Derviş'e MHP tepkisi

MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, koalisyon ortaklarına
'yolsuzlukla mücadeleyi engellememeleri' mesajı gönderdi.
Haber: AYFER SELAMOĞLU / Arşivi

SAMSUN - MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli , koalisyon ortaklarına 'yolsuzlukla mücadeleyi engellememeleri' mesajı gönderdi. Bahçeli, Devlet Bakanı Kemal Derviş'e de 'vatandaşa yakın olmakla ucuz siyaseti, kararlılıkla göz boyamayı birbirine karıştırmaması' uyarısında bulunarak, bu anlayışa prim vermeyeceklerini söyledi.
MHP'nin dün Samsun'da yapılan 5. Bölge Toplantısı'na niyet mektubu tartışması damgasını vurdu. Derviş'e direnen Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile Meclis kürsüsünden Derviş'i eleştiren Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Bahçeli'den daha fazla alkış aldı.
'Derviş'i herkese anlatın'
Bahçeli, Telekom zirvesinde ve Başkanlık Divanı'nda eleştirdiği Derviş için kurmaylarına, "Hâlâ bir açıklama yapmadı. Eskiden kendisine çok güvenirdim. Şimdi güvenim sarsıldı. Vücut dilini ve mimiklerini çok iyi kullanıyor. Halka kendisini kurtarıcı olarak gösteriyor. Halk da böyle görüyor. Dışı süslü bir zarf ama içi boş. Derviş'i herkese anlatın" talimatı verdi.
MHP'li bakanlar ise kabine arkadaşlarını açıktan hedef aldı. Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Derviş'in IMF'ye sunduğu niyet mektubundan liderlere bilgi vermediğini MHP'nin ortaya çıkardığını belirterek,
"Bunun peşindeyiz. Derviş, gerçek kimliğini açıklamalı" dedi.
Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay ise, "Derviş,
Türk milletine bir şeyi açıklamayı borçlu. O da, kendisi Türkiye'nin bakanı mı yoksa IMF'nin, Dünya Bankası'nın temsilcisi mi olduğudur" diye konuştu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "Derviş'in sebep olduğu sıkıntıyı MHP ortaya çıkardı. Kendisi bunun açıklamalarını yapmak zorunda" görüşünü savunurken, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, "Herkes 'Bu adam Derviş'e niye karşı çıkıyor' diye soruyordu. Bazı noktalarda neden karşı çıktığımın en iyi cevabını Derviş'in kendisi vermiş oldu" diye konuştu.
Devlet Bahçeli ise, toplantıyı açışında örtülü mesajlar vermeyi tercih ederek, "Hiçbir zaman vatandaşına yakın olmakla ucuz siyaseti, kararlılıkla göz boyamayı birbirine karıştıranlara veya bilinçli olarak bu tür tercihlerde bulunan anlayışlara prim vermeyeceğiz" dedi.
Yolsuzlukla mücadele
Siyaset kurumuna ve siyasetçilere yapılan eleştirilerin haklı olduğunu dile getiren Bahçeli, sözü yolsuzlukla mücadeleye getirerek ortaklarını uyardı. Operasyonlarla ilgili yargıda yaşanan gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Bahçeli,
'operasyonları şu veya bu gerekçelerle eleştirme ya da yapılan mücadeleyi engelleme girişimlerinin yanlış olduğunu' söyledi. Bahçeli, "Bu mücadeleyi gölgeleyecek ya da ikinci plana atacak her türlü tutum ve davranıştan kaçınmak herkesten fazla siyaset sorumluluğunu üstlenmiş olanlara düşmektedir"
diye konuştu.