Devlet destek verdi, 'haramdır' diye almadılar!

Devlet destek verdi, 'haramdır' diye almadılar!
Devlet destek verdi, 'haramdır' diye almadılar!
Ordu'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından fındık üreticisine dönüm başı 150 TL verilen "Alan Bazlı Gelir Desteği" ödemelerine bin 500 üretici başvuru yapmadı.

ORDU - Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz , yaptıkları araştırmada birçok üreticinin 'haram' olduğu düşüncesiyle desteklemeye başvurmadığını belirtti. Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ise, "Devletimizin verdiği bu para helaldir, haram değildir" dedi. 2 Ekim tarihine kadar başvuruda bulunmayan üreticiler ise destekleme hakkını kaybedecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla fındık üreticilerinin desteklenmesi amacıyla 'Alan Bazlı Gelir Desteği' uygulaması başlatıldı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilere 3 yıl boyunca dönüm başına 150 TL destekleme ödendi. 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla dönümüne 150-170 TL arasında değişen oranla desteklemeler 3 yıl daha uzatıldı. Ordu'dan bu yıl 109 bin fındık üreticisi destekleme için başvuruda bulunurken, yaklaşık bin 500 fındık üreticisi ise başvuru yapmadı.

MUHTARLAR DURUMU ARAŞTIRDI

Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Nisan ayında sona eren, "Alan Bazlı Gelir Desteği" ödemelerinin yapıldığını, destekleme hakkı bulunan fakat başvuruda bulunmayan üreticilere de yeniden başvuru hakkı tanındığını söyledi. Desteklemeden faydalanmak için başvuruda bulunmayanların 2 Ekim tarihine kadar il ve ilçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurması gerektiğini hatırlatan Akdeniz şöyle konuştu:

"İl müdürlüğünden muhtarlara, başvuruda bulunmayan çiftçilerimizi uyarmamız için gerekli açıklamalar gönderildi. Biz de sürecin 2 Ekim tarihine kadar uzatıldığını çiftçilerimize bildirdik. Köylerimizde muhtarlarımız destekleme duyurusunu yaptı. Fakat bir çok üreticimiz verilen bu paranın 'haram' olduğu düşüncesini taşıyıp, bilinçli olarak hak etmesine rağmen başvuruda bulunmadığını söyledi. Bu yıl başvuruda bulunmayanların çoğunun önceki yıllarda da yine 'haram' düşüncesiyle başvurmadığını öğrendik. Yine başvuruda bulunmayan üreticilerimizin bir kısmının da gurbette olması, vaktinde evraklarını tamamlayamamasından kaynaklanıyor. Biz duyurumuzu yaptık, başvuruda bulunanların hesabına ilgili bakanlık parayı yatıracak."

MÜFTÜ KOLUKISAOĞLU: BEN DE ALDIM, HELALDİR
Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ise devlet tarafından verilen desteklemenin 'haram' değil 'helal' olduğunu, fındık üreticilerinin de bu düşünceye kapılmadan paralarını rahatlıkla alabileceğini söyledi. Kendisinin de destekleme parası aldığını vurgulayan Kolukısaoğlu şunları anlattı:
"Devletimizin gelir desteği, fon parası verdiği bu paraları almak caizdir, bunlar günah değildir. Devlet böyle bir karar veriyor, yani günah olan nedir? Mesela bir kişi üzerindeki yeri mülkü oğluna veriyor kendini fakirleştiriyor. 'Ben fakirim' diyor maaş alıyor. Budur yanlış olan. Yeri 10 dönümse 20 dönüm gösteriyorsa aldatma vardır. Bu haram olur. Ama tapuda 10 dönüm yeri vardır zaten onu verir, 10 dönüm parası helaldir. Böyle düşünenler varsa bu para helaldir, haram değildir."

ORDU'DA 150 BİN TON FINDIK ÜRETİMİ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam ise Ordu'da yaklaşık 227 bin hektarlık alanda 150 bin ton fındık üretimi gerçekleştirildiğini söyleyerek şu bilgileri verdi:
"Ordu'da 109 bin 500 fındık üreticisi var. Çeşitli sebeplerle süresi içinde yapılmayan başvurular için üreticilerimize Bakanlığımız ek müracaat hakkı verdi. Yaklaşık bin 500 üreticimizin başvuru yapmadığını tespit ettik. Bununla ilgili duyurularımızı yaptık, muhtarlarımızla konuyu paylaştık. 2 Ekim’e kadar başvuruda bulunanların evraklarını işleme koyacağız. Bakanlığımız kendilerine dönüm başına 150 lira ödemeyi banka hesap numaralarına yatıracak."
Musa Sağlam, geçen yıl 'Alan Bazlı Gelir Desteği' ödemesi için başvuruda bulunan 108 bin 500 çiftçiye ise dönüm başına 150 liradan toplam 240 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi. (Nedim KOVAN/DHA)