Devlet 360 dakikada evlilik kurtaracak


Devlet 360 dakikada evlilik kurtaracak

Devlet 360 dakikada evlilik kurtaracak
Boşanmak isteyen çiftler, 4 kez psikologla görüşecek, seanslar en az 90 dakika sürecek, karar sonra alınacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın boşanmaları azaltmak için üzerinde çalıştığı projeye göre boşanmak isteyen çiftler, sosyal hizmet merkezlerinde her biri 90 dakika süren 4 seanslık psikolog ve sosyolog görüşmesinden geçecek. Projenin 20 bin evliliği kurtarması planlanıyor.

Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un habeirne göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in açıkladığı projenin ilk adımı atıldı. Taslağa göre, çiftlere boşanma öncesi, dava sırası ve boşanma sonrası danışmanlık hizmetleri verilecek. Bu merkezler aile mahkemeleri ile işbirliği içinde çalışılacak.

Günde 3 çiftle görüşme

Mevzuat taslağı yürürlüğe girdiğinde aile mahkemesi hâkimleri davanın her aşamasında çiftleri, danışmanlık hizmeti almaları için Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yönlendirecek.
Boşanma sürecine verilecek danışmanlığı hizmeti için, 81 ilde görevli personele eğitim verildi.
Taslağa göre süreç şöyle işleyecek:

* Boşanma davalarında hâkim, çifti öncelikle danışmanlık almak üzere sosyal hizmet merkezine yönlendirebilecek.
* Bir uzman, günde en az 3 çiftle görüşme yapacak.
* Çiftlerin her biri 90 dakika sürecek en az 4 seans danışmanlık hizmeti alması planlanıyor. Yani bir danışman yılda yaklaşık 172 çift ile görüşme yapmış olacak.

416 merkez açılacak
Diğer taraftan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere erişimini ve yararlanmasını hedefleyen “Aile Sosyal Destek Programı” (ASDEP) de devam ediyor. Gündüzlü sosyal hizmet kuruluşlarını tek çatı altında birleştiren bu proje Sosyal Hizmet merkezlerinin kurulmasına da zemin oluşturuyor. Şimdiye kadar Türkiye ’de 416 Sosyal Hizmet Merkezi’nin açılması için çalışmalar başladı. Kasım itibarıyla 89, yıl sonuna kadar 114 Sosyal Hizmet Merkezi hizmete girecek.

5 ilde pilot çalışma
Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milliyet’e projeyle ilgili 5 ilde pilot çalışma yaptıklarını anlatarak şöyle devam etti:
“Baktık ki boşanmak için gelen 450 çiftin 75’i verdiğimiz destekten sonra evliliğe devam kararı aldı. Ekonomik etkiler çok önemli. Bir de iletişimsizlik ve empati yapamama. Boşanma süreci başladığı zaman çiftlere danışmanlık yapacak sistemin alt yapısını oturduk konuştuk. Komisyon kuruldu. Aile mahkemesi hâkimleriyle bir araya geldik. Adalet Bakanımızla bunu Bakanlar Kurulu’na götürüp anlatacağız. Aile Mahkemesi hâkimi ile bizim sosyal hizmet uzmanımız paralel çalışacak. Mahkeme, bizim vereceğimiz raporlara ve desteklere paralel karar verecek. Sistemle yılda 20 bin evliliği kurtarmış olacağız” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/116162611616262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  en başta emin misiniz diye soran yok ? - comrade

  devlet tarafından (kendi rızalarıyla genellikle) aynı hücereye konmuş iki mahkumun şimdide kaçış koşulları zorlaşıyor anlaşılan.. evlenmeden önce de psikologlar 90 dakikadan 4 görüşme yapsa ya emin misin iyi düşündünüz mü diye sadece nikah memurunun formalite sorularıyla muhatap olmasak. ama önemli olan evliliği özendirmek evlenin de ne olursa olsun. bütün sistem evliliğin devamı,kutsallığı üzerine kurulu zorla insanlar mutlu olmalı. kendi aralarında çözemedikleri sorunlara yardım ettiklerini zannedip kaçınılmaz sonu ertelemeye çalışmak insanlar üzerinde baskı kurmak. devlet baba çekse artık özel hayatlardan elini,isteyen evlilik terapistine gider zaten.

  SEBEP - HARAYDIN

  Sebeplerle uğraşmazsanız sonucu düzeltemezsiniz. Evliliği sona erdiren sürecin 100 sebebi varsa birinci kaynağı ekonomiktir. Ekonomide birinci sıra evdir. Gelin bir mantık değiştirin. İmar bahçeli imara dönsün şehirler beton mağaralardan insanca şehre dönsün. Gökyüzünü arazi olarak kullanacaksak bilelim ki gökyüzü ortak maldır.O halde tabanı oturması karşılığı yüzde 5 pay verin arsa sahibine üstüne yüzde 20 sosyal konut yapma mecburiyeti etti yüzde 25 bununla 33 katlı konut konut ruhsatı verin ve bu yüzde 20 sosyal konutları yeni evli ve 10 yaş altı 4 çocuğu olanlara kadar verin. 30//40//50//60//80//100 m2lik sosyal konutlar ev sahibi oluncaya kadar 10 yaş altı çocuğu olanlara ücretsiz tahsis edilsin.4 çocuğu olana evli kaldıkları sürece ücretsiz verilsin.