Devlet bir eliyle kirletti, bir eliyle ödedi

Yıllardır Yatağanlılarla devleti karşı karşıya getiren termik santral, şimdi de devletin kurumlarını birbirine düşürdü. Devlete ait santrala, hava kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle Muğla Çevre Orman İl Müdürlüğü tarafından ceza yağdırıldı.

MUĞLA - Yıllardır Yatağanlılarla devleti karşı karşıya getiren termik santral, şimdi de devletin kurumlarını birbirine düşürdü. Devlete ait santrala, hava kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle Muğla Çevre Orman İl Müdürlüğü tarafından ceza yağdırıldı.
2006 yılı mayıs ayından bugüne kadar santrala 3.2 milyon YTL para cezası kesildi. Santral yetkilileri hem cezayı ödedi, hem de mahkemeye gidip cezayı iptal ettirdi. Şimdi kimin haklı olduğuna Danıştay karar verecek.
Muğla Mahalli Çevre Kurulu 26 Temmuz 2007 tarihinde yaptığı toplantıda, ili üç bölgeye ayırarak, Yatağan'ı 'birinci derece kirli bölge' sınıfına almıştı. Polonyalılar tarafından yapılan ancak baca gazı arıtma tesisleri Yatağanlıların tam 20 yıllık mücadelesi sonucu çalıştırılabilen santral, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından da 'birinci derecede kirli bölge' ilan edildi.
Ardından ilçeye, Hava Kalitesi İzleme İstasyonu kurularak bölgenin havası günün her saatinde kontrol edilmeye başlandı. Muğla Çevre Müdürlüğü ekipleri santrala neden olduğu kirlilikten ceza kesti. İlk kirletmede 48 bin YTL para cezası kesildi. Santralın çevreyi kirletmeye devam etmesi üzerine, her defasından ikiye katlanarak kesilen cezalar 2006 yılı mayıs ayından bu yana 3.2 milyon YTL'yi buldu.
Yatağan'ı termik santralın değil, ısınmada kullanılan niteliksiz kömürün kirlettiğini öne süren santral yöneticileri bu parayı ödeyip yargıya gitti. Mahkeme kararıyla santrala kesilen cezalar iptal edilirken İl Çevre Müdürlüğü de Danıştay'a itiraz etti. Şimdi her iki taraf da Danıştay kararını beklemeye başladı.
'Cezalarla kirlilik bitti'
Muğla Çevre Orman İl Müdürlüğünün Çevre Yönetimi Şube Müdürü Osman Pampal, yapılan denetimler ve kesilen cezalarla Yatağan'da eskisi gibi kirlilik yaşanmadığını söyledi. Pampal, sadece termik santralın değil, ilde satış yapan kömür depolarının ve konutların da denetlendiğini vurguladı.
(dha, Radikal)