Devlet Bilge köyünde ne yaptı?

Devlet Bilge köyünde ne yaptı?
Devlet Bilge köyünde ne yaptı?

Gülen cemaatıne yakınlığıyla bilinen Kimse Yok Mu Derneği köyde oyuncak dağıttı. Bir yaşındaki Ali?yi dayısı aldı. Çocuklar ya çiçek topluyor ya Kuran okuyor. FOTOĞRAF: MUHARREM KONTAZ / DHA FOTOĞRAF: cem öksüz / aA FOTOĞRAF: BÜNYAMIN YIL / DHA

300 nüfuslu Bilge köyünde 44 kişi öldü. 48 çocuk annesiz babasız kaldı. 50'si çocuk 100'ü aşkın kişi göç etti. Valilik ve Kızılay katliamdan üç gün sonra çadır kurup hizmet vermeye başladı. Aileden sorumlu bakan Kavaf, önümüzdeki günlerde bölgede olacak

MARDİN - 4 Mayıs pazartesi gecesi Türkiye’nin yakın tarihindeki en büyük katliamlardan birine tanık olan Bilge köyüne önce jandarma, ertesi gün İçişleri, Adalet ve Tarım bakanlarıyla Adli Tıp uzmanları geldi. Kızılay ve Mardin Valiliği ise ancak olaydan üç gün sonra, dün, köyde birer çadır kurarak hizmet vermeye başladı. Valilik yardım kampanyası da başlattı.
Köyde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü sayısı ise ikiydi. Fethullah Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen ‘Kimse Yok Mu’ valiliğin çadırında çocuklara oyuncak dağıtıp, öksüz-yetim kalan çocukların her birine kardeş aile bulma ve üniversiteyi bitirene kadar eğitim masraflarını karşılama sözü verdi. Mardin Valisi Hasan Duruer ve Mazıdağı Kaymakamı Aytaç Akgül ile bölgede neler yapılabileceği konusunda toplantı düzenlediklerini söyleyen dernek yetkilileri, vatandaşa da giyecek ve yiyecek yardımı yaptı. Mazlum-Der ise köyü ziyaret edip hukuki konularda yardım teklif etti.
Mardin Müftülüğü de dün öldürülme korkusuyla 12 hanesi göç eden 32 haneli köye 20 imam ve üç vaizle çıkarma yaptı. İmam ve vaizler gün boyunca kan davasının İslam’da yeri olmadığına dair halka bilgi verdi. 
SHÇEK’e göre köyde 31 çocuk hem annesini hem babasını, 10 çocuk annesini, yedi çocuk babasını yitirdi. Yani toplam 48 çocuk boynu bükük kaldı. 4 Mayıs akşamına kadar 300 nüfuslu olan köyden 50 çocuk da aileleriyle birlikte göç yollarına düştü.
Mardin Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fevzi Hamidi, “Çocuklara rehabilitasyon hizmeti verilmesi amacıyla köyde bir çadır kurduk. Bu çadırda bakıcı anne, psikolog, çocuk doktoru ve sosyal hizmet uzmanı bulunacak. Orada hiçbir çocuğumuz sahipsiz değil. Koruma altına alınması gereken tüm çocuklarımızı koruma altına alacağız. Diğerleri için de tüm imkânlar kullanılacak. Ayrıca dul kalan kadınlar ile yaşlılara ayni ve nakdi yardım yapılacak. Evi onarılmaya ihtiyacı olanların evi de onarılacak” dedi.
Yıldız ve Salih Çelebi’den geriye dokuz-öksüz yetim çocuk kaldı. Dayı Habip Çelebi, çocukları vermemekte kararlı. “Sekiz kardeşiz. Hepimiz birini yanına alırız.” Habip Çelebi’ye düşen
1 yaşındaki yeğeni Ali oldu. 

‘Hz. İsa gibi büyüyecekler’

SHÇEK ailelerin vermediği çocuklara ne miktarda yardım yapılacağını açıklamadı. Mardin merkezden adını vermek istemeyen bir öğretmene göre çocuklar Hz. İsa gibi büyüyecekler: 
 “Buradaki aileler çocuklarını vermez. Kendileri bakmaya çalışacaklar. Bu çocuklar Hz. İsa gibi büyüyecek, anasız babasız. Kızılay’ın dağıttığı yemeklerden besleniyorlar şimdilik.” 
Kızılay’ın katliamdan üç gün sonra kurduğu çadırda halen her öğün 1000 kişiye yemek çıkıyor. Ekipte bulunan bir psikolog travma yaşayan halka destek veriyor. Kızılay ekibi sorumlusu Yaşar Çağrıbey’in verdiği bilgiye üç psikososyal personel, kadın ve çocuklara yönelik çalışmalar yapıyor. Uzmanlara göre annesine babasına ateş edilen çocuklara verilecek psikolojik destek açısından ilk bir ay çok önemli, aksi takdirde yaşam boyu etkisini sürdürecek travma sonrası stres bozukluğu içinde yaşayabilirler. 

Travma yan köye bulaştı

Travmanın boyutu, şimdiden köyü de aşmış durumda. Katliamda ölen ve komşu köyde vekil öğretmenlik yapan 23 yaşındaki Halil Çelebi’nin öğrencilerinin çok sevdikleri öğretmenlerinin ardından geceleri kâbus görerek uyandıkları, “Bizi de öldürecekler” diye ağladıkları öğrenildi.
Olayda anne babalarını yitirmiş çocuklarsa günlerdir köye gelip gidenleri şaşkınlıkla izliyor. Çocukların bir kısmı günü topladıkları kır çiçeklerini mezarlara bırakarak bir kısmıysa mezarların başında Kuran okuyarak geçirdi. SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış dün olayla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Mardin’e geldi. Çiçeği burnunda Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf kendisinin de önümüzdeki günlerde bölgeye gideceğini söyledi. (Radikal, aa)