Devlet botoks parasını kesti, göremiyor

Devlet botoks parasını kesti, göremiyor
Devlet botoks parasını kesti, göremiyor
Devlet 64 yaşındaki Muğlalı Sultan Gültekin'in botoks masrafını kıstı. Gözkapaklarının istemsiz kapanmasına karşı yılda altı kez botoks yaptırması gereken Sultan nine, yetkililere "Devletimiz beni karanlığa mahkûm etmesin" diye seslendi.CAVİT YILDIRIM


İki çocuk, dört torun sahibi Sultan Gültekin’in beş yıl önce başında kaşıntıyla başlayan rahatsızlık gözlerine de sıçradı; gözkapakları aniden kapanmaya başladı. Üç yıl önce, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, ‘blefarospazm’ (gözkapaklarının istem dışı kapanması) tanısı konuldu. Hastalığın tedavisi yoktu, iki ayda bir botoks yaptırması gerekiyordu. Gültekin, her biri 435 TL olan botoks iğnelerini, yedi ay öncesine kadar emekli eşi Mustafa Gültekin’in sigortasından yararlanarak vurdurdu.
Ancak, SGK, 2009 başında Sağlık Uygulama Tebliği’yle botoks dahil bazı ilaç kalemlerinde kısıtlamaya gitti. Devlet sadece iki iğnenin bedelini karşılamaya başlayınca Sultan nine yeniden karanlığa mahkûm oldu. Muğla Devlet Hastanesi’nde bir doktorun, “Teyze, git evinde bir kenarda otur. Bu yaştan sonra görüp de ne yapacaksın” dediğini de ileri sürerek ağlayan Gültekin, “Devletimizin beni karanlığa mahkûm etmesini istemiyorum. Ayda 610 lira emekli maaşıyla geçiniyoruz. Yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.