Dev-Sol'da 28 yıl sonra karar: 39 müebbet

İSTANBUL - Yargıtay’ın, ‘eksik evrak’ nedeniyle haklarındaki kararı bozduğu 1243 sanığın, yasadışı Dev-Sol örgütü ana davası kapsamında yeniden yargılandığı davada, 39 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi, 129 kişi beraat ederken, diğerlerinin davası zamanaşımı nedeniyle düştü.
Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dün yapılan duruşmasında, mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, 39 sanığın, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 146/1. maddesi uyarınca, ‘Türkiye Cumhuriyeti Teşkilatı Esasiye Kanunu’nun tamamını veya bir kısmını tağyir ve tebdil veya ilgaya ve bu kanun ile teşekkül etmiş olan Büyük Millet Meclisi’ni ıskata veya vazifesini yapmaktan men’e cebren teşebbüs etmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı. 129 sanığın beraatine hükmedildi. Yargılama sırasında ölen Dursun Karataş hakkındaki dava düşerken, diğer sanıkların hakkındaki dava ise zamanaşımı dolayısıyla ortadan kalktı.
1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi, 1981 yılında başlanan ve yaklaşık 10 yıl süren yargılamanın ardından aralarında örgüt lideri Dursun Karataş’ın da bulunduğu 1243 sanığa ‘örgüt yöneticiliği yapma, adam öldürme, kamu malına zarar verme, polise mukavemet’ gibi çeşitli suçlardan dolayı idam ve çeşitli hapis cezaları vererek, dosyayı Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti. Dosya, Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi’nin de cezaları sanıklara tebliğ etmesinden sonra Yargıtaya gitmiş ve Yargıtay, dosyada evrak eksiklikleri olduğu gerekçesiyle kararı usul yönünden bozmuştu. (Radikal)