Dev-Sol davası 32 yıl sonra düştü

Dev-Sol davası 32 yıl sonra düştü
Dev-Sol davası 32 yıl sonra düştü
32 yıldır süren Devrimci Sol örgütü ana davası için "olağanüstü zaman aşımı" nedeniyle düşme kararı verildi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 32 yıldır süren Devrimci Sol örgütü ana davasını da düşürdü. Hürriyet'in haberine göre, Daire, Dev-Yol’dan sonra 12 Eylül ’ün en kritik davalarından olan Dev-Sol davasında da “olağanüstü zaman aşımı” nedeniyle düşme kararı verdi. Yargıtay, Devrimci Sol örgütünün kurucusu Dursun Karataş’ın dosyasını, vefat ettiği için ayırmıştı.

1981’DEN BU YANA SÜRÜYORDU
1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde 1981’de başlayan ve 10 yıl sonra gönderildiği Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 yıl süren Dev-Sol ana davasında 39 sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 129 sanık beraat etmiş 999 sanığın davası ise zamanaşımdan düşmüştü. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul Anadolu 5. ağır Ceza Mahkemesi’nin “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan verdiği cezaların temyiz istemlerini 8 Ocak’ta görüşüp karara bağladı. Davada, düşme-onama kararı verildi. Bu karar Yargıtay dosya sorgulama bölümüne de işlendi. Kararın, sanıklara önümüzdeki günlerde tebliğ edileceği bildirildi.


  http://www.radikal.com.tr/112691111269112

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yobazlar zamanasimindan dolay serbest kaliyorlar ama - M. L.

  ilginc sözde solcu teröristler 30 yildan fazla davalari bir türlü bitmiyor. Sivasin yobaz katilleri 15 yil sonra elini kolunu sallayarak serbest kaliyorlar, ve bunun sebebi zamanasimi. Müslüman muhafazakar ulemaci savcilar bunu eminim anliyorlardir

  olmadi - Secret Garden

  neden boyle erken dusurdunuzki? torunlarimizada gosterseydik.!ibreti alem icin herkes gormeliydi.32 yildir insanlari dusuncelerinden dolayi yargiliyorlar.ama gene bu yargi insan katleden canileri (ülkücü mafia hizbullah denen dinsiz teror orgutu) ve onlarin militanlarini serbest birakiyor.bu daha dev-sol a degil turkiyede turkum dogruyum caliskanim demeyenlere acilmisti.!