Dev-Sol davasında karar

35 sanıktan 10'u müebbet ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Dev-Sol örgütüne üye oldukları ve altı polisin şehit edilmesi, sekiz polis memurunun da yaralanması eylemlerine karıştıkları gerekçesiyle yargılanan 35 sanıktan 10'u müebbet ağır hapis cezasına çarptırıldı.
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Rasim Öztaş, Sezgin Çelik, İsmet Bülbül, Muammer Pakkan ve Birol Abatay katıldı. Esas hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, dava süresince 24 Temmuz 1998 ve 30 Temmuz 2003 tarihlerinde verilen mütalaaları tekrar ettiğini bildirdi. Esas hakkındaki savunmaları sorulan sanıklardan Abatay davanın 12 yıldır sürdüğünü belirterek makul yargılama süresinin aşıldığını savundu. Abatay bu durum da göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini istedi. Diğer sanıklar da eski savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek, tahliye talebinde bulundu.
Verilen aranın ardından kararı açıklayan Mahkeme Heyeti, sanıklardan Kenan Kahramanoğlu, Halil Keskin, Ali Ekber Akkaya, Seyit Veysi Poyraz, Muammer Pakkan, Rasim Öztaş, İsmet Bülbül, Birol Abatay, Halil Acar ve Sezgin Çelik'i 'Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan müebbet ağır hapis cezasına çarptırdı. Osman Osmanağaoğlu, Mustafa Yılmaz, Safinur Teyzen ve Mehmet Salgı hakkındaki davanın ölmüş olmaları nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar veren mahkeme, 20 sanık hakkındaki davanın da 'zaman aşımı' süresi dolduğundan ortadan kaldırılmasına hükmetti. Kenan Tandoğan hakkındaki davada da, sanığın suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğu belirlendiğinden yargılamasının Çocuk Mahkemesi'nde yapılması gerektiği görüşüyle 'görevsizlik' kararı veren mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar Seyit Veysi Poyraz, Ali Ekber Akkaya, Kenan Kahramanoğlu, Halil Keskin ve Halil Acar'ın gıyaben tutuklanmasını kararlaştırdı.
Bu arada kararın açıklanmasının ardından duruşma salonundan çıkarılan sanıklar çeşitli sloganlar attı. Bu durum Mahkeme Heyeti Başkanı tarafından tutanağa geçirildi.
Sanıklar 27 Nisan 1992'de Hasköy'de Çevik Kuvvet aracının taranarak polis memuru Yadigar Akarnaç'ın öldürülüp sekiz polis memurunun yaralanması, 17 Kasım 1992'de Çeliktepe'de polis ekibine yönelik silahlı saldırıda Komiser Yavuz Selim Şahin ile polis memurları Celal Kuyu, Bestani Şeker ve Cengiz Erkoç'un öldürülmesi, 23 Nisan 1992'de de polis memuru Ahmet Acar'ın Çağlayan'da öldürülmesi olaylarından sorumlu tutuluyordu.