Dev-Yol davası zamanaşımı yolunda

Dev-Yol davası zamanaşımı yolunda
Dev-Yol davası zamanaşımı yolunda

Davanın iki fotoğrafı geçen zamanı anlatıyor. Sağda ilk duruşmalar, solda ise dünkü temyiz incelemesi var. FOTOĞRAF: MEHMET KAMAN / AA

Yargıtay, 27 yıldır süren Dev-Yol davasında yerel mahkemenin verdiği cezaları 'savunma hakkı kısıtlandığı' gerekçesiyle bozdu. Avukatlar: Artık zamanaşımına girer
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yargıtay 11. Ceza Dairesi, 27 yıldır süren Dev-Yol davasında Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2006’da verdiği kararı ‘savunma hakkı kısıtlandığı’ gerekçesiyle bozdu. Sanık avukatları davanın 12 Eylül 2010 günü zamanaşımına gireceğini söyledi. Daire’nin kararı sanık ve sanık yakınları tarafından alkışlarla ve gözyaşlarıyla karşılandı. Sanıklardan Cahit Akçam, bu davanın işkence altında açılan bir dava olduğunu tescil edinceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
Yargıtay 11. Ceza Dairesi üçüncü kez önüne gelen Dev-Yol davasının temyiz incelemesini dün bitirerek kararını açıkladı. Duruşmaya 12 sanık, avukatları ve çok sayıda sanık yakını katıldı. Daire Başkanı Ersan Ülker duruşmaya katılan sanıkların ismini tespit ettikten sonra heyetin kararını açıkladı.

Savunma hakkı kısıtlandı
Daire Başkanı Ülker, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2006’daki karar duruşmasında sanıklardan Nurettin Aytuğ, Murat Parlakay, Atalay Dede, Celal Mut, Hilmi İzmirli, Mehmet Hassoy, Yusuf Yıldırım, Yaşar Kanbur’un avukatların hazır edilmeden kararın verilmesinin ‘savunma hakkının’ kısıtlanması olduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin kararının bozulduğunu açıkladı.
Ülker, Sanık Osman Nuri Ramazanoğlu’nun yargılama sırasında hayatını kaybetmesi nedeniyle hakkındaki kamu davasının düşürülmesinde zorunluluk bulunması nedeniyle bozmayı gerektirdiğini ifade etti. Ülker, kararı usul yönünde bozduğunu da altını çizdi. Daire’nin kararı salonda bulunan sanık ve sanık avukatları tarafından alkışlandı.
Gözyaşlarını tutamayan sanıklar ve sanık yakınları kararı birbirine sarılarak kutladı. Karardan sonra Dev-Yol davası tekrar Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanacak. Sanık avukatı Şanal Sarıhan, davanın 12 Eylül 2010’da zamanaşımına gireceğini belirterek, “Yargılamanın tekrar başlaması süreleri düşünülürse büyük bir ihtimalle bu dava zamanaşımı kapsamına girecek. Benim deneyimimde ilk kez Yargıtay bir davada adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini tespit etti” dedi.
Sanık Cahit Akçam ise “İşkenceyle  imzalatılan evrakla dava açıldı. Davanın sanıkları beraat ettirilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
Sanık Hasan Ertürk’ün kız kardeşi Zeynep Ertürk, kararı abisine sarılarak kutlarken gözyaşı döktü. Ertürk “Sevinç gözyaşları. Çok açılar yaşadık” diyordu.
Sanıklardan Melih Pekdemir ise şöyle konuştu: “Şimdi darbelere karşıyım diyenler, 12 Eylül’ün işkencelerine destek oluyorlardı. Şimdi gazete manşetlerinde söylenenleri o zaman söylüyorduk. Bu bakımdan manevi bir huzur içindeyiz. Bu dava nedeniyle muhalif kimliğimizden kaytarma imkânı olmadı. Kenara çekilme imkânı da tanımadı devlet.”

Yıllar böyle geçti
Dev-Yol davasının ilk iddianamesi 1982’de hazırlandı. ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmek’ suçlamasıyla Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi görülmeye başlayan davada 723 sanık vardı. 1989’da yedi sanığa idam, 39 sanığa ise müebbet hapis cezası verilmişti. Yargıtay 11. Ceza Dairesi yerel mahkemenin 23 sanık için verdiği cezayı ‘az bularak’ kararı bozdu. Yerel mahkemenin tekrar ele aldığı dava yeniden Yargıtay’ca idam cezasının kaldırılması nedeniyle bozuldu. Yerel mahkeme bu kez 20 sanık için müebbet, iki sanık için 16 yıl sekiz ay hapis cezası verdi. Dosya tekrar yargıtayın gündemine geldi.