Devlet de işin farkında

Yılmaz: Kapansın
ANAP lideri Yılmaz, kamu vakıflarının tasfiye edilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, "Bu vakıflar, vakıf anlayışını da dejenere etmektedir" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Sezer, vakıf anlayışının yeniden yorumlanmasının zorunlu olduğunu belirtti. Başbakan Ecevit, "Vakıf geleneğini yaşatmak gerek" dedi.

ANKARA - Vakıf Haftası kutlamaları, Ankara'da düzenlenen törenle dün başladı. Törende yılın başarılı vakıfları seçilen Aydın Doğan Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı, TEMA Vakfı, Kartal Vakfı, Sevda Cenap And Müzik Vakfı, İktisadi Kalkınma Vakfı, Türkiye Trafik Kazaları Yardımlaşma Vakfı, Akyurt Vakfı ve Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı'na plaket verildi.
Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un kurdurduğu TÜRKSEV'e bakanlık kaynağı aktarıldığının ortaya çıkmasıyla dikkatleri çeken kamu kurumları vakıflarının bir an önce tasfiye edilmesi gerektiğini söyledi.
Vakıf sistemine getirilen sınırlamaların sivil inisiyatifi kısıtladığını belirten Yılmaz, sistemin yeniden düzenlenmesini istedi. Yılmaz, Türkiye'de çok fazla kamu kurumunun vakıf kurduğunu ve devletten aldıkları ödenek az geldiği için, hizmetlerin
karşılığını bu vakıflarla almaya çalıştığını ifade etti. Vakıf kurulmasının amacının kaynak elde etmek değil, kaynaklarını belli amaçlar için kullanmak olduğunu dile getiren Yılmaz, "Kamu kurumlarının vakıfları bir an önce tasfiye edilmeli. Bu vakıflar, vakıf anlayışını dejenere ediyor" diye konuştu.
Arseven: Araziler satılacak
Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven de Başbakanlığa geçen hafta sunduğu yasa tasarısının Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün
'özel bütçeli kurum' olmasını öngördüğünü söyledi. Arseven, "İşgal altındaki vakıf arazileri, bedeli karşılığında bu kişilere satılacak" dedi.