Dersim'in kayıp kızları okyanus ötesinde aranacak

Dersim'in kayıp kızları okyanus ötesinde aranacak
Dersim'in kayıp kızları okyanus ötesinde aranacak
Tunceli'de cumhuriyetin ilk dönemlerinde ailelerinden alınarak evlatlık verilen kız çocukları için kurulan komisyon, benzer olayların yaşandığı Arjantin ve Şili'deki çalışmaları incelemek için Güney Amerika'ya gidiyor.

TBMM - Dersim'in kayıp kızları, TBMM Dilekçe Komisyonu'nu okyanus ötesine götürüyor. Komisyon, Arjantin ve Şili'de de yaşanan benzer olayla ilgili çalışmalar hakkında bilgi edinmek için bu ülkelere gidecek.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Arjantin ve Şili'de Dersimli kayıp kızlarla ilgili sürece benzer bir sürecin yaşandığını belirterek, bu ülkelerde de konunun araştırılması için komisyonlar kurulduğunu söyledi.

Daniş, bu komisyonların çalışmalarını yerinde incelemek üzere bu yasama yılı içinde Şili ve Arjantin'e gitmeyi planladıklarını bildirdi.

Yine komisyonun çalışmaları çerçevesinde İskoçya ile Almanya parlamentoları dilekçe komisyonlarının tecrübelerinden faydalanılması amacıyla bu ülkeleri de ziyaret etmeyi planladığını belirten Daniş, "İskoçya, ombudsmanlığın doğduğu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Almanya Dilekçe Komisyonu'nun çok iyi çalıştığını biliyoruz. Almanya'daki komisyon bizi ziyarete gelmişti. Bu ülkelerdeki tecrübelerden faydalanmak istiyoruz" dedi.

BİREYSEL BAŞVURULARA ÖNEM VERİLECEK
Komisyonun bu dönemdeki hedeflerine de değinen Daniş, geçen dönem karma komisyon olarak baş denetçi ve denetçileri seçtiklerini anımsattı. Bu sistemin bu dönem oturması için ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydeden Daniş, şunları söyledi:

"Özellikle bireysel müracaatların daha çok kamu denetçileri tarafından incelenmesi, onların raporları doğrultusunda da daha genel konuların komisyon tarafından çalışılmasıyla ilgili bir teamül oluşturmaya çalışacağız. Bunlar şu anki hedeflerimiz arasında. Yeni dönemde biraz daha kamu denetçiliğinin kurumsallaşması adına komisyon ne yapabilir? Komisyon kamu denetçiliği raporlarına göre yeni bir çalışma metodu belirleyebilir mi? Bunun arayışı ve uğraşısı içerisinde olacağız."

DERSİM ALT KOMİSYONU
TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde 22 Şubat 2012 tarihinde Dersim olaylarına ilişkin alt komisyon kurulmuştu. Dönemin tanıklarını dinleyen komisyon, bazı kuruluşlarla çok sayıda yazışma yapmıştı. (aa)