'Devlet cezaevinde öldürüyor'

ANKARA - Cezaevinde bulunan ağır hasta siyasi mahkûmların durumuna dikkat çeken DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, “Türkiye’de idam kaldırıldı deniyorsa da ben Türkiye’de dolaylı idamın hâlâ devam ettiğine inanıyorum. Devlet isteyerek, bilerek, programlayarak, tasarlayarak adam öldürüyor” dedi.
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Halis, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Necmettin Erbakan’ı affetmesinin ardından yine basın toplantısıylaağır hasta ve yaşlı bazı mahkûmları gündeme getirdiğini; bu kişilerden ikisinin öldüğünü hatırlattı.
Halis, “Her ne kadar Türkiye’de idam kaldırıldı deniyorsa da ben Türkiye’de dolaylı idamın devam ettiğini söylüyorum. Ben devletin isteyerek, bilerek, programlayarak, tasarlayarak adam öldürdüğünü söylüyorum. Yine devletin güvencesi altında olması gereken tutuklu ve hükümlülerin devletin güvencesinden yoksun olduklarını, devletin özellikle siyasi tutuklulardan intikam aldığını söylüyorum. Devlet intikam alıyor olacak ki Gül, bu hastalar üzerinde bir dikkat yoğunluğunda bulunmadı” dedi. (Radikal)