Dev açık hava müzesi

İonyalılardan Perslere, Bizans'tan Osmanlılara birçok uygarlığı konuk etmiş eski adıyla Phokaia, bugünkü adıyla
Foça bir açık hava müzesi olacak...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

İZMİR - İonyalılardan Perslere, Bizans'tan Osmanlılara birçok uygarlığı konuk etmiş eski adıyla Phokaia, bugünkü
adıyla Foça bir açık hava müzesi olacak... 1998'den beri Foça'daki kazıları destekleyen Japaon Tobacco International-Türkiye (JTI) yetkilileri, kazıların tamamlanmasıyla projenin gerçekleşeceğini söyledi.
Restorasyonu tamamlanan Pers Anıtmezarı, 4 Eylül'de JTI yetkilileri, Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Shigeo Takenaka'nın katıldığı bir törenle açıldı. Anıtmezar'ın Bağarası yolu olarak bilinen Foça-İzmir karayolunun 7'nci kilometresinde yer alıyor. Anıtmezarın Perslerin Phokaia'yı istila ettiği tarih
olan İÖ 546'dan kısa bir süre sonra yapıldığı sanılıyor. JTI'nin desteğiyle 2000 yılının yaz aylarında başlatılan çalışmalar sonucunda restore edilerek korumaya alındı.
Anıtın çevre düzenlemesi, bir arkeolojik park oluşumunu amaçladı. Bunun için tarihi dokuları içine alan 2 bin 500 metrekarelik bir alan düzenlemesi gerçekleştirildi. JTI, restorasyon için 200 bin dolar harcadı.
Athena ve Kybele tapınakları
Anadolu kültürüne ait pek çok eserin ortaya çıkarıldığı Foça kazıları, JTI-Türkiye'nin desteğiyle 1998'den bu yana sürüyor. Foça'daki bulgular İÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Athena, Kybele tapınakları ile dünyanın en eski tiyatrosunun bulunduğu kazılar tamamlandığında, Foça'nın bir açık hava müzesi yapılması planlanıyor.
Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit, İÖ 6. yüzyıllın başlarında yapıldığı sanılan ve Anadolu'nun en eski Athena tapınaklarından birinin kalıntılarına
ulaştıklarını, İÖ 590-580 yıllarında yapıldığı sanılan 'Heredot Duvarı'yla ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi.