Devlet bir kalemde 8 milyon YTL zarara uğratıldı

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) uzun yıllar fahiş fiyatla ilaç alımı yaptığını ortaya çıkardı. Bu alımlarda sadece bir ilaçta devlet 8 milyon YTL zarara uğradı.

ANKARA - Başbakanlık Teftiş Kurulu, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SSK) uzun yıllar fahiş fiyatla ilaç alımı yaptığını ortaya çıkardı. Bu alımlarda sadece bir ilaçta devlet 8 milyon YTL zarara uğradı.
Roche ilaç firmasına yapılan baskının ardından, Başbakanlık Teftiş Kurulu SSK'ya yapılan satışları incelemeye almıştı. Teftiş Kurulu'nun Maliye ve SSK teftiş kurullarıyla birlikte hazırladığı rapor, Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Rapor, bu konudaki sorumluluğun Sağlık Bakanlığı'nda olduğunu gösteriyor. Raporda, tartışmalara konu olan Roche'un 'Neorecormon' adlı ilacı için Sağlık Bakanlığı'nın ucuz ilaç genelgesini tam olarak uygulamadığı kaydedildi. Genelgeye göre, Türkiye'de fiyat belirlenirken Avrupa'daki en ucuz ülke baz alınıyor. Ancak Neorecormon için fiyat veren Sağlık Bakanlığı'nın bu ilacın en ucuz satıldığı Yunanistan yerine Portekiz'deki fiyatı baz aldığı anlatılıyor.
Geri istenecek
Teftiş Kurulu'na göre fiyat verilirken en ucuz ülke baz alınmadığı için, devlet sadece 'Neorecormon' adlı ilaç için 8 milyon YTL fazla ödeme yaptı. Bu fazla ödemenin ilaç üreticisi Roche firmasından geri isteneceği kaydediliyor.
Teftiş Kurulu raporunun savcılığa da iletildiği ve savcılığın raporu inceleyerek dava açıp açmamaya karar vereceği belirtiliyor. Teftiş Kurulu raporunun ardından, Sağlık Bakanlığı'nın da Teftiş Kurulu'na inceleme talimatı verdiği belirtiliyor. İncelemede, ithal edilen diğer ilaçlarda en ucuz fiyatın uygulanıp uygulanmadığı gözden geçirilecek.
Yolsuzluk soruşturması sürüyor
Başbakanlık Teftiş Kurulu'nda 'ihale yolsuzluğu' iddialarına ilişkin soruşturmanın ise sürdüğü bildirildi. Bu kapsamda 'Neorecormon' adlı ilacı alan tüm devlet hastanelerinin altı aylık işlemlerinin kontrolden geçirildiği öğrenildi. Bu soruşturma ilacın Antalya Devlet Hastanesi tarafından ucuz, Aydın SSK Hastanesi tarafından pahalı alındığı iddiaları üzerine başlatılmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/8478948478940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.