'Dersimli Ermeniler'den 'Dersimli Aleviler'e 98 yıl sonra teşekkür

'Dersimli Ermeniler'den 'Dersimli Aleviler'e 98 yıl sonra teşekkür
'Dersimli Ermeniler'den 'Dersimli Aleviler'e 98 yıl sonra teşekkür
1915'te bölgeden sürülen ya da ölen Ermenilerin hayatta kalan torunları ve yakınları tarafından kurulan ve merkezi İstanbul'da olan "Dersim Ermenileri Derneği", 98 yıl sonra ilk kez Tunceli'de basın açıklaması yaptı.

TUNCELİ - Dersim Ermenileri Derneği üyesi yaklaşık 15 kişi Tunceli Cumhuriyet Meydanı'nda toplananlara karanfil dağıttı. Dernek yöneticisi Serkan Sarıateş, 98 yıl önce Ermenilerin yazgısına dünyadaki herkesin üzüldüğünü belirterek, Tunceli'de Ermenilere karşı işlenen suçu lanetlemek ve kurbanlarını anmak için toplandıklarını söyledi. Sarıateş, "Biz Dersim'in iki kadim halkı, Ermeni ve Kızılbaş Alevi halkı soykırım hikayeleri ile büyüdük. Bu kadar çok kötülüğü, katliamları, sürgünleri, asimilasyonları, devlet terörünü yaşamış insanların hatıralarını, belleğini, türkülerdeki ağlatıyı kazırsanız, altında soykırım gerçeğini görürsünüz" dedi.
On yıllardır sustuklarını ifade eden Sarıateş, yaşadıkları trajediye ağlayamamanın ezikliğini yaşadıklarını söyleyerek, "Tam 98 yıldır sustuk. Hakikatı söyleyememenin kendimizin yaşadığı trajediye ağlayamamanın, cemaatini yitirmiş manastırları, ziyaretsiz kalmış mezarlıkları görüp de yutkunmanın bizdeki acısını duyumsamayan köreltilmiş yürekler ne bugünümüze ne de acılarımıza ortak olamazlar" diye konuştu. 

"İLK KEZ KENDİMİZ OLARAK KONUŞUYORUZ" 
1915 olayları sırasında Dersim'e sığındıklarını söyleyen Sarıateş, "Dersim'in Kızılbaş Alevileri'ne, Dersim Ermenileri adına teşekkür etmek istiyorum. Dersim'in Kızılbaş Alevileri, insanlıklarının komşuluklarının gereğini yaptılar, bu komşularımız olmasaydı, belki bugün burada bu soykırımın kurbanlarını anacak insan olmayacaktı. Dersim'e sığındık ve ölmedik ama tam 98 yıldır susuyoruz. Susmak, yutkunarak yaşamak zorunda olmak, belleğindekini ve hikayeni konuşamamak zamana terk edilmiş manastırlarda mum yakamamak, insanın içindeki ağlatıyı mırıldanamaması, bazen ölümden daha ağır bir duygudur. 98 yıl sonra ilk kez kendimiz olarak konuşuyoruz, adımızla konuşuyoruz" dedi.
Yapılan konuşmaların ardından, 1915'de Türkiye 'den göç ederek Yunanistan'a yerleşen Ermenilerin torunu olan Takovi Minassian'ın Ermenice okuduğu ilahilerle basın açıklaması sona erdi. İngilizce konuşan Takovi Minassian, "Ben buraya Ermeni soykırımını anlamak için geldim. Benim yakınlarım da dahil Türkiye'de yaşayan Ermeniler'in soykırıma uğraması hala içimizde çok büyük bir acı. Adalet yeryüzünde herkese gerekli ancak Türkiye'de bizlere karşı adaletli davranmadılar ve Türkiye'de yaşayan Ermeniler, 1915 yılından itibaren büyük acılar yaşadı, büyük katliamlara uğradı ve bizler hala o üzüntüyü yaşıyoruz. Şu an konuşurken ağlamamak için çok çabalıyorum, gözlerim doluyor. Çünkü atalarımız bu topraklarda büyük acılar çektiler" dedi. 

CHP 'Lİ AYGÜN'ÜN BÜROSUNA SİYAH FLAMALAR ASILDI 
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, milletvekili seçilmeden önce kullandığı avukatlık bürosuna, meslektaşları tarafından Ermeni olaylarının yıldönümü nedeniyle siyah flamalar asıldı. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir işhanının 3'ncü katındaki, 3 avukatın halen görev yaptığı büroda Hüseyin Aygün'ün isminin de yazıldığı tabelası halen duruyor. Büroda görev yapan avukatlardan İnan Yılmaz, siyah flamaları Ermeni olayları yıldönümü nedeniyle astıklarını belirterek, "Bugün 24 Nisan Ermeni soykırımının yıldönümü. Biz avukat arkadaşlar da bu konudaki duyarlılığımızı göstermek için siyah flamaları penceremize astık. Büro sayın Hüseyin Aygün'ün milletvekili seçilmeden önce kullandığı büro ve hala Hüseyin Aygün tabelası da orada durur. Bu yüzden flamaları biz avukatlar astık. Siyah flamaların asılması kararı biz üç avukat arkadaşa ait. Hüseyin Aygün'ün bu konuda bir bilgisi yok. Biz tamamen kendi duyarlılığımızı göstermek amacıyla astık" dedi.
CHP'li Aygün de, Facebook'taki kişisel sayfasında "Ermeni olaylarının yıldönümü" nedeniyle yayınladığı mesajda, "Bugün 24 Nisan. Ermeni halkının başına gelen büyük felaketin 98'nci yıldönümü. Onlar öldürüldü, sürüldü, yok oldu. Bu ülke onlarsız daha kurak ve renksiz hale geldi. 1915'te gidenleri (Ermeni veya Türk, Hıristiyan veya Müslüman) saygıyla anıyoruz. Bu tür felaketlerin bir daha olmaması için mücadele ediyoruz" yazıldığı görüldü. (Ferit DEMİR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113094211309428

