DEV-YOL davası silbaştan

Yargıtay, 22 yıllık davada 20 sanık hakkında müebbet, iki sanık hakkında da 16 yıl 8'er ay hapis cezası verilmesine ilişkin kararı, idamın kaldırılması nedeniyle bozdu.

Yargıtay, 12 eylülden sonra açılan DEV-YOL davasında 20 sanık hakkında müebbet, iki sanık hakkında da 16 yıl sekizer ay hapis cezası verilmesine ilişkin kararı, idam cezasının kaldırılması nedeniyle bozdu. 22 yıllık dava yeniden görülecek.
Yargıtay 11. Ceza Dairesi"nde bugün yapılan duruşmaya, bazı sanıklar ile avukatları katıldı. Sanık avukatlarından Şenal Sarıhan, dava dosyasındaki 275 klasörün kayıp bulunduğunu, bunun adil yargılanma hakkına aykırı olduğunu ileri sürerek, hükmün usul ve esastan bozulmasını istedi.
Avukat Mehdi Bektaş da 12 eylül sonrasında 'sanıkların ağır işkence altında yargılandığını ve şans eseri kurtulduklarını' savundu.
Verilen kısa aradan sonra kararı açıklayan Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, sanıklar hakkında Türk Ceza Kanunu'nun idamı düzenleyen 146'ıncı maddesinden dava açıldığını, Anayasa'da yapılan son değişiklik ile idamın tamamen kaldırıldığını hatırlattı. Ülker, sanıklara idam cezası verilmediğini ancak, cezalarındaki indirimin, idam cezasının temel alınarak yapıldığını belirtti ve bu nedenle hükmün oy birliğiyle bozulmasına karar verildiğini açıkladı.