Dertli armağanlar

Çevre Bakanlığı'nın 'Dünya Armağan Projesi'ndeki dokuz yerden beşi hâlâ korumaya alınmadı. Projenin bitiş tarihi 2005, ama Babadağ ve Fırtına Vadisi'nde sorun çok. Küre ve Karçal dağları 2002'de korumaya alındı. Borçka-Karagöl ve İstanbul ormanları için çalışma sürüyor.

İZMİR - Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yürüttüğü 'Dünyaya Armağan Projesi'ne göre Türkiye'den dünyaya armağan edilecek dokuz yerden beşi hâlâ koruma altına alınmadı. Koruma altında bulunan Fırtına Vadisi ve Babadağ'da da sorunlar giderilemedi.
En değerli yerler
Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından 1999 yılında, Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli olan ve acil korunması gereken 100 orman belirlendi. Bunlar 'Avrupa ormanlarının önemli noktaları' olarak tanımlandı.
Türkiye'den de toplam dokuz nokta, Çevre ve Orman Bakanlığı'nca benimsendi. Belirlenen bu dokuz nokta şunlar: Küre Dağları (Kastamonu),
İstanbul Ormanları, İbradı-Akseki Ormanları (Antalya), Amanos Dağları (Hatay), Karçal Dağları (Artvin), Datça Yarımadası ve Bozburun, Fırtına Vadisi (Rize), Babadağ (Fethiye), Yenice Ormanları (Karabük).
Bunun üzerine Türkiye'nin bu girişimi, WWF tarafından 'Dünyaya Armağan' olarak kabul edildi ve 2001'de WWF Onursal Başkanı olan Edinburg Dükü Prens Philip tarafından dünyaya duyuruldu.
Lise: Vakit azalıyor
Projenin sivil toplum örgütü kanadını üstlenen Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı proje koordinatörü Yıldıray Lise, 2005'e az kaldığını, önemli çalışmalar yapıldığını, ancak daha yapılacak çok şey olduğunu söyledi. Küre Dağları'nın 2000 yılında, Karçal Dağları'nda da 2002 yılında koruma alanı ilan edildiğini belirten Lise, "Babadağ ve Fırtına Vadisi de projeden önce koruma altına alınmıştı. Ancak bu iki yerde sorunlar var. Babadağ'a mesire yeri yapılıyor. Fırtına Vadisi'nde de baraj inşaatı durdu,ama hâlâ ne olacağı belirsiz" dedi.
Artvin'deki Borçka-Karagöl Tabiat Parkı'yla İstanbul Ormanları ve İbradı-Akseki Ormanları'nın Milli Parklar Yasası kapsamında korumaya alınma çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Lise, Amanos Dağları ve Yenice Ormanları'nın da programa alındığını kaydetti.
'Dünyaya Armağan', özellikle, dünyanın korunmada öncelikli ekolojik bölgelerinin içinde yer alan alanlarda, biyolojik çeşitliliği korumak ve nesli tehlike altındaki türlerin yaşamını güvence altına alma çalışmalarını içeriyor.
Söz konusu organizasyon küresel doğa koruma önceliklerinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak üzere hayata geçirilen yeni bir eylem ya da güvenilir bir taahhüdü içeriyor. Bugüne kadar 50 ülke 'dünyaya armağan' verdi.