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Az insaf beee!!! - user393250

  Arkadaş, Adamların 1000 yıllarca 100 değil bakın 1000 yıllar boyunca yaşadığı topraklara geliyorsunuz. zanaat nedir bilmezken zanaat öğreniyorsunuz. ve bu adamları kendi topraklarından sürüyorsunuz. Bunu anmayı başkasının işi olarak düşünüyorsunuz. Bu olaylar ilk defa anılmıyor olaylar olduğundan beri anılıyor. Bırak Ermenileri Kızılbaşlar(Kürt Aleviler) olaydan dolayı yazdıkları ağıtlar var... Sağ duyu diyorsunuz ya az siz sağ duyulu olun ve Irkınızı 5 dklık bir kenara bırakıp yapılanlara bakın...

  Kaydeyiorum! - demokrat09

  Kizilbas alevi halki var. Kimlik alevi. Din degil. Kimlik. Ok?

  Zavalliliktan medet ummak - mavran

  Acaba bu ermeniler cokmu mulayim. Turklere olan soykirimlar, trajediler, kotu muamele onlara olsaydi her halde her gun protesto yaparlardi.

  dersimli ermeniler'den dersim hk. - fgemak

  bayram değil seyran değilken birden bire ortaya çıkan ermeni meselesi dersim olayları gibi konuların nedenleri üzerinde kamuoyu hiç düşünmeden olayların akışına kendisini kaptırıyor,sağ duyu sahibi satılmamış medyanın bu durumu önceden görerek toplumu uyarması gerektiğini düşünüyoruz.ABD dışişlerinin Türkiyeye karşı kullanmak üzere masa altında yıllardır beklettiği ermeni kartını türkiyeyi ikna etmekte zorlandığı an hemen masa üstüne çıkarıyorlar,masa üstüne nasıl çıkıyor önce yerli satılmış medya daha sonra bu olayları sokaklarda dile getirecek satılmış organizatörler peş peşe gelmektedir.bunların baş mimarı ABD başkanı obamanın ermeni meselesini büyük felaket diye bugünlerde dile getirmesi bu fitilin ateşlemesi olmuştur.

  Dersim - Qundur_

  Biz hic bir zaman zalimi tutmadik, zulumun yaninda olmadik buna sesiz kalmadik.elimize ne kan bulasdi ne asimiza haram.Dersimli olmakla gurur duyuyorum.Resimdeki ilkokul ogretmenim Turgut hocama bin selam...

  'SAHİP ÇIKANLARIMIZA MİNNET BORCUMUZ VAR' - BARİSİM

  Bu topraklarda bir ermeni olarak benim ve tüm ırkdaşlarımın , Dersimlilere , kendilerini koruyan komşularına, zamanın Kütahya valisine , katledilişimizi engellemeye çalışan her türkiye vatandaşına teşekkür , minnet borcumuz vardır.Bunu kabulleniyoruz.Ancak şunun artık akıllardan silinmesini istiyoruz, 98 yıl önce tüm ermeniler isyan etmedi , çoğu gencimiz osmanlı için seferberlikten dolayı askerde savaştaydı.Yani bir isyan vardıysa tüm ermeniler isyan etmedi , ama techir edilirken tüm ermeniler zorla anadoludan , mezopotamyadan sökülüp atılmaya çalışıldı.Oysa kimsenin masum ve suçsuz insanları öz vatanından koparma hakkı yoktur.Biz ermeniler olarak güçlü insanlarız, bizi bu hale düşüren ve hala faşist bir kafa ile bize düşman olan insanlar utansın.Allaha şükür bizim utanılacak , hesabı verilemeyecek bir faaliyetimiz yoktur.

  KIZILBAŞ ALEVİ - HARAYDIN

  Kızılbaş Alevi ne demek? İnsan ne yaparsa kuızılbaş olur? Bu adamın başı kızıl değil, giysisi kızıl değil, bu adam kendini ben kızılbaş aleviyim diye mi tanıtıyor ki koca medya utanmadan sıkılmadan bir insan için kızılbaş alevi diye tanımlama yapıyor. Bu tür tanımları kullanma hakkı sadece o kişiye aittir. Şayet kendini o sıfatla tanıtmıyorsa kimseye kızılbaş Alevi diye hitap edemezsiniz. Bu insanların inancıyla dalga geçmektir. Sahi bu adam kendini Kızılbaş Alevi diye mi sıfatlandırıyor? Bir adam ben Kızılbaşım diyorsa ben neyim diye tanımlamış olur, ne demektir Kızılbaş olmak,bilen varsa yazsa, bunları kulaktan dolma tariflere göre kullanmak iğrenç bir şey.