Despina Rıza'ya kaçtı

Almanya'nın Frankfurt kenti Rüsselesh kasabasında yaşayan 18 yaşındaki Yunanlı Despina Metensidou ile kendisi gibi 18 yaşında olan Rıza Burçak, genç kızın babası evliliğe izin vermeyince, kaçarak Aksaray'a geldi.
Haber: HASAN BÖLÜKBAŞ / Arşivi

AKSARAY - Almanya'nın Frankfurt kenti Rüsselesh kasabasında yaşayan 18 yaşındaki Yunanlı Despina Metensidou ile kendisi gibi 18 yaşında olan Rıza Burçak, genç kızın babası evliliğe izin vermeyince, kaçarak Aksaray'a geldi. Jandarma, genç âşıkları gizlendikleri bağ evinde Despina'nın babası Antpanatios Metensidou'nun şikâyeti üzerine yakaladı. Kızının üç aylık hamile olduğunu öğrenen baba, evlenmelerine izin verdi.
Aileleri yıllar önce Almanya'ya yerleşen Despina ile Rıza, bir partide tanıştı. Rüsselesh kasabasın da işçi olarak çalışan iki gencin arkadaşlığı, kısa sürede aşka dönüştü. Gençler, altı ay önce tatil için Yunanistan'ın Selanik kentine giden baba Antpanatios Metensidou'yu ziyaret ederek evlenmek istediklerini söyledi. Yunanlı baba ise, kızının yaşını küçük olduğu gerekçesiyle izin vermedi. Depsina Yunanistan'da babasının yanında kalırken, Rıza Almanya'ya döndü.
Bir ay süreyle ancak telefonla konuşabilen gençler, kaçmaya karar verdi. Tekrar Yunanistana gelen Rıza, henüz reşit olmayan Despina'yı alarak, beş ay önce Aksaray'daki yakınlarının yanına getirdi. İki âşık bir evde gizlenmeye başladı.
Üç kez baskından kaçtılar
Antpanatios Metensidou, kızının kaçırıldığına dair Yunanistan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla şikâyette bulununca, gençler Almanya ve Türkiye'de aranmaya başlandı. İki âşığın yerini öğrenen jandarma, köydeki evlerine baskın düzenledi. Daha önce üç kez baskınlardan son anda kaçarak kurtulan genç âşıklar, cumartesi günü Göksugüzel Köyü'nde bir yakınlarının bağ evinde yakalandı. Gözaltına alınan gençler, Aksaray Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edildi. Yetkililer Despina ile Rıza'nın yakalandığı bilgisini vererek Antpanatios Metensidou'yu Türkiye'ye çağırdı. Önceki gün Türkiye'ye gelen Metensidou, beş aydır görmediği kızına Aksaray Emniyet Müdürlüğü'nde kavuştu. Despina ile bir süre görüşen baba, kızının kendi isteğiyle kaçtığını ve üç aylık hamile olduğunu öğrenince sinirlendi, ancak kızının, "Ben Rıza'ya âşığım, ondan bebek bekliyorum, lütfen zorluk çıkarma" diye yalvarması ve Rıza'nın yakınlarının da ısrarı üzerine evlilik izni verdi.
Baba Metensidou Rıza'dan şikâyetçi olmadı. Bir ay önce 18 yaşını dolduran Despina da Rıza'yı çok sevdiğini, kendi isteğiyle birlikte olduğunu belirtince, mahkeme Rıza Burçak'ı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Antpanatios Metensidou, kızı ve Rıza Burçak ile Almanya'ya dönmek üzere Antalya Havaalanı'na gitti. Yunanlı baba, gençlerin, Almanya'da yapılacak düğünle evleneceklerini söyledi.