@ismailsaymaz

Devlet eliyle, itile kakıla ölüme...

Devlet eliyle, itile kakıla ölüme...
Devlet eliyle, itile kakıla ölüme...

Savcı görüntülerin üzerine aldığı notlarla, Engin Çeber?in ölüm yolculuğunu anlattı: Sabah sayımı sonrası Çeber, koğuşundan kucakta çıkarılıyor. Önce revire götürülüyor, oradan da cezaevi çıkışına. Yine aynı şekilde, kargatulumba. Taşıyanlar kapıların açılması beklenirken Çeber?i yere koyuyor. Revirde doktor görünce ?acil olarak hastaneye yollanan? Çeber, bir kapıda iki dakika bekletiliyor. Yine yerde.

İşkence sonucu ölen Engin Çeber'in cezaevindeki son görüntüleri dağıtıldı. Beyin kanaması sonucu ölen Çeber sedyesiz, çuval misali taşındı. Sık sık yere konuldu. Bir kapıda iki dakika bekletildi
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Sarıyer Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi ve Metris Cezaevi’nde gördüğü işkenceler sonucu ölen Engin Çeber’in, gözaltına alındığı 29 Eylül 2008’den cezaevinden ağır yaralı çıkarıldığı 7 Ekim 2008’e kadarki son görüntüleri avukatlara dağıtıldı.
Çeber’in cezaevindeki son günü olan 7 Ekim’e ait görüntülerde  koğuşa kimlerin girdiği, işkenceli sayımın süresi, Çeber’in hangi koşullarda önce revire, sonra da hastaneye götürülmek üzere bahçeye çıkarıldığı anbean görülüyor.
İddianameye göre, gardiyanlarca kafası duvara vurulan Çeber, revire ve bahçeye kargatulumba götürülüyor. En dehşet verici ayrıntılardan biri Çeber’i taşımak için bir sedyenin bile bulunmaması. Çeber sık sık yere konularak ve kapıların açılması beklenerek kapıya götürülüyor. Çeber hastaneye kaldırılmadan önce cezaevi bahçesinde de yerde bekletiliyor. 

Menderes örneği
Radikal’in görüştüğü acil tıp uzmanına göre Çeber’in taşınma biçimi çok yanlış: 
“Tarihsel örnek üzerinden gidersek, Aydın Menderes’in felçli kalması böyle bir taşıma sonucu oldu. Ne tür travma yaşanırsa yaşansın, omurganın bir çizgi halinde sabit tutulması gerekiyor. Bunun da örneği, düz ve sert zeminde taşınmasıdır. Ayrıca boyunluk takılması ve kafanın desteklenmesi gerekiyordu. Hiçbiri yapılmamış.”

Duruşma, pazartesi
Çeber başına ve bedenine aldığı darbelerle geçirdiği beyin kanaması sonucu 10 Ekim’de öldü. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya pazartesi devam edilecek. Tutuklu cezaevi müdür yardımcısı Fuat Karaosmanoğlu’nun isteği üzerine mahkeme dudak okuma uzmanını bilirkişi atamıştı. Uzmanın raporuna göre Karaosmanloğlu “Bundan sonra ayağa kalkıp sayım vermeyen herkes bu şekilde cezalandırılacak” şeklinde bir cümle söylemedi. Çeber ailesinin avukatı Taylan Tanay ise Karaosmanoğlu’nun kafasının görüntüde görünmediğini belirtti, sahte rapor hazırlandığını ileri sürdü.