'Dertleri karma eğitimi yok etmek'

'Dertleri karma eğitimi yok etmek'
'Dertleri karma eğitimi yok etmek'

Kııçdaroğlu, grup toplantısında karma öğrenci yurtları üzerinden Başbakan Erdoğan a yüklendi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasıyla ilgili açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Hayatı boyunca yurdun önünden geçmeyen birisi bu kadar ağır bir eleştiriyi nasıl getirebilir? Senin derdin yurt sorunu değil, senin derdin karma eğitimi nasıl yok ederim” dedi. Başbakan’a sert eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Zaten kalmıyorlar ki. Kızların yurdu ayrı, erkeklerin yurdu ayrı. Nasıl bir kafadır bu? Hayatı boyunca yurdun önünden geçmeyen birisi bu kadar ağır bir eleştiriyi nasıl getirebilir? Senin derdin yurt sorunu değil, senin derdin karma eğitimi nasıl yok ederim. Eğer bu ülkede yurt yoksa sorumlusu kim? TOKİ bir sürü Sovyet tipi ev yapıyor. Niye öğrencilere yurt yapmıyor? Yurt yokmuş yeteri kadar. Sen sorumlu değil misin? Bunlar ülkenin sorunlarını bilmeyen insanlar. Kafalarının gerisinde bir şablon var, o şablonu adım adım uygulamaya koymaya çalışıyorlar. Türkiye’yi bir Ortadoğu ülkesi haline getirmek istiyorlar. Her yurttaşın özellikle de kadınların bunu bilmesi gerekiyor. Suudi Arabistan’da kadınlar araba kullanacağız diye mücadele ediyorlar. Yarın sizin için de böyle bir yasak gelirse hiç şaşırmayın.”

‘Sevsinler senin davanı’

İstanbul’a gittiklerinde İstanbul’un coşkusunu, insanların telaşını, parklarda oturan insanları gördüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ama İstanbul’a giden bir başka adam daha var. Dolmabahçe’ye oturuyor. Görevi ne; Kadıköy’den gelen vapurları dikizlemek” dedi. Erdoğan’ın ‘Dikizci’ lafı için kendisine 100 bin TL’lik tazminat davası açtığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Sevsinler senin davanı. Sen istediğin kadar dava aç, açmazsan namertsin” diye konuştu.

‘Dikizciden Başbakan olmaz’

‘Dikizlemek’ sözcüğünün anlamına Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden baktığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bir şeyi gözetlemek diyor. Ne var bunda? Ama senin niyetin farklı. Sen kadına birey, insan olarak bakmıyorsun. ‘Dikizci’ dedim, valla haklıyım. Sen bu ülkenin insanlarına nefret yoluyla, önyargıyla bakamazsın. Ön- yargılarından arın biraz. Adam ol, adam” diye konuştu. Erdoğan’ın grup toplantısında söylediği “Ben damdan düştüm” ifadesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Bu damdan nasıl düştüğünü bir anlatmasını isterim. Ne oldu, neyi yaşadın? Geçmişinde ağır travmatik sorunları olmayanların böyle bir ifade kullanması mümkün değil. İşte bu dikizci zihniyet bu ülkeye demokrasi, özgürlük, laiklik getiremez. Dikizcilik yaptığını itiraf edenin normal, bunu eleştirenin de anormal olduğu bir Türkiye’de yaşıyoruz. Özetle, dikizciden Başbakan olmaz” dedi.

Muharrem ayı mesajı

Konuşmasında muharrem ayının başlamasına da değinen Kılıçdaroğlu, İslam dünyasının kolay kolay unutmadığı acılardan birinin Kerbela olayı olduğunu vurguladı. Hz. Hüseyin’in Kerbela çöllerinde şehit edilmesinin İslam tarihinin unutmadığı gönül acıları arasında bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hz. Hüseyin’den söz edenlerin içlerindeki Yezid’i çıkarmaları gerekir” dedi. Hz. Hüseyin’in iktidara biat etmediğini, doğruluktan ayrılmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, onun katledilişinin derin bir acı olarak gönüllerde durduğunu söyledi.