanı sıra DHF’li Öner Yeşil, İbrahim Yolcu, Hasan Doğan Kılıç, Zafer Güven, Mustafa Aykaç ve Yıldız Ataş ile Avukat Uğur Yeşiltepe gözaltına alındı. Yeşiltepe ve Ataş dışındakiler tutuklandı. 


YASAL EYLEMLER TERÖR SUÇU SAYILDI


TMK ile yetkili Malatya Savcısı İsmail Aksoy’un ‘MKP üyeliği’ savıyla hazırladığı iddianamede; Mükan ve arkadaşlarının katıldığı 15 yasal eylem ‘terör suçu’ sayıldı. Bunlar içinde; Sivas Davası’nın zamanaşımından düşürülmesi kararı verilmesi üzerine Tunceli’de 14 Mart 2012’de yapılan protesto açıklaması da yer alıyor. İddianamede, 70 kişinin katıldığı eylemde “Halkın belleği zamanaşımına uğramayacak / Sivas’ın hesabı sorulacak - Dersim halkı” yazılı pankartın açıldığı; “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Keza 4 Mayıs 2011 ve 2012’de yapılan Dersim Katliamı anmaları da listeye girdi. İddianamede “Sözde Dersim Olayları” diye anılan katliamın yıldönümünde, “Tertele Dersim - 38 Hovira Nekeme” yazılı Zazaca pankartın açıldığı, “Kahrolsun faşist diktatörlük” ve ”Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı ifade ediliyor. Ayrıca 4 Temmuz 2011’de “Toplu Mezarlar Açılsın” yürüyüşü, 1 Mayıs’a ve Nevruz’a katılmak, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak, Pembelik HES karşıtı açıklama düzenlemek, MKP’lilerin cenazelerine gitmek de ‘suçlar’ içinde...

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 14 Nisan’da görülen duruşmasında Savcı İsmail Aksoy, mütalaasını açıkladı. Savcı Aksoy, tüm sanıkların “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mükan için de, Dersim Katliamı’nın yıldönümünde gerçekleştirilen eylemleri “örgüt üyeliği” için delil saydı. Karar ise 26 Haziran’da açıklandı. Mahkeme , bütün sanıklara “örgüt üyeliği” suçundan altışar yıl üçer ay hapis cezası verdi. Tutuklu sanıkların tutukluğunun devamına hükmedildi.


  http://www.radikal.com.tr/1139395113939510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dersim'i anmak terör suçu hk. - fgemak

  dersim olayının üzerinden yıllar geçmiş bu olayın yeniden kaşınmasının bir amacı olduğunu düşünüyoruz,CHP genel başkanı kılıçdaroğlu'nun alevi kökenli olması ve dersimli olmasından kaynaklanan alevi oylarının CHP ye kayacağı amacıyla AKP iktidarı tarafından güncellenen bir oyun olduğunu düşünüyoruz.

  Dersim Katliamı Bahsinde - muratyumlu

  Hiç bir gerekçeye sığınmamalı. Ülke tarihinde Dersim Katliamı gibi pek çok olay var. Katliam bahsinde, yıkım bahsinde, hatta 6-7 Eylül tarzı, pogroma yakın çizgide. Neyse... Düşünelim, taşınalım. Dersim, modern devletin inşası ve bölgedeki konsolidasyonu yolunda atılan adımlara dayandırılan, ancak Kürtlere yönelik asimile edici antipatinin doruk noktasında başka bir boyut kazanan, on binlerce insanın hayatına mal olan yıkıcı bir katliam olayıdır. Siyasal kesimler nezdinde iktidarın bundan Kemalistler aleyhine bir sonuç çıkar bahsiyle öngördüğü sol ve Kürt siyasal kesimlerine dayalı ittifak tartışması elbette ki ayrı ve önemli konudur. Ancak Dersim'i başka bir minvalde tartışmak da neredeyse imkansızdır.

  Sayın Devlet - Bratz

  Karanlık gerici yalancı tarihimizi başka türlü saklayamazdık dimi arkadaşlar ; arada bazılarının susması ortadan kaldırılması gerekiyor dur dur arada mı dedim herzaman birileri susturulur ve ortadan yok edilir ; DEVLET in ağzından saygılarımla

  Yanlış yerde ceza cömerti olup; doğru yerde ceza cimrisi olan yargı. - kargıyel

  Yargı mekanizması işine geldiğinde cezalar konusunda pek bir eli açık oluyor.Yargının somut tüm görüntüler ortada iken Ethem'in katili olan polisi bir çırpıda bırakması ile içi boş bir örgüt kutusu açıp tüm yasal eylemleri buraya doldurması ve insanlara ceza yağdırması da aynı ülkede oluyor.

  İşin doğrusu - muratcelik123

  Cumhurbaşkanı çıkar devlet adına özür diler. Ben bir kemalistim ve o dönemi kendi koşulları içinde değerlendiriyorum. Ama sonuçta hiç farketmez devlet bir katliam yapmış kendisine karşı olan aşiretleri resmen temizlemiş. Bunun için devletin özür dilemeside yetmez tarih kitaplarınında güncellenmeside lazım. Devlet özeleştiri yapıp halkından özür dilemeden demokratikleşemez...

  Ah Adalet - yubulut

  Başbakan özür dilemişti hani? ...

  AKP kölesi olmuş tümü! - ospe

  AKP kölesi olmuş tümü! Sivasda binlerce şeriatçı yobaz oteli yakıp insan öldüren kişilerden kaç kişi hapishanede?? Utan Türkiye utan!!