Develi cıvıklısı AB desteğiyle yaşatılacak!

"Koyunun bel ve kaburga etinin sinirleri alınır, çift bıçakla doğranır, içine kıyılmış soğan katılır, bir gün bekletilir. İstenirse domates ve biber de karıştırılıp 15-20 dakika bekletilen karışım, buğday unundan mayalı hamura serilir.

KAYSERİ - "Koyunun bel ve kaburga etinin sinirleri alınır, çift bıçakla doğranır, içine kıyılmış soğan katılır, bir gün bekletilir. İstenirse domates ve biber de karıştırılıp 15-20 dakika bekletilen karışım, buğday unundan mayalı hamura serilir. Hamur 200 gramlık kesilmiş, 15-20 dakika bekletilmiş, ince açılmış olmalıdır. Fırında beş dakikada pişen etli ekmek, üzerine ince kıyılmış maydanoz serilip servis edilir." Tarif kolay gibi görünebilir ama bedeli 67 bin avro. Avrupa Birliği, yanına soğuk su veya ayran, üzerine tel kadayıfla yenilen 'Develi cıvıklısı' yapımında usta yetiştirilebilmesi için 66 bin 895 avro destek verdi. Develi Belediyesi de, kendi hazırladığı 'Erciyes'ten Gelen Lezzet, Cıvıklı Projesi'ne 8 bin 268 avro ayırdı.
Belediye Başkanı Recep Özkan, başvuruların tamamlandığını açıkladı: "50 kişiye yönelik proje, mayısta uygulamaya başlanacak. Uzun süredir işsiz, eğitilebilir, Türkiye İş Kurumu güvenlik soruşturması olumlu çıkan, ekonomik durumu zayıf olanlar arasında seçim yapacağız. Ülkemizin tarihi, kültürel varlıklarını kavrayanlara öncelik tanınacak. Kent merkezinde Develi cıvıklısı ve bölgeye has ürünlerin satılacağı bir restoran açmayı düşünüyoruz."